Změna rozsahu měřiče ESR

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

Změna rozsahu měřiče ESR

#1 Příspěvek od ferdislav »

Ahoj

Postavil jsem si na zkoušku měřič ESR z ARadia 1/2004
Zdá se že funguje hezky,ale má moc velký rozsah, nedá se to zapojení nějak upravit aby místo od 100 ohmů měřilo až od 20 ohmů třebas?
Nebo prosím o radu jak upravit obvod kolem ručkového měřidlo tak aby neměřilo jakoby od nuly ale začalo reagovat od 50% plného proudu třeba, myslím že jsem někdě takovou úpravu četl,ale vůbec nevím kde, nebo jestli si to s něčím nepletu ?
Přílohy
ESR.jpg
(181.42 KiB) Staženo 308 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Pomohlo by, kdybys odpory R9 a R10 zmenšil až na desetinu jejich současné hodnoty. To roztáhne stupnici pro nízké hodnoty ESR. Asi by se mohla 3x snížit i hodnota R8, aby T2 měl saturaci jistou.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#3 Příspěvek od ferdislav »

Děkuji
změna na 197 ohm R9 / 4,7 omh R10
rozsah se zpříjemnil - 10 ohmů na 20% výchylky
1 ohm na 75% výchylky
změna na R8 na 10k
ještě si s tím budu hrát

Děkuji moc za pomoc

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

Není zač. V každém případě by poměr R9/R10 měl být stejný jako R11/R12, aby byl můstek bez připojeného kondenzátoru vyvážen a měřák byl bez výchylky.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#5 Příspěvek od ferdislav »

..pravda, mám to teď nahrubo a snažím se doladit aby to sedělo ve všech pozicích jak má.... není to snadné : )


Takže jsem skončil s 10 ohmy v polovině stupnice, když jsem šel níž chovalo se to na nejnižších rozsazích dost podivně, ručka šla až za 100% za stupnici.

R9/R10 470 / 10 Ohmů

rozlišení kolem 0,2 - 0,5 ohmu je dobré..

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

Citlivost nelze zvyšovat příliš. Je nutno zvolit kompromis. Aktivní součástky už se nestačí chovat tak ideálně, jak se od nich očekává a průběhy signálu v různých bodech zapojení jsou zkreslené - nejsou to dokonalé obdélníky se strmými boky.Když se tuning přežene, je stupnice nesprávně nelineární. Nedá se ocejchovat a chová se jinak s odporem a jinak s kombinací R a C.
Taky jsem si měřák podobně upravil.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#7 Příspěvek od Achab »

U ESR většinou není podstatná přesná hodnota, ale orientační určení stavu pokud možno v širokém rozsahu.
Měření až od řádu jednotek Ω není příliš ideální. Například tester od Zajíce indikuje od 0,1 - 300Ω v jednom nelineárním rozsahu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Já to vidím trochu jinak. Tento tester má nelineární stupnici, na konci velmi zhuštěnou. A nevadí mi, pokud na konci stupnice neodliším rozdíl mezi 50 a 300 Ohmy. To už je za hranicemi hodnot dobrého kondenzátoru. Ale u elytů velkých hodnot s malým ESR je dobré vidět odpor číselně co nejpřesněji. Ale každý to má jinak. Hodně totiž stavím z recyklovaných nasyslených součástek a přesná hodnota ESR mi slouží k výběru a kontrole použítých elytů. Na odhalování chyb mám ještě jednodušší tester, ale na podobném principu a taky jsem se snažil roztáhnout stupnici na počátku.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#9 Příspěvek od Achab »

V případě že výchylka 20%=10Ω a 75%=1Ω zbývá pro rozsah 0 - 1Ω pouhých 25% stupnice. Podle velikosti stupnice to taky nemusí představovat žádné velké rozlišení, plus nepřesnost přístroje a odečtu.
Tester od MZ má do 1Ω indikaci 0 - 0,1 - 0,3 - 1 plus mezistavy kdy svítí dvě sousední LED, čili v daném rozsahu rozlišení 7 hodnot. V celém rozsahu do 300Ω pak 17 hodnot.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#10 Příspěvek od ferdislav »

Jak říké Pavel, ty větší hodnoty mě také nezajímají, ale drobné odchylky při menších impedancích ano, většinou měřím malé, a pak je ručka pro odhad, nebo pro poměření starého s novým kondenzátorem mnohem příjemější, zajíce jsem si také koupil a porovnávám, někdy to sedí někdy je to kousek vedle právě proto, že zajíc je skokový, ale u něj mi trochu nesedí indikace zkratu, která je naopak u výše uvedeného zapojení, jak se mi zdá, velice zdařilá a jasná, o nějakém "přesném" měření asi celkově nemá smysl moc mluvit,ale pro naše bastlení, přebírání, nebo rychlé hledání vadného k. je přesnost více než dostatečná i vzhledem k výrobním tolerancím různých výrobců a typů, jestli má 0,1 nebo 0,25 je si myslím ve výsledku jedno, hodnota je pro daný k. dobrá tak či tak je kus použitelný.. nakonec naše přesnost je asi nejvíc závislá na kalibraci : )

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#11 Příspěvek od ferdislav »

Přidávám stupnici po konečné úpravě pro představu, nebo kdyby někdo chtěl také upravovat ..
Přílohy
esr stupnice.jpg
(118.88 KiB) Staženo 129 x

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Bernard »

Ještě bys tam mohl přidat nějaký puntík na úrovni výchylky 1,6 a označit ho jako 1µ. To je nula ESR pro tu kapacitu, která má při 100 kHz reaktanci 1,6 Ω. Bude to taková upomínka pro hodnocení nižších kapacit, s použitím nepřímé úměrnosti mezi kapacitou a reaktancí.

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#13 Příspěvek od ferdislav »

Je pravda že jsem to někde na obrázku viděl, na stupnici 1uF, říkal jsem si, to je nějaká blbost, na co to tam má ? .. ale moc jsem na tím nepřemýšlel dál : )

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od PavelFF »

Pro zajímavost, tady je měřič z "5 tranzistorů" a má poměrně dost rozprostřenou stupnici v rozsahu do 1 Ohmu. Tedy pokud je to pravda.
http://electronics-diy.com/analog-capac ... tester.php

Narazil jsem na to v jiném tématu na bastlírně. http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 4&start=15

Mě na zaujalo nejdříve to, jak nalepil papír s vytištěnou osazovací stranou na desku plošného spoje, Taková blbost, a přitom to je dobrá pomůcka pro orientaci a taky to dobře vypadá.
http://electronics-diy.com/schematics/1 ... ster-3.jpg Akorát se budou hůř kontrolovat cestičky proti světlu ze strany součástek, ale zase to nebude nutné vzhledem k osazováku.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#15 Příspěvek od pepik9 »

A když to navlhne ..

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“