Rýchlovarná kanvica ORAVA VK-2021 - nejde

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

Rýchlovarná kanvica ORAVA VK-2021 - nejde

#1 Příspěvek od spirit »

Pekne pozdravujem,
keď som kameňom obrastenú kanvicu ORAVA VK-2021 pred rokom dokonale vyčistil kyselinou citr., na ohrevnom telese sa miestami obnažila meď. Tak som v nej pár krát povyváral vodu, aby sa zasa zatiahla aspoň nejakým povlakom a používala sa ďalej.
Po ďaľšom roku ju teraz kolega niečím trocha vyvaril a vraj sa môže používať.
Tak som v nej 1x na prečistenie prevaril vodu, bolo jej niečo nad minimum. Keď som si šiel následne robiť čaj, vodu som našiel studenú. Je prerušené teleso.

Chcem sa len tak popýtať, či to mohlo byť napr. tým, že bolo vody málo, alebo je to bežná poruchovocť, či sa také špirály kupujú, alebo to zahodiť, má niekto skúsenosti? Dík.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Zahodit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

A kupit taku, co ma zakryte ohrievacie teleso.

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#4 Příspěvek od spirit »

To sú tie, čo pohľadom dnu nevidno teleso, ale takú "šporákovú platničku"? Alebo existuje ešte niečo iné?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#5 Příspěvek od procesor »

Minimálne je dno kovové,špirálu nevidno.
Posledné opravy (v krčme za pivo) som robil takto:
Poriadni som tresol konvicou o stôl( nie môj) a tá začala fungovať.
V sérii je niekoľko mechanických mizerných kontaktov, ktoré môžu blbnúť, samozrejme ak nie je v 3,14či špitála.

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#6 Příspěvek od spirit »

Dík, práve som doštudoval tu na fóre všeličo okolo kanvíc, aj nejaký starší test kanvíc, volal som s kolegom, ale ten poručil kúpiť nejakú najlacnejšiu.... :?

Asi sa v tej nižšej cenovej kategórii bude ťažko hľadať za túto náhrada, pretože podľa informácií z prečítaných príspevkov mala táto napríklad dobré držadlo, relatívne chladné, spínač bol dole, čiže bol minimálne náchylný na poruchovosť od pary, a celkovo dosť dlho dobre slúžila. A nesmrdela - už :D

Vybral som špirálu, zaujímalo ma, prečo skončila práve teraz. Ako anomáliu oproti stavu pred tým "čistením", čiže varením octu, vidím, že bordel opadal až po kov - ale len niekde. Čiže je tam pôvodne hrubý nános kameňa a inde úplne vypadané fľaky. Napadlo ma, či sa neotvorila nejaká mikrodierka a tá to nespôsobila - nevidno, a testovať vodou to nestojí za to.... Alebo nejaký nepriaznivý jav pri tom nerovnomernom opadaní... Ale nijaký mechanizmus odchodu pri nerovnomernom ohrievaní ma nenapadá....

edit - mám špirálu out, je prerušená

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

Zdarec. V tý desce je zespodu "zapertlovaný" topný těleso. Je to nějaká kovová trubka - Asi hliník a - v ní je v jemným písku uložena spirála z odporovýho drátu. Teplo vyrobené tím drátkem přestupuje tím pískem a ohřívá zbytek. Pokud vyleješ veškerou vodu hned po vypnutí, Plotna se ještě chvíli zahřívá zbytkovým teplem z toho písku. Tím se deska zbytečně přehřívá. Takto občas přetěžovaná deska postupně "nahlodává" tavnou pojistku ve spínací kostce (plastová tyčka) a varná konvice pak přestane fungovat.
A pokud se přeruší odporový drát, je to převážně vlivem tepelné roztažnosti pouzdra topného telesa - spirálka se natahuje a stahuje, až jednou praskne. Záleží na kvalitě provedení. Což u konvice za dvě stovky se o kvalitě nedá mluvit.

Jinak provozní termostat je v parním kanálku. Pokud zapomeneš zavřít víko, voda vyvře a konvici vypne podobný bimetal na topným tělese. A tavná ochrana vyřadí konvici z provozu při nefunkčnosti obou termostatů..

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#8 Příspěvek od spirit »

Artaban001 píše:A pokud se přeruší odporový drát, je to převážně vlivem tepelné roztažnosti pouzdra topného telesa - spirálka se natahuje a stahuje, až jednou praskne. Záleží na kvalitě provedení.
Ak by jej prerušenie malo súvis s tým čistením, tak potom jedine asi preto, že tam, kde zostal nános kameňa, nebola až toľko ochladzovaná, ako tam, kde kameň opadal, takže by mohla nasledovať nerovnomerná rozťažnosť, na ktorú špirálka v jej veku nebola zvyknutá :nevim:

Už máme Sencor 1,2l, dúfam že nejakú dobu poslúži. Dík za rady!

Uživatelský avatar
mirosne
Příspěvky: 2806
Registrován: 07 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Blue rock,VK-SR

#9 Příspěvek od mirosne »

spirit píše:Už máme Sencor 1,2l, dúfam že nejakú dobu poslúži.
omyl!ale píšeš správne:nejakú dobu poslúži
Pozdravujem Vás, Miro.

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#10 Příspěvek od spirit »

Mohol som kúpiť iba na základe prečítaného a (ne)poradeného - a cenových možností - cca do 15€.

"Omyl" na už vybrané sa napíše ľahko, vyberá sa horšie, dalo sa lepšie?

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Panda38 »

Spírala má oproti desce výhodu, že rychleji ohřívá, protože nemusí nejdříve zahřívat tu plotnu.

Uživatelský avatar
xtyo
Příspěvky: 141
Registrován: 06 led 2006, 01:00

#12 Příspěvek od xtyo »

Obrázky pojistek pro ilustraci ve varné konvici.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) xtyo dne 11 črc 2017, 19:05, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#13 Příspěvek od Artaban001 »

u toho "červenýho" je ta tyčinka z keramiky. (Oprav si tu popisku, máš tam hrubku)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Nic neopravuj, stejně jsou všichni 5 let po smrti. :lol:

Uživatelský avatar
spirit
Příspěvky: 217
Registrován: 14 bře 2012, 01:00
Bydliště: West Slovakia

#15 Příspěvek od spirit »

Nie nie, všetci po smrti nie sú :D

kanvica "sa" pred koncom 2r. záruky pokazila -zasa po čistení... Asi 2x krát som v nej vyvaril kys. citrónovú, nechal vždy odstáť, vychladnúť a vylial, no poslednú tretiu som vyliať zabudol, bola iná robota... -napadlo ma to až po nejakých desiatich hodinách.. To už bol problém -kanvicu som nemohol nijakým spôsobom od spodnej časti oddeliť! doslovne to bolo vzájomne pripečené -aspoň teda si myslím, pretože deštruktívne som to oddelovať kvôli záruke nechcel... -dôvod či súvis s čistením dodnes netuším... Záruku uznali, kúpil som kanvicu podobnú tiež Sencor -zatiaľ 3r. drží...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“