Ruční pumpa.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#31 Příspěvek od elektrosvit »

Pumpa LILA se původně jmenovala MIRA a vyráběla se už před válkou, stejně jako známé křídlové čerpadlo. Obě pumpy se vyrábějí dodnes, jen ne v Sigmě, ale v Kovoplastu Chlumec. Ani Nautily nejsou nic nového, první se začaly vyrábět ve 30. letech, stejně tak vodárny Darling.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#32 Příspěvek od fredis »

Měli jsme tuhle: https://www.google.cz/search?q=ru%C4%8D ... xnk0t6RjaM:
Teď bych se jí rád zbavil..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#33 Příspěvek od elektrosvit »

Tak ji prodej do sběru. :) Sám jsem podobnou vyhodil, nevím, od čeho původně byla. Měla jen závit pro připojení potrubí, žádný pákový mechanismus tam nebyl.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#34 Příspěvek od kbulda »

fredis píše:Měli jsme tuhle: https://www.google.cz/search?q=ru%C4%8D ... xnk0t6RjaM:
Teď bych se jí rád zbavil..
Tady jí někdo shání.
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 11&t=92144

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#35 Příspěvek od stasek »

Je nějaký důvod, proč by část pod pracovním válcem ruční pumpy nemohla být z plastu kvůli váze? U mně je tato část dlouhá 9m.

Uživatelský avatar
dadavejdr
Příspěvky: 20
Registrován: 03 říj 2008, 02:00

#36 Příspěvek od dadavejdr »

Zdravím, nemusí být z kovu, občas pumpy osazujeme i dnes - ne všude je k dispozici elektřina.
Používáme "63" plast + táhlo z 12 mm hlazenky.
Nevím zda vydrží zmiňovaných 20 let, ale první jsme osazovali před deseti lety a funguje bez problému.
Rekordem byl 35 m vrt, pracovní válec byl 20 m pod pumpou a rameno se opatřilo protizávažím, stejně bylo pumpování docela slušná posilovna...

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#37 Příspěvek od stasek »

Ahoj, jde mi o část pod pracovním válcem, ta by myslím nemusela mít tak velký průměr ne?

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#38 Příspěvek od fredis »

Tam býval stejný průměr trubek jako nad válcem a dole sací koš.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
dadavejdr
Příspěvky: 20
Registrován: 03 říj 2008, 02:00

#39 Příspěvek od dadavejdr »

Zdravím, pod pracovní válec dáváme menší průměr - "50", většinou celou 4m, +dole koš se zpětnou klapkou.
Jak bylo někde výše řečeno, rozhodující je výška hladiny za "provozu", je třeba počítat s tím že hladina s čerpáním klesá a rozdíl mezi hladinou a pracovním válcem by měl být pod 8 metrů.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#40 Příspěvek od FERYACT »

Jakou vaselinou se má napustit těsnění na pístu, aby zaručilo hladké tření.V kovomatu to neznají.Poradí někdo?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#41 Příspěvek od Artaban001 »

kup "vodní vazelinu" - mažu s tím i gufera u praček. Je určená pro čerpadla a snad i pro styk s pitnou vodou (bez záruky).
https://shop.autodilykrc.cz/cz-detail-5 ... -250g.html

Uživatelský avatar
milous2
Příspěvky: 791
Registrován: 29 čer 2011, 02:00
Bydliště: u Kolína

#42 Příspěvek od milous2 »

STOP !!! Pokud mohu poradit tak NEMAZAT ! Taky jsem chtěl aby se kůže ve válci měla dobře. Omyl. Vazelína nedovolila kůži se nacucat a pumpa "fungovala" jen chvíli. Celou operaci s výměnou za novou jsem musel opakovat. Od té doby pumpa jede jak má. Ta kůže se nacucá,zašoupne a bude sloužit hódně roků. Vazelína zmaří snahu. Moje vlastní zkušenost.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#43 Příspěvek od fredis »

Přesně jak píšeš. Ta kůže se ničím mazat nesmí!
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#44 Příspěvek od FERYACT »

Když jsem posledně měnil těsnění tak jsem nemazal a sotva jsem páku utáhl.Myslel jsem si že, mazání je vhodné.Dám na moudré lidi.Doufám že výměnu koženého těsnění zvládne domácnost se svěrákem.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#45 Příspěvek od Achab »

"Rozeschlá" ruční pumpa se vždycky léčila nalitím vody shora kolem táhla, na venkově to dřív znal každý.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“