Indukční vařič - úprava pro tavení kovů

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#31 Příspěvek od Artaban001 »

Měď se v "cínu" rozpouští běžně. Proto má měděný hrot mikropájky železný pokovení. Pokus vyrobit smyčku do trafopájky z mosaznýho drátu dopadl fiaskem. Po chvíli se s ním nechcel "cín" vůbec smáčet. Směsice kovů má ůplně jiný vlastnosti, než ty kovy jednotlivě. Viz třeba Whoodův kov, co je v tepelných pojistkách starých traf, nebo v Papiňáku.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#32 Příspěvek od sinclair »

Myslím, že to nedopadne dobře.
Indukční vařič jako takový je konstruován po stránce výkonu i výdrže elektroniky na VAŘENÍ, nikoliv ale pro TAVENÍ KOVŮ. Myslím si, že i kdyby se to nějakým způsobem povedlo, tak z toho nebude radost dlouho.
Někteří už zkoušeli třeba fén používat po úpravě jako opalovací pistoli, ale dlouho to ten fén s upravenou spirálou nevydržel.
Podobně by to asi dost špatně snášely vlasy, kdyby to někdo použil opačně - tedy upravenou opalovací pistolí sušit vlasy :-)
Skoro stejně to bylo, jako třeba s elektrickými, tichými sekačkami na trávu, s motorem z Tatramatky s odporovou klecí a bez ventilátoru, nebo z jiného podobného domácího spotřebiče.
Zrovna v tomto případě, kdy jde o poměrně sofistikované zařízení, bych jej opravdu raději používal k tomu, k čemu je konstruováno a určeno.
Je to jen můj skromný názor podepřený tím, co jsem za ta dlouhá léta všecko viděl. Někdy i neskutečné věci, co opravdu a hodně velkou náhodou fungovaly, ale zase tak moc jich nebylo. To funkční fungovalo vždy a jen proto, že netradičně použitý komponent byl již v původní aplikaci dost předimenzován - do jednoho to všechno byly starší, asi poctivěji udělané a dimenzované věci.
Což se v současnosti tak nějak moc nenosí a konkrétní aparát je dimenzován jen na to, k čemu je určen a dostanete pouze a přesně to, co si zaplatíte - žádný další bunus v podobě předimenzování se nekoná.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#33 Příspěvek od ohryzek36 »

Pokud má horkovzdušná pistol trochu rozumnou regulaci, tak se jako fén používat dá - už jsem to tak párkrát dělal, když jsem cestou do práce zmoknul.

Teď k tomu původnímu problému - mám tady dvě schémata jednoplotýnkových indukčních vařičů - starší provedení bylo řízené nějakým obyčejným MCU a rozhraní mezi silovýmy obvody a mikropočítačem obstarával jeden komparátor LM339 a pár tranzistorů - na schématu ten MCU není, ale je hned za konektorem CON1 - připojený napřímo bez odporů. To schéma bylo většinou na jedno brdo, takže by teoreticky mělo stačit nějak oblbnout obvod pro detekci hrnce (což by měl být vývod označený "PAN") a doufat, že se to neprojevuje i na vývodu na kontorlu proudu (CUR) a napětí (UIN), popřípadě že to nějak nekontroluje i vývod označený "K" (nevím, co dělá). Ostatní by měly být jasné - dva teplotní snímače (ten na kontrolu teploty hrnce asi bude potřeba trochu oblbnout) a IGBTEN a PWM jsou na ovládání koncového trandu, BUZ_FAN je na spínání ventilátoru a pípáku. Pokud se ale nebude dát ten MCU nějak obmbnout, tak asi bude potřeba tam dát druhý (jiný) a naprogramovat ho podle svého gusta - což bude už asi trochu lsložitější. Raději nebudu mluvit o tom, že s vyřazování ochran a různých detekcí se nemusí líbit tranzistoru - ten také všechno nevydrží...

To platilo o starším provedení - aktuálnější je novější provedení bez LM339 s tím, že to celé řídí specializovaný obvod (většinou nějaký MCU kombinovaný s komparátorama v jednom pouzdře) a nějaká úprava bude asi složitější - na schématu je CKM002, ale tady je článek o CKM005, tady je katalogový list. Teoreticky by se to mělo dát také nějak oblbnout, ale nevím - a je mi to popravdě jedno.

Bude to muset někdo zkusit.
Přílohy
SD7641R.JPG
Novější provedení
(120.5 KiB) Staženo 191 x
CTW-C1.JPG
Starší provedení
(112.58 KiB) Staženo 208 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#34 Příspěvek od sinclair »

