Led lišty - umístění napáječe

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

Led lišty - umístění napáječe

#1 Příspěvek od denis15 »

Zdravím vespolek. Řeším takový technický oříšek, spíše tedy kontruktérský.
Lišta hliníková 150cm, na ní 15x 1W led hexagonal modul. Odvod tepla perfektní, ale řeším, kam se zdrojem. Je to k akváriu, tedy bych se rád vyhnul umístění zdroje přímo ke každé liště (beru v potaz možnost "utopení" a tedy monžého úrazu el. proudem. Ovšem zároveň ty led potřebují 52V/20W, což už taky moc košér z bezpečnosti není a umístit zdroje mimo vodní prostor, ale jaký použít konektor , aby to bylo vhodné a vydrželo.
Momentálně tam jsou zářivky na konzoli a na ní jsou předřadníky-možnost úrazu el nikdo neřešil a navíc kontakty odparem vody trpí a je to nespolehlivé.
Jak z toho vybruslit? Já jsem tedy pro umístění mimo prostor s vodou, ale třeba někoho napadne něco lepšího. (těch lišt bude 6!)
Díky.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#2 Příspěvek od Kvicala_r »

Já na pár modrých LEd kdysi použil souosý konektor 2,5x5,5mm. Pokud použiješ kvalitní (takové provedení, které se používá pro NTB), myslím že by mohlo přežít...
Kdybych chtěl mít jistotu, použiju něco vodotěsného z řady AMP. Klídně z číny

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#3 Příspěvek od denis15 »

Jak jsem nad tím přemýšlel, udělám to na šroubovací spoj, ala čokoláda s popisy kabelů-bude to napevno a bude to imunní proti vyškubnutí kabelů. Jinak ty konektory cos uvedl jsou fajn-už jsem je taky použil, ale měl bych jich 7 a to už je celkem brutus kabeláž. Čokoláda asi nebude vypadat HighTech, ale je to stabilní montáž tak snad to nebude úplně blbé.
Čokoláda bude připevněna raději na zdrojovém modulu. Nic lepšího asi nevymyslím-klasické konektory vícepinové na to napětí a proud nebudou...

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

Jednak to můžeš pospojovat paralelně (a taková 0,5mm2 měď by to měla zvládat s rezervou) už v rámci těch pásků a taky jsou i vícepinové - 6 sem určitě viděl. O proudovou zatižitelnost bych se nebál vůbec ani v případě dvoupinu. A bude to perfektně rozpojitelné v případě potřeby. Nebo ještě možnost použít wago s páčkou - ale pořád to bude výrazně náchylnější na oxidaci v blízkosti nějakého bazénku

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#5 Příspěvek od denis15 »

Já to neuvedl přesně-bude to 6 lišt, na každé 15 led modulů a každá lišta proudový zdroj 25-70V/350ma, tedy paralel nee. Takto jsem to chtěl pro případ poruchy-vypadne jen jedna větev.
Konektor jsem myslel tak, že lišty budou nad vodou a zdroj umístím mimo, tedy napojit 6 lišt na 6 zdrojů v jednom obalu-jak udělat výstup ven na plastovou krabici. Paralelní provoz jsem taky zvažoval, ale měl jsem strach ze selhání led a následného odpochodování jejich celé skupiny. Při jejich cenách asi salám/párky, ale práce s jejich výměnou už není zadarmo.
Nakonec hodím foto celku-drbu se s tím, protože pásek by hladinu neprosvítil jako toto. 3hodinový test ukázal, že lišta z Al se ohřeje na cca 40°C, horší je to s teplotou zdroje-ten tak 60minimálně. Test jednoho kusu u akvárka překvapivý (60x60x180cm), uvidíme co dokáže všech 6 :-).

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#6 Příspěvek od dj_Paul »

denis15 píše:... uvidíme co dokáže všech 6 :-)...
budeš vidět skrz ryby, 120W v ledkách si myslím je docela dost

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#7 Příspěvek od denis15 »

Teď je tam 6x80w trubice 😀 Bude to jen 90w :wink:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Zdá se mi to trochu moc světla, sice 60 cm sloupec není málo, ale i tak.
Já bych to řešil jako dvě paralelní trojice lišt na dva silnější zdroje. Osvětlení není kritická záležitost a když vypadne jeden zdroj, furt to bude svítit na polovinu výkonu na druhej. Šest samostatných zdrojů se mi prostě zdá jako hloupost. Z osvětlovací rampy povedou pod akvárko, nebo kde to budeš mít jen dva kabely, taky lepší jak šest.

Uživatelský avatar
denis15
Příspěvky: 641
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Opava

#9 Příspěvek od denis15 »

Nejsem akvarista-je to prý kvůli růstu koralů. Je tam reálně 5bilych a 1modra trubice. Asi jsem to prestrelil s tím zdrojem ale chtěl jsem spolehlivost. Uvidíme,třeba nakonec bude stačit méně a zůstane část jako rezerva,nicméně jedna byla málo a dno se vlnilo díky čerpadlu-opticky. I tak to ale svitilo slušně .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“