Kompresor AC 2000 - elektromotor?

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sheldon
Příspěvky: 2
Registrován: 17 črc 2017, 02:00

Kompresor AC 2000 - elektromotor?

#1 Příspěvek od Sheldon »

Soused přišel s kompresorem, je to stejný typ jako toto http://www.picosun.cz/stavebni-mechaniz ... c-2000-25/
prý se mu překlopil a ted nejde. :D
Podle štítku je tam 1,5kW elektromotor 2850 on/min.
Když to připojím na 230V tak se to točí velice neochútně a oomalu a to i když mechanický mám otevřený kompresot a tak s tím lze volně točit i prstem tzn problém s motorem.
Motor je nejspíše jednofázový asynchronní motor s kondenzátorem v pomocné fázi, kondenzátor je 40uF. DC odpor na svorkách 3Ohmy .

Naoadá někoho v čem by mohl být problém?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#2 Příspěvek od Artaban001 »

Je v něm olej? Překlopil jej za chodu?
Pokud by byl bezolejovej, tak by mu překlopení vadit nemělo - teda pokud s tím neříznul natolik, aby se tam něco ohnulo. Máš možnost měřit odběr? - A pokud možno máš možnost změřit ten kondenzátor (že by se mu snížila kapacita).

Uživatelský avatar
Sheldon
Příspěvky: 2
Registrován: 17 črc 2017, 02:00

#3 Příspěvek od Sheldon »

Podle internetu jde o olejový kompresor, nicméně nemělo by to být podstatné v elektromotoru samotném byl jen prach a tudíž do něj olej ani nic jiného nenateklo. A jak jsme již řekl, mám povolenou výtlačnou trubku a jak motorem tak kompresorem lze volně točit jedním prstem.
Odběr i kapacitu kondenzátoru změřit mohu. až dorazím domu. Zatím jsem jen měřil DC odpor C zda není proražen a odpor byl cca 5M Ohm.
40uF mi přijde docela málo ,ale jde prý o originál C s kterým to leta fungovalo.

matně si pamatuji, že C=68*P tzn. cca 100uF pro 1,5kW i podle
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,1330.0.html by to mělo být min. 90uF

Edit
Tak jsem změřil kapacitu rozběhového C a má 37.89 uF.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#4 Příspěvek od renda15 »

Tak ještě změř celistvost toho pomocného vynutí, popřípadě zkus jestli se něco změní co se týče rozběhu pokud kondenzátor odpojíš. Pokud ne je chyba v pomocném "rozběhovém" obvodu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Podstatné by mohlo být to , jestli mohl olej kompresor zablokovat a jestli byl zapojen přes hřebík , může být již záviťák , než došlo k odpojení . Vše tomu nasvědčuje , odběr naprázdno potvrdí .

Uživatelský avatar
varok
Příspěvky: 642
Registrován: 23 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od varok »

Nejspíše vám to jede jen na pomocné rozběhové vinutí. Zkuste mrknout, jestli jsou všechny káblíky zapojené.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“