No já si právě v duchu myslím, že jako první to odesere ten výkoňák, nebýval a není moc dobře chlazený a dlouhodobě plný kotel /při odstavení všech ochran, aby to bylo schopno tavit/ prostě nepřežije. Podobný je to u frekvenčních měničů, pokud mu ochrany nastavíte všecky nadoraz nahoru. Utáhne při rozbězích i mnohem silnější motor, ale proudové špičky přes IGBT most jej po čase poškodí - nikdy ne hned. Měnil jsem 4kW Yaskawu, na kterou bylo pověšený 7,5kW oběhový čerpadlo. Dali ji tam nouzově, aby nějak překlenuli období, až se sežene výkonnější měnič.
A nějak se na to zapomnělo, vodu to prohánělo, tak co a nikdo se o to už nestaral. A protože Yaskawy měly většinou IGBT bloky Mitsubishi/Fujitsu, vydržely opravdu hodně, ale všechno taky ne. Ventilátor na chladiči jel trvale na plný kule, ale ani to nestačilo. Po čtvrt roce to IGBT most vzdal a zjistilo se, že i kondy jsou tou trvale vysokou teplotou polosuchý, takže původně dost mastný měnič defacto na odpis...Já si ho vzal, posháněl díly z jinak poškozených měničů stejné firmy a teď už několik let zajišťuje těžký rozběh a regulaci na stolařské hoblovce, s klasickým MEZ 4kW asynchronem 2880 ot/min.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 27 srp 2017, 18:16, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#35 Příspěvek od microlan »

Docela jsem měl chuť Ti poradit, ale vzhledem k naprosté ignoraci rad zkušených si to raději nechám pro sebe

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#36 Příspěvek od sinclair »

:P :P :P

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#37 Příspěvek od Mira_A »

Tady se spíš někdo snaží říci, že ty vařiče s tím jedním IGBT např. 20H1203 jsou podvod na zákazníka. Jak to může dát výkon 2000W. Je jasné, že takové zařízení odejde brzo do kytek i při ohřevu obyčejné vody a 2kW jsou jen sen. Jasně, ale našel jsem desku kde těch výkonových tranzistorů bylo 8ks. Nevím však do jakého vařiče se to montuje. Byly uvedeny taky 2kW cooker. Bohužel se mi to teď nedaří najít.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#38 Příspěvek od Radim »

Jinak rozdělování kovů teplotou je nesmysl. Kovy buď tvoří slitiny, jako zrovna mosaz, to ale znamená, že se kovy v sobě roztavením rozpouštějí a proto je roztavením oddělit nelze. Jsou sice kovy, které se roztavením v sobě nerozpouštějí, ale ty se potom nevyskytují ve směsných slitinách a není tak důvod je kvůli oddělení tavit dohromady. Výjimkou by mohly být v budoucnu kovové díly vytištěné ve 3D tiskárnách směsí těch kovů, co se ve slitině v sobě nerozpouštějí.
Tavením tak můžeš kovy míchat do slitin, ale naopak ne.
Kovy ze slitin se jinak dají dělit pouze chemickým nebo elektrochemickým způsobem.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#39 Příspěvek od Olchor »

No on to asi myslel trochu jinak. Když stříbrný kontakt, připájený na mosazi zahřeješ na správnou teplotu, oddělí se. Průmyslově se třeba motory, trafa a pod. vykoupené v kovošrotech hodí do pece, zahřejí na teplotu tavení mědi, ta vyteče a zbude železo.

Uživatelský avatar
_luky_
Příspěvky: 561
Registrován: 28 led 2009, 01:00
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

#40 Příspěvek od _luky_ »

Není nad to, poučit se z pokusů někoho jiného: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=6&t=498

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#41 Příspěvek od Mira_A »

Olchor píše:No on to asi myslel trochu jinak. Když stříbrný kontakt, připájený na mosazi zahřeješ na správnou teplotu, oddělí se. Průmyslově se třeba motory, trafa a pod. vykoupené v kovošrotech hodí do pece, zahřejí
na teplotu tavení mědi, ta vyteče a zbude železo.
bingo jde vidět, že to konečně někomu pálí. Přesně to jsem měl namysli. Třeba průmyslové stříbro na mědi a mosazi. Pěkně nastavit teplotu stříbra a nechat okapat co půjde.
Naposledy upravil(a) Mira_A dne 06 zář 2017, 14:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#42 Příspěvek od Mira_A »

_luky_ píše:Není nad to, poučit se z pokusů někoho jiného: http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=6&t=498
Tak to jsem taky viděl, ale jak někdo tvrdí, že neželezné kovy se nedají tavit účinně indukcí je trochu mimo mísu. Používají to i profesionálové a řadu let. Třeba účinnost při tavbě hliníku je nízká. Ale oni ty pece mají upravené tak, že hliník robí závit na krátko. Kolem je prostě feritový prstenec s vysokým obsahem uhlíku (teplota tání víc jak 2000C), který se ohřívá a taví hliník a ještě navíc, tavenina jako závit nakrátko se ohřívá indukcí také. Pak je už účinnost někde úplně jinde. Funguje to jako transformátor (příkladem obdobné funkce je trafopájka).

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#43 Příspěvek od JiriTom »

Tak až ti bude kapat stříbro z mědi na indukčním vařiči, dej sem prosím tě fotku. :)

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#44 Příspěvek od Mira_A »

Jasně, ale bude tam grafitový kelímek s tím počítám, že se bez něj neobejdu.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#45 Příspěvek od Olchor »

V indukční peci jdou bez problémů tavit i neželezné kovy a to bez všelijakých spešl kelímků a výmyslů. Akorát holt obsah kelímku musí být dobře vodivý, aby měly vířivé proudy kde vznikat.
To, že běžné indukční sporáky fungují jen s feromagnetickými hrnci, je jiná věc. Tam jde o uzavření mag. obvodu a tím zlepšení účinnosti.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“