Kotel Baxi Luna 3 HT Comfort

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od hrabosh »

Ten kondík jsem ted měřil v práci RLC metrem a má: Cs: 641nF, Rs: 862mOhm. Má mít 680nF, ale to by snad mělo být eště OK, ne?

Porucha komunikace - a co v tom kotli komunikuje po sbernici? Napadá mě akorát ten termostat v místnosti, kterej jsem ale zkoušel odpojit a ty dráty k němu zkratovat (což by mělo simulovat nejjednodušší bimetalovej termostat) a kotel se nezapnul...

Video: Video čeho? Toho kotle? To můžu, ale po zapnutí se prostě na pár sekund zapne ventilátor a to je všechno. Při vypnutí ze sítě to pak udělá ješte takovej zvuk jakoby se hýbalo s nějakým ventilem, nebo co.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#17 Příspěvek od dred »

v úvode píšeš,že čerpadlo nedostáva napätie na chod. Mám síce iný typ kond.kotla,ale princíp je podobný. Po zapnutí mi čerpadlo neroztočí,keđ je malý tlak v systéme kúrenia.
Skotroluj,prípadne dotlakuj systém a nezabudni aj na tlak vzduchu v expanzomate. Ak je to v poriadku ,pohľadaj čildlo pre tlak v systéme a over jeho funkčnosť.
Nedávno som menil rozbehový kondenzátor na čerpadle - niekedy sa nerozbelo a vyhodilo chybové hlásanie že "Nedostatočný tlak plynu" - podľa servis manuálu :lol:
Prekladateľ sa netrafil...

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od hrabosh »

Tak je OK, ale zkusím se poohlídnout po tom snímači. Doufám nicméně, že pro nízkej tlak vody má ten kotel snad vlastní kod.
Čerpadlo je nejaký elektronicky řízený, ale jak jsem psal, ani ho nezkouší zapnout.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#19 Příspěvek od kutilmil »

Ano práve ten termostat komunikuje po zbernici. A popravde nemyslím si že sa táto dá použiť ako "bimetalový kontakt". Skorej ho odpoj kotol prepni do manuálu a tak ho skus pustiť. Pokial tam máš ekvitermické čidlo tak aj to musíš nejako oklamat. najlepšie odpojiť doska by mala sama spoznať že čidlo nieje pripojené a nemala by ho brať tým pádom v úvahu.

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od hrabosh »

To je ale OpenTherm (ta sbernice). To, že podporuje bimetal je psané přímo v její specifikaci, nicméně v návodu k tomu kotli je zapojení trochu jinak. Zkusím to a uvidíme...

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#21 Příspěvek od p32 »

Ty termostaty nejsou bimetaly, ale rezistory s proměnlivým odporem. Takže by stačilo je vytáhnout a měřit a měřit.

Uživatelský avatar
rakat
Příspěvky: 26
Registrován: 21 led 2016, 01:00
Bydliště: Blízko Brna

#22 Příspěvek od rakat »

A není ten "timeout komunikace sběrnice" myšlen mezi živou (galvanicky spojenou se sítí) a neživou částí?

To je tak jediná sběrnice která tam ještě může být, komunikace přes 3 optočleny..

Jak kdyby ta živá část po sepnutí relé (třeba pokles napětí) ztratila komunikaci..
Ten velkej kondík, to zřejmě celý napájí, ale říkáš že je ok, tak nevím.

kutilmil: opentherm sběrnice evidentně funguje, když z opentherm termostatu odečítá chybovou hlášku; dle specifikací opentherm protokolu, zkrat sběrnice znamená povel pro topení 100% výkonem..
Ale u novějších kotlů BaXI tohle nefunguje a vyblijí hlášku E83- chyba komunikace

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#23 Příspěvek od kaja4 »

Zkontroluj a případně vyměň:
C107=680n/275V stř.
C900=10u/50V
tranzistor V901 -přechod B-E

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od hrabosh »

Co bych na tom svitkáči měl být schopen za provozu naměřit za napětí?

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#25 Příspěvek od kaja4 »

Pokud kotel přestal být funkční po výpadku napětí nebo po bouřce,pak mohla ještě "zhavarovat" data v EEPROM.Pak nezbývá ,než do ní "nahrát" správná data z funkční elektroniky.Jak říkají kolegové z "východu",перепрошить новой,работающий, прошивкой.

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od hrabosh »

Ale získat obsah té EEPROMky bude asi docela problém, ne?

EDIT: Kdy to přesne přestalo fungovat nevim, protože jak v lete clovek netopí. Takže jsem si proste náhodou všiml, že na termostatu svítí chyba 168. Ale jestli tam byla hodinu, nebo den ... ? Nicméně výpadky proudu občas máme.

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od hrabosh »

.... stačilo ho resetnout tím čenrým, resetovacím tlačítkem :-) Asi měl nejakej bordel v nějaké konfigurační EEPROMce. Po resetu a po zapnutí se mě zeptal na pár věcí (čas, den v týdnu) a pak, při nastavení vyšší, než pokojové teploty, se normálně rozjel.

Každopádně dík všem za pomoc,.

Mimochodem ... ty součástky, co začínají 9xx, jsem na desce vůbec nenašel.

Uživatelský avatar
rakat
Příspěvky: 26
Registrován: 21 led 2016, 01:00
Bydliště: Blízko Brna

#28 Příspěvek od rakat »

termostat nebo kotel? stačilo resetnout?

Uživatelský avatar
hrabosh
Příspěvky: 446
Registrován: 19 čer 2005, 02:00
Bydliště: Brno venkov
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od hrabosh »

Kotel. Tím resetovacím tlačítkem, co je přístupný zespoda na kotli.

Uživatelský avatar
rakat
Příspěvky: 26
Registrován: 21 led 2016, 01:00
Bydliště: Blízko Brna

#30 Příspěvek od rakat »

"Nejjednodušší řešení bývá obvykle to správné"
Ani by mě nenapadlo, že si takovou věc nezkusil jako první.. :roll:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“