Poziar od Talismanu?

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#31 Příspěvek od kokun »

To FERYACT
Jako šestnáctiletý jsem si postavil superheterodyn MÍR podle tohoto návodu.
Není to přímo univerzál jako Talisman, ale "polouniverzál" - anodové napětí přímo ze sítě, kdežto pro žhavení ellek je tam malé tráfko.
Jak dovedou "kopat" hřídelky docela dobře vím - když jednou "letělo" holé šásko pod stůl :lol:

Podle polohy vidlice v zásuvce buď je, anebo není síťová fáze na kostře radia.
Proto jsou u Talismanu i červíky knoflíků zatmeleny tak, aby se jich nešlo dotknout třeba ani špendlíkem 8O
A v Talismanu jsou elky řady "U" (U - jako univerzal), nikoliv "E" - jak ti už napsal třeba i Eleman.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#32 Příspěvek od FERYACT »

To kokun:Kamarádovi se povolil červík.Pozašroubování jsem ho pomocí páječky zakápnul voskem.Taky jsem jako pionýr udělal superhet.Vše ze součástek, které se válely u táty v dílně.Pro sladění měl generátor a pomohl radou.Tedy žádný konkretní návod.Jinak jsem měl k disposici plno literatury časopisy ap.Takže ahoj.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#33 Příspěvek od FERYACT »

To kokun:Ptal ses jestli vím co je universální.Můj učitel z ESAPU prohlásil, že komutátorový motorek je universální, protože chodí stejně špatně na stejnosměrný i střídavý proud.

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#34 Příspěvek od rudolf02 »

No, já nevím, jak to bylo, ale pan Soukup píše, že rádio stálo na skleněné desce. Protože jsem Talismana také poslouchal (jo měl kovovou zadní stěnu a taky kopal, když byl na pověstné rozdvojce), domnívám se, že bakelit sice nechytl, ale sklo mohlo mít vnitřní pnutí a lokální ohřev dokonal své. A po dopadu na stolní desku to už šlo samo.
Jinak nevím jak ostatní skříňky byly křehké, ale podle občasné nabídky Talismanů s poškozenými bakelitovými skříňkami, ta mých rodičů křehká zcela určitě byla.
Pro Sinclaira: Domnívám se, že na tom zvuku se podílela skříňka. Když se rozbila, zvuk se zhoršil.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#35 Příspěvek od Radim »

U toho zahoření se asi většinou jedná o částečný zkrat. V nějaké součástce se prorazí izolace ,ale proud nedosáhne hodnoty, aby se kdysi přepálila pojistka nebo dnes vypadl jistič.
U 6A jističe to potom může mít výkon až cca 1200 watt, takže to během čtvrt hodiny hoří.
Stává se to velmi vzácně, ale občas se to stane.

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#36 Příspěvek od warp »

Podobnì jak tady píše Radim, znám nìkolik pøípadù "zahoøení" zaøízení/souèástky tøeba od mastného prachu na výkonovém odporu a jeho následném vznícení (což mohlo nastat i v pøípadì zmínìného Talismanu), pøeskokù na VN u ÈBTV (též díky prachu). Ale bìžnì jsem se setkal se zahoøením záøivkových tìles s tlumivkou, startérem a odrušovacím èlenem TC..., který velice rád zpùsobil nìjaký ten nežádoucí èmoudík/ohníèek, pøestože nevyhodil jistiè a záøivka následnì svítila dál (jen rušila analog TV/rádio pøi startování, hlavnì pokud jich bylo v místnosti více s touto vadou)

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#37 Příspěvek od kokun »

rudolf02 píše:...
Jinak nevím jak ostatní skříňky byly křehké, ale podle občasné nabídky Talismanů s poškozenými bakelitovými skříňkami, ta mých rodičů křehká zcela určitě byla.
Pro Sinclaira: Domnívám se, že na tom zvuku se podílela skříňka. Když se rozbila, zvuk se zhoršil.
Tak bakelit křehký je a po nárazu rád praská.
Ale je to termoset (EKKAR ti to objasní víc) a sám o sobě je nehořlavý a odolává docela vysokým teplotám. Při snaze spálit ho, se ale jenom škvaří a příšerně při tom smrdí.
Ta rozbitá skříňka měla určitě horší zvuk z důvodu, že kvůli té prasklině "drnčela" :cry:

Jinak se dříve do bakelitu zalisovávaly třeba i malé komutátory pro univerzální motorky (např. pro kuchyňské mixéry apod.). Nějaké se dělaly i u nás ve fabrice (kvalitnější a tím pádem i dražší, se zalisovávaly do premixu).
Taky se dříve z bakelitu lisovaly třeba kalíšky hřbitovních svíček a nestávalo se tak často (jako je tomu dnes), aby od ní něco chytlo. Dnešní kalíšky jsou z termoplastů a při dohořívání svíčky se často jejím vlastním teplem kalíšek zdeformuje tak, že u ještě hořící svíčky vyteče vosk (parafin?) mimo a hoří pak i "celé okolí" :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“