Tepelná pojistka do sušičky ovoce

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vaclav3
Příspěvky: 59
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00

Tepelná pojistka do sušičky ovoce

#1 Příspěvek od Vaclav3 »

Mám tu rozebranou sušičku ovoce Dorrer a závada je ve spálené tepelné pojistce, ze které nejdou přečíst žádné údaje. Netušíte na jakou teplotu tam má být pojistka, případně alespoň na jakou teplotu jsou pojistky v jiných sušičkách?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Kdysi jsme s mým taťkem dělali domácí sušičku, obecně by tam neměla být teplota vyšší než nějakých 50 - 80°C.
Ten rozptyl uvádím proto, že není úplně jasné, v které části se původní pojistka nacházela.
Fotky by pomohly.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Vaclav3
Příspěvky: 59
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00

#3 Příspěvek od Vaclav3 »

Uspořádání je následující - ventilátor žene vzduch shora dolů na topnou spirálu a tepelná pojistka se nachází těsně pod vrtulí ventilátoru, na úrovni nejvyššího závitu topné spirály. Předpokládám, že pojistka měla zafungovat v situaci, kdy přestane sušičkou proudit vzduch hnaný ventilátorem a teplý vzduch od spirály začne stoupat směrem nahoru. Pokud teplota sušení má být 50 - 80 st. C, tak v tomto uspořádání jde přes pojistku pouze nasávaný "studený" vzduch a bohatě by muselo stačit těch 80 st. C, pokud tam teda dám pojistku např. na 100 st. C, tak by to mělo být i s určitou rezervou O.K.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Asi bych to raději odzkoušel s nižší hodnotou, než těch 100°C- pořád třeba nevíme, z jakého materiálu je konstrukce sušičky. Jestli plastová, tak by mohla být kritická hranice o něco níž.
Dají se koupit tepelné vratné pojistky, můžeš experimentovat- ale opatrně!
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Pokud mi paměť slouží, tak 92 nebo 98C. Ale, zkus jak jde volně větrák, jak se rozbíhá!!!! Myslím, že to je příčinou.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
nanosm
Příspěvky: 2
Registrován: 08 pro 2015, 01:00
Bydliště: Mlyňany

#6 Příspěvek od nanosm »

mal som tú istú zavadu poistka je na 92 stupňov Celzia

Uživatelský avatar
Vaclav3
Příspěvky: 59
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00

#7 Příspěvek od Vaclav3 »

Teď se mi dostala do ruky jiná sušička a je tam 101 st. C, takže ty hodnoty kolem 100 st. C budou sedět. Dík za rady. Teď se jen rozhodnout, jestli budu čekat až mi přijde s objednávkou správná pojistka, nebo tam dám ze zásob 114 st. C. Jak jsem koukal na to vnitřní uspořádání, teplotní odolnost použitých plastů a dva další teplotní spínače, tak si myslím, že by to ustála i ta 114 st. C.

4 mi-ro ventilátor je O.K., dověděl jsem se příčinu přepálení pojistky - po sundání ze sušících košů byla vrchní část ventilátoru položena bez vypnutí na pevnou podložku, takže tam nemohl proudit vzduch a samozřejmě se to přehřálo.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#8 Příspěvek od Eleman »

Pokud jsi ještě neobjednal, dal bych tam tu 114°C, ten rozdíl pár stupňů není kritický a jsou tam další 2 tep. pojistky (spíš 1x termostat a 1x vratná pojistka). Pokud už jsi objednal, tak bych těch pár dní počkal. :wink:
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Vaclav3
Příspěvky: 59
Registrován: 31 kvě 2009, 02:00

#9 Příspěvek od Vaclav3 »

Tak jsem tam dal 114°C . Díky za rady

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“