Náhrada zdroje v PC

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Náhrada zdroje v PC

#1 Příspěvek od dvorak »

Odešel mi zdroj ve starším ( 9 let) skládaném stolním PC . chvíli to smrdělo a pak skončil. Jelikož oprava by byla nerentabilní, díval jsem se na možnou náhradu a prosím o radu :
Stačí při výběru zdroje respektovat pouze výkon - v mém případě 400 W ?
Všiml jsem si totiž, že ten můj zdroj má také napětí -5V, což jsem na nových neviděl. Navíc má hodně amperů. Dále má samostatný konektor SATA, kdežto nové zdroje jej mají paralerně na MOLEX. Je v tom nějaký problém?
Pro úplnost přikládám štítek. Předem děkuji všem za pomoc.
Přílohy
DSCN1015.JPG
(193.02 KiB) Staženo 106 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Vyfoť ještě konektor do desky s přívodním svazkem.
K potřebě napětí -5V - to se musíš ujistit v manuálu ke svýmu mámoprknu, požadavek na napájecí napětí a tím pádem i na zdroj se odvíjí od něj. Moderní desky už nemají požadavky ani na -5V ani na -12V - protože si je umějí vyrobit z +5V nebo z +12V pomocí na desce osazenýho měniče ... Obecně starší desky potřebujou těch napětí víc, modernějším stačí jen +5, +12, +3,3 a +5 Stand-By.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

-5 V jsem už nikde neviděl hezky dlouho, používalo se to snad kdysi na nějakých kartách, ani už nevím. SATA z molexu taky není problém, pravý SATA napájení by mělo mít i 3,3 V, ale to se zase nikde nepoužívá, alespoň ne v běžných PC komponentech, takže to nevadí. 400 W je docela silnej zdroj, na běžný kancelářský PC stačí i polovina, ale nevím, co tam máš a nějaká rezerva se hodí. Starší zdroje měly silnější třeba 5 V větve, teď se dělají silnější spíš 12 V větve, takže obecně silnější 400 W zdroj je pro starší desku vhodnej.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#4 Příspěvek od dvorak »

Dík za pohotovou reakci, vidím, že to asi nebude tak jednoduché ...
Přikládám foto konektorů.
Přílohy
DSCN1020.JPG
(148.03 KiB) Staženo 67 x
DSCN1021.JPG
(208.72 KiB) Staženo 59 x

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

-5V a -12V se ani před 10 lety už na deskách k ničemu nepoužívalo, mohly to využívat nějaké PCI karty. Takže by měl stačit jakýkoliv současný zdroj. Jen je potřeba zkontrolovat jednu věc, která již může být problém. Původní ATX napájení bylo 20pinové, pak přibyly další 4piny. U některých zdrojů lze tuto čtveřici oddělit, u novějších již ne - viz obrázek, kde jsou oddělitelné.
Pokud se i u staré desky použily všechny, je to OK. Nejlepší by bylo poslat typ desky.
Pak je také otázkou, jestli to smrdělo jen ve zdroji, nebo to něco vzalo sebou...

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#6 Příspěvek od dvorak »

Foto desky bohužel zatím poslat nemohu (PC má syn v Praze, já jsem z něho zdroj vymontoval), ale co se týká toho konektoru, tak vím určitě, že byly zapojeny všechny 24 piny, teprve nyní jsem si všiml, že ty 4 piny jsou oddělitelné.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Napatie -5V sa moze pouzivat na ISA kartach (napr. niektore zvukovky bez neho nehraju). -12 V maju aj nove zdroje, pouziva sa napr. na seriove porty.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#8 Příspěvek od sr71 »

Já myslím že z výbìru zdroje v tomto pøípadì není tøeba dìlat vìdu. Na fotkách toho pùvodního zdroje je vidìt celkem dost tzv. Molex konektorù, které u souèasných zdrojù v takovém poètu nemusí být. Kolik z toho jich bylo pøipojených? Jinak si myslím že ti vyhoví prakticky jakýkoli souèasný zdroj. V pøípadì zájmu ti mohu nìjaký poskytnout. Kdyžtak napiš pøes SZ

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#9 Příspěvek od dvorak »

Díky za vstřícný přístup, už jsem ale objednal nový zdroj Akyga ATX AK-B1-400s 400W za 403 Kč , dnes má přijít.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Hmm, to asi nebyla dobrá volba, zdroj za 400,- :roll: To bude ojebaný doslova na kost. To budeš rád, že nevyhoříš.

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#11 Příspěvek od dvorak »

Dá se sehnat i levněji, viz Heureka. Díval jsem se na recenze, spíš je zde problem s hlukem ...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od forbidden »

No já za levný zdroje pro běžný použití považuju něco s cenovkou začínající na dvojnásobku. Sám mám Enermaxe za 2500,-. Mám rád spolehlivost. Chápu ale že do prastarýho PC nemá cenu investovat. Akorát si pamatuju, jak strejdovi začal od vadnýho PC zdroje doutnat stůl. :D

Uživatelský avatar
ferdislav
Příspěvky: 933
Registrován: 15 srp 2011, 02:00
Bydliště: Mostecko

#13 Příspěvek od ferdislav »

i kdyz do starsiho tak bych radsi neco dal pouzitelneho treba seasonic 500W , pak se da presunout bez problemu do novejsiho pc, jak se pise vyse, u tech fakt levnych bych se opravdu bal .. cehokoli..

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Ale kdeže. Do nového pak budete dávat už starý ze starého? To, co si vybral, tak naprosto vyhovuje. A pokud si někdo dává zdroj, co hořívá, na stůl, tak to má fakt divný počítač. :wink: Jestli to strejda neměl trochu tak pomotané?

Uživatelský avatar
satam
Příspěvky: 562
Registrován: 21 led 2010, 01:00
Bydliště: Cheb

#15 Příspěvek od satam »

Ony už se nějaký čas zdroje v PC nemontují nahoru, ale naopak dolů, takže není divu, když se zdroj přehřívá, že se přehřívá i ten stůl.
A ten objednaný zdroj doporučuji vrátit v 15denní lhůtě pro nevhodnost a pořídit si nějaký levnější značkový v cenové relaci 1000-1200,-Kč. Tyhle levné zdroje pod 500,-Kč dost často odcházejí a to někdy i tak, že plamenem :P

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“