Zhoršení příjmu DCF 77

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
OMA50
Příspěvky: 210
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

Zhoršení příjmu DCF 77

#1 Příspěvek od OMA50 »

Ahoj.

Už několik měsíců (cca půl roku) pozoruji poměrné zhoršení příjmu signálu DCF 77.Anténu s LEDkou mám umístěnou na vhodném místě u okna a nikdy nebyl problém až teď....
Zhoršení není v mém případě způsobeno místním rušením.

Nemá z vás taky někdo podobný poznatek?

Že by Němci snížili výkon?..............

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Zatím žádný problém nepozoruji, ale bývala období, kdy jsem to sledoval častěji a tak dvakrát ročně se rozkolísala úroveň signálu z antény tak, že dekodér nenasbíral za minutu všechny informace. Do deseti dnů to bylo v pořádku. Přestože jde hlavně o povrchovou vlnu, podmínky šíření zcela stabilní v čase nejsou, proto bych to přičítal přednostně tomu fadingu. Přece jen jsme od vysílače dost daleko.
O údržbových přestávkách v tomto období jsem nikde nic nenašel.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#3 Příspěvek od jirkati »

Ty vlny si někdy courají, jak se jim chce :? . Nové kyvadlové elektrické bicí hodiny řízené DCF77 (nainstalované ve 102 roků staré skříni po poruše bití těch původních) chodí už 6 týdnů na vteřinu přesně. Meteostanice na severní straně domu má pořád rozsvícený DCF signál OK. A to bydlím v liberecké kotlině, kde je kromě východního směru převýšení okolních hor cca 500 m.

Uživatelský avatar
varikap
Příspěvky: 50
Registrován: 26 lis 2008, 01:00
Bydliště: Praha 4

#4 Příspěvek od varikap »

V Praze na obyčejných levných hodinách, které mají sync každou hodinu nepozoruji, zdá se, častější výpadky synchronizace.
Chtělo by to asi pozorovatele z Moravy nebo Slovenska.

Uživatelský avatar
mojza
Příspěvky: 327
Registrován: 01 zář 2006, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#5 Příspěvek od mojza »

Nazdar,
na severní Moravě (F-M) jsem v poslední době výpadky DCF 77 nepozoroval, a to mám v provozu troje hodiny v různých místech.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Ono se sice hezky řekne, že rušení v místě není, ale stačí jeden pulsní zdroj, jehož vyzařování o 3 - 4 kHz "vedle", zato z bezprostřední geografické blízkosti stáhne AVC přijímače, i když přijímač tento signál nevyhodnotí jako užitečný signál DCF77. Nebo přijímač můžou oblbnout krátké impulsy nesynchronní s DCF77 z nějakého místního zdroje.
A může to být úsporka, USB nabíječka, LED žárovka, stačí, aby zdroj "šikovně" vyzařoval zpět do sítě, to je anténa jak vyšitá.

Pravda, je to jen teorie, ale podobnou zkušenost jsem před lety získal s jedním frekvenčním měničem, kterému stačilo změnit opakovací kmitočet, a už to nevysílalo, přinejmenším to pak nesvítilo z fabriky ven, ale v továrním nastavení se trefoval do rezonance všech možných reaktancí na přívodním kabelu a rušil na čtyřech frekvencích DV a SV do vzdálenosti 2 km. Nevzpomínám si, jestli Vrky už tehdy u toho byl, jak jsme lezli po stráních s tranzistoráky a zjišťovali, jestli to už je lepší. Ale tu polskou mašinu zná a může to potvrdit.

Uživatelský avatar
OMA50
Příspěvky: 210
Registrován: 17 bře 2013, 01:00

#7 Příspěvek od OMA50 »

To je pravda,může to být způsobené tím jak píše Hill,problém je spíš v tom,že mám podezření,že rušení leze od souseda za zdí...je to moderní happy manager,který si myslí,že když nebude mít na záchodě na mobilu plný počet čárek WIFI signálu,koupí výkonnější router...to je pak těžký.....

Budu muset anténu vytáhnout až na půdu,dát jí někam ke hřebenáči ,co nejdál od bytů...snad to zabere...

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#8 Příspěvek od monterjirka »

V "JN69LL" nepozoruji žádný problém, který by byl "na trase" nebo u vysílače...
V minulosti mě to slušně bořil jeden CTR VGA monitor (už je v SD). Teď mám nějaké výpadky příjmu když mám zapnutou menší telku (GoGen 22")

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#9 Příspěvek od vrky »

Je to tak týden, možná čtrnáct dní co mě moje ručičkové hodiny v noci probudily jak hledají signál (ručičky se točí a nastaví se na 12h) a to několikrát za noc.

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#10 Příspěvek od dobrman »

tohle mi občas dělají hodiny taky, z vteřinovky se stává "větrák".
Mám vypozorováno, že vždycky když se to stane, nejdýl do půl dne se zhorší počasí a prší...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

U ručkových hodin mám zase vypozorováno, že vteřinovka v noci nabere otáčky, když dochází baterka: hodiny na volnoběh mezi synchronizacemi naberou náskok přes 1 vteřinu, logika zjevně neumí déle počkat.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#12 Příspěvek od Artaban001 »

Ty pohyby ruček podle mě nesouvisí z hledáním signálu, ale z rekalibrací.
Mám tu malý rádiem řízený budík, který je na signál DCF dost citlivý - nastaví se během krátké doby po vložení baterie a "vynulování ciferníku". Občas se v noci na hodinu zastaví a pak se na nich nastaví správný čas. Možná je to nějaká pojistka proti vyskočení ze synchronizmu. Elektronika pozná pouze výchozí polohu ruček a mnohdy až tehdy, co obě ručky oběhnou celý ciferník (infrazávora počítá různě široké "loukotě" koleček). Pokud vlivem slabé baterie krokový motorek vynechá impuls, musí se to nějak dorovnat.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

U nás je signál DCF celkem dobrej (východní Čechy). Zkusil jsem vyndat baterku a budík postavit na zem ve sklepě, co je stropem tak 20 cm nad okolním terénem. Chytil se za pár minut. Dlouhý vlny prolezou všade. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#14 Příspěvek od dobrman »

Artaban001 píše:Ty pohyby ruček podle mě nesouvisí z hledáním signálu, ale z rekalibrací.
....
Jo to je fakt, ale ty moje hodiny se najednou rozběhnou a nastaví úplně nesmyslný čas. Pak vteřinovka skáče v dvouvteřinových intervalech (hodiny hledají signál) a za nějakou dobu se zase rozběhnou a nastaví správný čas.
Vypadá to, jakoby občas dostaly nějakou zkomolenou (nebo neúplnou) informaci.
Ale stává se to opravdu jen občas a jak jsem psal, vypozoroval jsem za těch pár let, že to vždycky souvisí se změnou počasí.....

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“