Poptávka práce "na doma" elektro

Jestliže poptáváte nebo hledáte osobu(y) k vyřešení nějakého problému, popř. nabízíte SERIÓZNÍ zaměstnání související s elektronikou.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#16 Příspěvek od sinclair »

Kdybych tu napsal, jak se k celé té Pb-free sračce staví třeba konsorcium NAD, tak mi stejně nikdo nebude věřit, co se z jejich skladů dá všecko objednat - i z nové výroby, pochopitelně..

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nedávno jsem četl článek o ještě více "ekologickém" bezolovu, následek je samozřejmě opět nárůst potřebné teploty pro pájení o pár desítek stupňů. Tak nevím, kam až to chtějí hnát... :?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#18 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak to je už ale snad čisté stříbro nebo mosaz ne? :roll:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Vašek mi bezesporu bude oponovat, ale můj skromný osobní názor je takový, že má-li mít nějaké zařízení nějakou definovanou, zpravidla dlouhodobou spolehlivost a případnou opravitelnost, tak to prostě bez olova nejde. Myslete si, co chcete. Bezolovo Stannol a drahou pájecí sadu, co uměla ±2°C jsme zkoušeli i v Aldaxu - zavčasu jsme toho nechali, sice "neotrávení" z olova, ale totálně otrávení z výsledků.
Těžší, běžně nepodlepované součástky s PbF vývody /relé, snapiny apod./ šlo vykroutit z desek tak snadno, že jsme se s Alešem až vyděsili.
Je to ostatně vidět i na "spolehlivosti" PbF IT a PC komponentů i jiných věcí, vystavených třeba vibracím /téměř veškerá bílá technika/.
Zkuste si vzpomenout, kolik jste v těchto "profi" věcech opravovali stuďáků, závad jimi způsobených či vyklepanými součástkami.
Ani omylem, i kdybych měl v protokolu lhát jako červenej pes.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od ZdenekHQ »

On se totiž napřed vyrobí problém, a pak se následně draze řeší. Dejme tomu, že klasické SAC slitiny jsou použitelné, jenže pak přijde někdo, kdo tomu "rozumí" a začne to "řešit"... :?

Tenhle článej je dost starej, ale vypovídá o směru vývoje: http://www.dps-az.cz/vyroba/id:5926/paj ... mene-vice-
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#21 Příspěvek od Hydrawerk »

sinclair píše: Je to ostatně vidět i na "spolehlivosti" PbF IT a PC komponentů i jiných věcí, vystavených třeba vibracím /téměř veškerá bílá technika/.
Uh, Pračku Electrolux EWT1050 jsme provozovali v letech 2002 až 2016. Možná byla pájená olovnatým cínem a proto vydržela tak dlouho.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

Kam až to s teplotou hnát - bezolovnaté spoje a velmi spolehlivé už dělali kdysi v Sojůzu v televizích - pájeno mosazí natvrdo. Jednu takovou jsem chtěl rozebrat na součástky a koukám jako puk, že ty "letované" spoje ne a ne povolit. :D

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#23 Příspěvek od sinclair »

Jojo - pamatuju si ze staré sovětské spotřebky /hlavně z televizorů/ dokonce i bodové svary vývodů některých součástek, říkali jsme tomu "nafurt" :-)
Byl zázrak, když se povedlo vývody odporů, kondíků, potom i diod odervat šikovně vcelku a použít jinde.
Jako klučiska jsme totiž bastlili skoro výhradně z podobných zdrojů, nebo z materiálu, různě vysomrovaném na příbuzných, nebo na těch, co s ním přímo dělali. Na naše pokladničkové úspory nebyly tenkrát ceny součástek v obchodech nastavené..Blbý mrňavý transformátorek VT31 stál myslím přes stovku, podobně to bylo později u "tranzistorových" tráfek a všeho příslušenství, potřebného k postavení čehokoli, co hrálo. Koupit rozumně velký ladicí kondík nebylo ve finančních možnostech ani většiny rodičů, natož děcek. V bazarech a výprodejích šel tenhle materiál na obrátku. Panoval v tom dneska těžko uvěřitelný bordel, např.:
V prodejně Tesly, na pultě stál 0C170 přes dvacku, ale o kus dál, v přímo tesláckém výprodeji, byla za necelou desetikačku malá cuprexcartová destička /jako ND do čehosi, který nikdo asi neobjednával/, kde ale byly ty samý 0C170 osazeny čtyři..
Byli velice důkladní, rusáci - většinou se to napotvoru urvalo právě 8-10mm od pouzdra, přesně v místě bodového svaru.
Viděl jsem i svařené "kuličky", na měděných vývodech některých traf, propojovali tak třeba víc sekcí dokupy prostým zkroucením a následným svařením, anebo byl vývod z vinutí rovnou přivařený na letovací očko. Dělalo jim to krásné kuličky, potom natírané červenofialovým lakem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Len aby to neobjavil nejaky uradnicky 🤐, lebo zakonom prikazu pouzivat tuto metodu aj na osadzovanie BGA :D

Uživatelský avatar
rudolf02
Příspěvky: 445
Registrován: 05 zář 2012, 02:00
Bydliště: ústeckoorlicko

#25 Příspěvek od rudolf02 »

No, bezolovnaté pájky jsou problematické. Jelikož pájím především trafopájkou, bezolovnatka nedělá hladký povrch, povrch je nějak hrbolatý. Dále obtížně přilne, není problém vytvořit studený spoj. Pájení stanicí vyžaduje nastavení vyšší teploty, stejně je to taková marná práce. Průser je pájení nýtů, bez pájecí kapaliny ani ránu.
Ještě že je stále po ruce olovnatý cín. Je zajímavé, že olovo v aku ekoteroristům nevadí.
Jo a před x lety nějaká vysoká škola se bezolovem zabývala a jednoznačný závěr - životnost spoje jen několik let.

No a k prastarým ruským TV na součástky, taky jsem pohořel na jejich tvrdém pájení.

Odpovědět

Zpět na „Poptávka služeb, nabídky zaměstnání“