Studený vs. prasklý spoj (odděleno)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#16 Příspěvek od gepard »

Hoj,
mě je to jasné. Jen nechápu, proč vesměs všechny tyto "kontaktní" spoje (lepší obecný výraz jsem nevymáčkl) jsou poměrně často na netu označovány obecně jako studené spoje. Toť asi vše. Pamatuju pájení Tesláckých rezistorů TR 512 apod., kdy se cín nechtěl spojit s vývodem. Ve finále šlo samotným vývodem ve spoji pohybovat... Pomohlo až obroušení vývodů odporu... Jo to byly časy. 😀.
-- Gepard --

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#17 Příspěvek od Kremik »

Jednoduše proto, že to lidi pletou, jiný důvod k tomu není. Podobně jako si pletou LEDky se žárovkama - (Odpor? Na co?). Nebo na ocel se většinou říká železo... (To jsem v dětství chvíli nemohl rozdýchat - odjakživa jsem si myslel, že vlakové koleje jsou ze železa, a najednou mi kdosi zbořil "starou pravdu" - ona je to ocel!)
Ale jsou i zapeklitější věci. Třeba cín na pájení, správně se mu říká pájka, ale bav se pak s někým, když si pod pojmem pájka představí páječku. No a kdyby si chtěl být důsledný, a chtěl někomu říct, že jsi pocínoval vývod součástky, asi by si správně měl říct popájkoval...? :D
A ještě něco mě napadlo - nedávno mě tu někdo poučil, že hřídel může být ta i ten. Prý to pravidla povolují. Dobře, tedy. Ovšem když ta hřídel bude malinká, můžu ji snad nazvat zdrobněle, ne? Takže to bude malinká hřídelka. To beru. Ale mohl by to být i malinký hřídelek? :D
Naposledy upravil(a) Kremik dne 27 črc 2017, 00:29, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od PotPalo »

Keď to tu už prešlo do polemiky o studených spojoch, nedá mi opýtať sa:
Čo je to teplý spoj? :lol:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#19 Příspěvek od Kremik »

Vyhřátý kontakt v zásuvce? :D

Uživatelský avatar
talent
Příspěvky: 345
Registrován: 09 pro 2010, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od talent »

Aj tak sa stále bavíme o zapchatom drôte.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#21 Příspěvek od Kremik »

Jo, i to se stává. Kdysi jsem měl krásnou NiCd baterku s drátovými vývody. Ovšem vnitřní odpor byl značný. Tak jsem ji tedy kuchl, který že to článek dělá takovou paseku, a ono nic, články byly dobré. Jeden krajní už ale netěsnil, a elektrolyt prolezl celým vodičem a rozežral ho. Pro elektron je to jednoznačně ucpaný drát :D

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

PotPalo píše:Čo je to teplý spoj? :lol:
Politicky nekorektní název příslušníka minorioty LGBT spojů.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#23 Příspěvek od rnbw »

Kremik píše:elektrolyt prolezl celým vodièem a rozežral ho. Pro elektron je to jednoznaènì ucpaný drát :D
To dokaze aj obycajna voda. Parkrat som to videl v roznych solarnych blbostiach - drot je uhnity, tak ho chcem prispajkovat naspat. Cin sa ale nechyta, lebo je to hnile - tmave. Skratim o kusok a stale hnile, tak cely drot vymenim. A ten hnily rozpitvem a je hnily po celej dlzke...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#24 Příspěvek od ZVUK2000 »

A já myslel že studený spoj je ranní jízda v MHD v prosinci :D

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#25 Příspěvek od Kremik »

rnbv> Když už vzpomínáš solární blbosti - letos se všude objevila spousta solárních světýlek, kde solární článek není nijak krytý. Při dešti kolem něj může zatékat, asi i pod něj, tak vlastně bude celý plavat ve vodě. To nevadí, nebo se počítá s tím, že se to po sezóně vyhodí?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od rnbw »

Kryty nemusi byt - staci, ked je to pod nim nejako utesnene. Ale co som videl, tak voda sa dostane vsade, aj ked su tam kryty a tesnenia...

Inak nikdy som nevidel, ze by odisiel riadiaci IO. Jeden mal uhnitu GND nohu - takmer cela zmizla - ale na ten zvysok sa mi podarilo prispajkovat nahradu a fungovalo to.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#27 Příspěvek od Kremik »

No já myslel přímo ten solární článek, jestli mu voda nevadí. Elektronika - tam je to jasný.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

On ma zvrchu bud sklo alebo nejaku inu hmotu.

Uživatelský avatar
Zolda
Příspěvky: 54
Registrován: 31 říj 2005, 01:00

#29 Příspěvek od Zolda »

Zrovna jsem tu měl 5 ks těch solárních světýlek, jestli by nešly opravit. Všechny měly uhnilý ten solární článek. Byla pod ním voda a protože to jsou jen ty tenkovrstvé, které jsou napařené na skle a kryté jen nějakou barvou, tak z nich nic nezbylo.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#30 Příspěvek od Mysteri »

Kremik píše:Ovšem když ta hřídel bude malinká, můžu ji snad nazvat zdrobněle, ne? Takže to bude malinká hřídelka. To beru. Ale mohl by to být i malinký hřídelek? :D
U nás to je vyriešené: http://slovnik.azet.sk/pravopis/?q=hriadeľ i keď keby to bola TÁ hriadieľ, zdrobnenina by sa mi páčila viac, asi by to bola ,,tá hriadeľôčka" :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“