regulace otáček motoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vaclavka83
Příspěvky: 88
Registrován: 05 kvě 2009, 02:00

regulace otáček motoru

#1 Příspěvek od vaclavka83 »

Dobrý den. čímpak by šel regulovat tento motor? Je to motor z větráku strojsmalt VENA 200 220V 33W viz foto. Přicházela by v úvahu SCR regulace? třeba tímto? http://www.neven.cz/kategorie/male-spot ... -220v-2kw/
Obrázek

Uživatelský avatar
kovar
Příspěvky: 1687
Registrován: 03 říj 2010, 02:00
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

#2 Příspěvek od kovar »

Jde to ale nečekej nějaký zázrak.
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#3 Příspěvek od elektrosvit »

Triakový regulátor z odkazu je určen pro sériové komutátorové motory, jaké najdeš třeba ve vysavačích, mixérech, vrtačkách... Motorek ventilátoru je asynchronní se stíněnými póly. Pro regulaci otáček asynchronního motoru je nejvýhodnější frekvenční měnič, který ale je dost drahý a pro takovýto ventilátorek zbytečný. S triakovým regulátorem to jako tzv. skluzová regulace nějak fungovat bude...

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Čím nižší otáčky budeš požadovat, tím náchylnější na změnu otáček budou. Nebylo by ale marný udělat zpětnou vazbu v podobě optickýho/magnetickýho snímání otáček. Ňáký nastavíš, regulátor se pak s pomocí týhle zpětný vazby bude snažit udržet je.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Mám v dílně odtah dýmu :-), realizovaný klasickým, velkým Mezaxiálem s kovovou, těžkou vrtulí.
Na velmi pohodlnou regulaci jeho otáček jsem použil TOVÁRNÍ regulátor z nějakého československého stolního ventilátoru. Je osazený MAA436, triakem KT205/600 a vejde se do nízké krabičky LK80. Má to zavedenou zp. vazbu pro spínání v nule, v podstatě katalogové zapojení až na trimr, kterým se dá odstranit "mrtvý chod" potenciometru, kdy se motor v levé poloze poťáku ještě sám nerozběhne na nejnižší otáčky.
Sám jsem tomu nevěřil, že by to takto napěťovo-skluzově mohlo fungovat - funguje. Ještě zajímavější je ale to, že to takto dobře chodí pouze s Mezaxiálem s těžkou vrtulí. Zkoušel jsem jej totiž vyměnit za poněkud tišší typ téhož Mezaxiálu, ale s plastovou vrtulí - a problém. Vrčení, škubání a po pár minutách finální průraz triaku KT205/600, byť je tam chráněn masivním RC členem /47R+0,22uF/ a MAA436 spíná triak v nule. Přitom vrtule původního větráku, ze kterého pochází regulátor, byla také plastová, měkká, tuším šestilistá /ale motor sám měl velmi těžký rotor/.
Takže jsem musel nechat původní, celokovový ventilátor, triak jsem preventivně vyměnil za KT803/800 - to je opruz, má jiné pořadí vývodů, a třebaže nemá chladič, tak je to otravné.
Původní KT205/600 má A1-G-A2, nový, výborný KT803/800 G-A2-A1...
Doteď mi tedy tato tzv. napěťově-skluzová regulace vyhovuje a funguje bez závad.
Pokud se sestaví klasický triakový regulátor s dvěma fázovacími RC členy, bez diaku, s ochranným RC členem, 800V triakem a nastavovacím trimrem "mrtvého chodu" mezi dvěma RC fázovacími články, pak to bude nejspíš dobře fungovat i s jakýmkoli podobným motorkem a nebude ani zapotřebí MAA436, na tento účel je zbytečný. Důležité je podle mne vysoké dovolené blokovací napětí triaku, motorky s takovým vinutím musí mít obrovskou indukčnost. Vzniklé špičky při rozepínání triak buď znovu otevřou, anebo prorazí, jak se ostatně stalo u 600V KT205.

Schéma regulátoru, který jsem používal léta a všude možně - byl svého času ve všech vypínačích, se vmontovaným knoflíkovým TP320 a obytných místnostech - můžu od ruky načrtnout a vložit sem. Myslím, že jsem to zapojení použil i pro primární regulaci nějakého menšího trafa, zatíženého žárovkami.
Vím ale určitě, že třeba do nabíječky Pb se vůbec nehodí, vyzkoušeno.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Zkoušel jsem klasickým triakovým regulátorem regulovat motor takový ty sady jak se z toho dal složit ventilátor, bruska, nebo kmitací pilka (ta se musela dokoupit zvlášť). Problém byl, že triak byl na moc vysoký výkon. proud, který jím protékal při tom motorku zapřičiňoval, že se triak choval značně nesymetricky - spíš jako tyristor. Výsledkem byly rázy v motorku, protože při ubrání otáček začal jít do motorku stejnosměrný proud a ten se pak choval jako indukční brzda. Navíc se přehřívalo vinutí, až se aktivovala vratná tepelná pojistka. U těchhle regulátorů by správně mělo být od kolika W, do kolika W (standartní světlový jsou myslím od 50W do 500W)
Pokud jsem se setkal s regulací tohoto typu motorku, tak se děla formou buď klasickýho předřadnýho odporu (velice starý ventilátor), nebo miniaturní triak na pár A, který je ale plně spínán několikrát za vteřinu - takový pomalý PWM. vrtule škubance vyhladila. Bylo to v nějaký horkovzdušný "remosce"

