Časová spoušť - vyhodnocení logických úrovní

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jirifno
Příspěvky: 41
Registrován: 01 led 2010, 01:00

Časová spoušť - vyhodnocení logických úrovní

#1 Příspěvek od jirifno »

Ahoj.
Potřebuji udělat na focení timelapse posuv k slideru. Potřebuji inverzní funkci k časovači (je to nějaký JJC typ TM). Tedy pokud se bude fotit, tak posun bude stát a v mezeře focení se bude pohybovat.
Můj záměr byl využít původní časovač a přes JACK rozdvojku zavést signál jeden do těla fotoaparátu a druhý do řídící jednotky.
Na výstupu jsou dva signály. Jeden pro zaostřování, ten použít nemůžu kvůli aktivaci signálu o dvě vteřiny dřív před sepnutím a druhý pro aktivaci spouště. Ten funguje korektně a to tak, že při aktivaci spouště (focení) je na výstupu 0V, ale při rozepnutí je na výstupu nějakých 40mV.
Zde potřebuji radu, jakým způsobem vyhodnotit tyto dvě logické úrovně k sepnutí nebo vypnutí řídící jednotky a nejlíp galvanicky oddělit řídící jednotku od fotoaparátu. Původní jednoduchý plán využít optočlen, když tam není dostatečné napětí tedy padl.
Následně bude řídící jednotka obsahovat ovládání rychlosti motorku a reverzaci směru otáčení. To je další fáze vývoje právě v návaznosti na vyhodnocení vstupních dat z dálkové spouště.
Děkuji za každý nápad a informace.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#2 Příspěvek od Osmdesat »

Elektronika foťáku vyhodnocuje spojení příslušného vývodu zdířky pro dálkovou spoušť se zemí foťáku. Tedy ta dálková spoušť, kterou tam připojuješ, nespíná napěťovou úrovní, ale propojením.
Tak je to alespoň u Canonů.
Tzn. že na živý vývod jacku bude přes zdvihací odpor foťák posílat nějaké napětí, logickou 1, které tam v klidovém stavu naměříš. V okamžiku, kdy spoušť sepne, propojí ho se zemí a bude tam 0 V, foťák to zaznamená a fotne.
Takže by možná stačilo hlídat tuto logickou 1, která z foťáku poleze, když připojíš tu spoušť. Ledku optočlenu tím samozřejmě napájet nebude lze, musí se ještě posílit, k tomu stačí jeden tranzistor. Pokud se nechceš vzdát galv. oddělení, musíš ještě vymyslet nějaké napájení.

Uživatelský avatar
jirifno
Příspěvky: 41
Registrován: 01 led 2010, 01:00

#3 Příspěvek od jirifno »

Díky za informace. Jak jsi mi to napsal, tak jsem si uvědomil, že jsem kdysi dávno dělal spínač na světlo a tam jsem to řešil relátkem a spínalo to zem s vývodem pro spoušť. Takže je to tak nejen u Canonů, ale i u Pentaxu, který jsem vlastnil a nyní jsem přešel na Fuji a používám úplně stejnou dálkovou spoušť i na Fuji. Na obou systémech mi fungovala i funguje spoušť na focení blesků.
Už to mám odzkoušené i na zkušební desce a šlape v pohodě LED, relé i motor. NPN tranzistor, do báze na + odpor a k zemi zapojena spoušť.
Tedy základ mám a teď ještě dobastlit ten zbytek, ale to už snad nebude problém.
Ještě jednou díky za informace.

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jova1 »

Já jsem slidery zatím dělal takto:
http://jova1.cz/ostatni/slider/slider.html

Uživatelský avatar
jirifno
Příspěvky: 41
Registrován: 01 led 2010, 01:00

#5 Příspěvek od jirifno »

Pěkné. Pokud bych neuspěl se svým výtvorem, ozvu se. Díky.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“