hlučný stykač

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#31 Příspěvek od milavla »

Cvaknutí mi vůbec nevadí, vadí mi brum na 50Hz, kterýho ten starý V25E produkoval teda požehnaně

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#32 Příspěvek od Achab »

Stykač V25 v bezvadném stavu by taky měl být za provozu poměrně tichý, brum 50Hz je obvykle slyšet jenom zblízka. Někdy ho zesiluje mechanická rezonance konstrukce rozvaděče nebo desky, případně je více slyšet přes zeslabenou zeď výklenku.
Vadný nebo znečištěný V25 dokáže dělat randál že to vzbudí celý panelák. Některé starší typy stejně (např K16, VK apod). Pokud není stykač s otevřenou konstrukcí na desce pod krytem, případně do něj padá smetí z neomítnutého výklenku, může se znečištění projevit hlukem velmi brzo.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#33 Příspěvek od milavla »

Je možný, že se tam dostaly nějaký nečistoty a taky už byl dost rezavej.
Dobře takže jaký klasický stykač doporučujete s ohledem na tichý provoz co třeba ABB ESB dobrá volba?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#34 Příspěvek od Achab »

Stykače ABB jsem moc nemontoval, ale patří mezi známé značky, tak se domnívám že by mohly vyhovět. Často se doporučuje třeba Hager nebo Schrack. Z hlediska spolehlivosti a dlouhodobé bezhlučnosti si netroufám doporučit nějaký konkrétní typ.

Vyrábí se i stykače pro tichý chod, zajištěný buď konstrukčním uspořádáním, nebo DC cívkou a vnitřním usměrňovačem. Tyto se projevují pouze cvaknutím pří sepnutí. Má je v nabídce i ABB (s DC cívkou např. ty ESB od typu 24) a řada dalších firem.

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#35 Příspěvek od milavla »

Achab dík za info to jsem netušil, že se dělají stykače i s usměrňovačem a DC cívkou na to se zaměřím.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“