Toroidní trafo

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#16 Příspěvek od BOBOBO »

Kda by se na zapojeném trafu vzala remanence na vysoce jakostních plechách ?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#17 Příspěvek od danhard »

S trafoplechama je to jako s čínskejma vrtákama, nevíš o to nic :D

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#18 Příspěvek od BOBOBO »

Něco lepšího tam nemáš ....

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od forbidden »

Tu máš něco lepšího na čtení, je tam i o tom remanentním magnetismu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Je velmi staré a nepřesné . Jsou mnohem novější a přesnější . A stále se bavíme jen o zapnutí transformátoru ! Ne o násobném , o zapnutí po vynechání periody , ss sycení atd . Prostě o odpovědi na původní otázku .

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od forbidden »

No já to jejich měření rozporovat nebudu, prvním příspěvkem jsem reagoval na Jenyse. Paralelní kondík opravdu může pomoct snížit proudovej ráz po zapnutí a zachránit pojistky. Mám to ověřeno i doma, mám 2,3 kVA autotrafo a bez kondíku sem tam shodilo jistič, s kondíkem nikdy. Zapnutý už bylo tolikrát, že si dovolím tvrdit, že to mám ověřeno.
Přeměřit si pár traf může třeba danhard, když bude chtít, výbavu a znalosti na to má. Já se spokojím s tím článkem a praktickým ověřením.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od Jenys »

No přesně jak píše forbidden, je to odzkoušené a já na to tehdy také koukal jako na něco, co jsem neznal. Opravdu to funguje. Tady v práci s tím přišel jeden kolega, který se v tom vyzná a vyhazování pojistek v izolační trafu z plechů od Tronicu tím vyřešil, jak jednoduché, když to má někdo vyzkoušené. :)
Bez kondů to pálilo pjistky jako o závod u více kusů, tehdy jsme jich dělali víc a tohle pomohlo.

Také mi občas vyhazoval toroid jistič 10A, neznám přesně watáž, ale bude to mít tak asi 100W, tak to někdy zkusím s tím kondem, jestli se to zlepší. Stávalo se to, když jsem ožival jeden zdroj a jak jsem to trafo vypínal a pak za nějakou dobu zapnul, tak občas jsem musel k jističi. Mám nahoře ve svém kutlochu jen 10A jističe na zásuvky. (Na normální provoz to bohatě stačí.)
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#23 Příspěvek od FERYACT »

Já jsem kdysi pracoval poblíž výroby plechových radiátorů.Obvod se svařoval na švových svářečkách o příkonu 300kVA.Elektronika si musela pamatovat poslední magnetizaci a převrátit při dalším chodu.Ve škole nás učili, že remanence u trafoplechů neexistuje.Všichni jsme pak zjistili, že to není pravda.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#24 Příspěvek od danhard »

Taky hodně starý a furt to platí :)
Přílohy
mag_materiály.png
(51.45 KiB) Staženo 214 x

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Habesan »

Kdyby trafoplechy neměly remanenci, tak by hysterezní smyčka neměla žádnou plochu a neexistovaly by magnetizační ztráty.

Skutečné plechy pořád ještě nějaké ztráty mají, a to dost velké na to, aby byly měřitelné a uváděné v katalozích.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Teorie“