Tranzistor BC108 - koroze vývodů

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#31 Příspěvek od sinclair »

Výborná náhrada je KCY40, pokud seženeš.
Ale pokud se týká koncových stupňů z NZC143 - na dané místo dej buď zase KFY16, nebo prostě pnp tranzistor s rozsahem bety /a střední hodnotou z něj/, jako má KFY16. Při instalaci KFY18 s betou okolo 200-250 a nedejbože víc, Tě čekají nepříjemné problémy. Opravdu, mám to mnohasetkrát vyzkoušeno.

Uživatelský avatar
Radim
Příspěvky: 305
Registrován: 17 srp 2013, 02:00

#32 Příspěvek od Radim »

sinclair píše:A nedalo by se to uzavřít prostě tím, že skutečně jde o speciální sklo a že uhnívání pozlacených vývodů není způsobeno ani tavidlem, tak nejspíš ani tím zátavem?
Pravda, nějaké vývody jsem našel uhnilé a ulomené téměř u zátavu /nejvíc u IO/, ale absolutně drtivě nejvíc bylo uhnilých kdekoli jinde krom zátavu.
Já jen poznamenám, že železo je, co se týká koroze, "samožer".
Rez, neboli hydroxidy železité mají koloidní charakter a do sebe absorbují ze vzduchu vodu a uchovávají v sobě nasáté korozní chemikálie z okolí. Ta voda a korozní látky na styku rzi s železem působí dále, i když už je prostředí bez korozních látek a postupně tam probíhá další rezavění:Zjednodušeně:
2Fe + 6H2O -> 2Fe(OH)3 + 3H2
U většiny jiných kovů právě jakmile skončí expozice, korozní látky zmizí, koroze se zastaví, u oceli pokračuje.
Na těch drátkách stačí nějaký malý pórek nebo škrábanec, kde zlato i podkladové vrstvy chybí a je tam holé železo, to za nějaký měsíc chytne rez a do roku nebo několik let je ten drátek urezlý.
Rychlost rezavění potom ještě zvyšovala úprava drátku směrem k vyšší ohebnosti a měkkosti, takhle upravené oceli, jako například hlubokotažné plechy na karosérie aut rezaví nadprůměrně rychle.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“