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#7 Příspěvek od monterjirka »

"Převinout" na menší napětí, můstek ze 2 TDA2030 (nebo něco podobného), přeladitelný generátor sinus 5 - 150Hz...
Už jsem si s podobnou ptákovinou hrál, "na stole" to chodilo, ale nakonec se to celé řešilo úplně jinak, s krokovým motorem...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

sinclair píše:...Má to zavedenou zp. vazbu pro spínání v nule, v podstatě katalogové zapojení...
...a MAA436 spíná triak v nule...
No to snad ne.
sinclair píše:...Pokud se sestaví klasický triakový regulátor s dvěma fázovacími RC členy, bez diaku, s ochranným RC členem, 800V triakem a nastavovacím trimrem "mrtvého chodu" mezi dvěma RC fázovacími články, pak to bude nejspíš dobře fungovat...
Popsané zapojení se bez diaku nevyskytuje, protože ten trimr "mrtvého chodu" spolu s druhým RC článkem je tam právě kvůli použití diaku k zamezení tzv. hysterezního jevu.
:wink:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Už přestávám komentovat , nemoc byla těžká .

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#10 Příspěvek od danhard »

Proč ne, když to jede naplno ? :lol:

Uživatelský avatar
vaclavka83
Příspěvky: 88
Registrován: 05 kvě 2009, 02:00

#11 Příspěvek od vaclavka83 »

Dekuji vsem za reakce a vysvetleni problematiky- vyjadrim se presneji co potrebuji-ventilator bude pouzit v garazi na odtach pri lakovani atd-tudiz nepotrebuji plynulou regulaci-me by stacilo aby pri zapnuti proudu tocil ventilator na pomalo-a dalo se to prepinat do plneho vykonu-tak abych ho nespalil-tu triakovou regulaci z odhazu mam doma-tak jsem ji chtel pouzit-ale mam strach ze zniceni-nebot vim ze to neni ideal reseni-

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Opravuju, nikoli v nule - je tam ta vazba odporem do IO ze zátěže, nevím už, jak to v katalogu přesně nazývali. To zapojení stmívače vyhrabu. Je opravdu bez diaku, já totiž to zapojení použil v jedné "barevné hudbě" k předžhavení žárovek - a do gejtu šlo pak přes diodu a odpor ss napětí z výstupů sledovačů, co jimi to zapojení b.h. bylo zakončeno.
Fungovalo to skvěle, ale jen dotud, dokud se triak neprorazil nadproudem na tři zkroucené dráty dokupy - vždy obloukem v odešlé žárovce, 150-500W halogence :-) na větší triaky, než použité 6A KT773 či na velký 25A BTAčka z Conrada nebyly peníze, byly tenkrát proti všemu ostatnímu hrozně drahý.
Musely tam být kvůli nárazům i předžhavených halogenek T-pojistky a než se ta přetavila, tak se provalil triak, shořela dioda, odpor i sledovač :-) Vhodný optrony tehdy v 80-kách nebyly běžně dostupný.
Bez optronů to měli ostatně řešený i ve Vráblích, v AGO301 a AGO350, ale aspoň spínali v nule. V tom druhém AGO to často odfláklo i PROMky MH74287, jak se to hrnulo pozpátku.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#13 Příspěvek od masar »

sinclair píše:Opravuju, nikoli v nule - je tam ta vazba odporem do IO ze zátěže, nevím už, jak to v katalogu přesně nazývali...
Ta "zpětná vazba" je informací o sepnutém (rozepnutém) triaku, aby IO nedodával otevírací impulzy, když je triak v sepnutém stavu.
:wink:

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#14 Příspěvek od danhard »

Hlavně o rezepnutém, jelikož od toho se odměřuje doba (po rozepnutí průchodem nulou) kdy má znovu sepnout.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#15 Příspěvek od masar »

Nikoliv danharde, tuto informaci obvod pro časování nevyužívá. Získává ji z z napájecího napětí (za srážecím rezistorem), které informaci o stavu triaku neobsahuje.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“