split klimatizace - Jeji znovupoužití po předchozí demontáži

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

split klimatizace - Jeji znovupoužití po předchozí demontáži

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Je možné klimatizaci, která byla jednou demontovaná z domu použít znovu?
(ležela asi 2 roky v garáži) Je to zřejmě typ, který vyžaduje odbornou firmu.

Lze znovu použít i samoinstalační typ?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Proč by to nešlo? To máš to samé, jako kotel ústředního topení nebo karmu - pokud to topidlo není propálené, můžeš ho přenést (převézt) jinam a pokud dodržíš správný postup instalace, bude Ti šlapat i jinde. U té klimy bych si nebyl jistý s instalací samo-domo, protože nikde nepíšeš, jestli to byl typ s přenosem tepla zevnitř ven solankou nebo jinou nízkotuhnoucí kapalinou anebo freonem - neboli jestli přenost tepla byl přímý (jednostupňový) - jako v ledničce, a nebo dvojstupňový - vně budovy umístěná chladicí jednotka s freonem ochlazuje neškodnou kapalinu, která se teprve vede dovnitř budovy a tam "produkuje chlad"... Tu přímou musí nainstalit a naplnit odborník s patřičným vybavením, tu dvojstupňovou by měl zvládnout i poučený laik - do tlakového okruhu s freonem se tam neleze, jen do kapalinového, který silně připomíná chlazení v autě. Pokud je to ta dvojstupňová a do vlastní chladicí jednotky se nikdo nevrtal, mělo by to jít bez větších problémů. Ovšem - daň za jednodušší instalaci je složitější konstrukce a nižší účinnost chlazení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Ono u tý klimy co se používaj refrigeranty nejde o nic jinýho než aby ti to neuteklo a neměl si tam vlhkost.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Prostě pokud trubky co jdou ven jdou uvnitř z výměníku a nikdo primární okruh nepropíchl , tak musí běžet . To vyzkoušíš lehce -zapneš a celý výměník rychle zchladne . Pokud je v bedně jen kompresor , zásobník a ofukovaný trubky , máš smůlu . Jako kapalinu do secokruhu by šel dát i fridex .

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Zdá se to divný, že oživuji po osmi letech tohle vlákno, ale možná to příjde vhod:
V souvislosti ze změnami v objektu, kde jsem zaměstnán (stěhování do jiných budov a tak..) přišlo na demontáž "splitové klimatizace". Přijela firma a klimu normálně rozebrala - odčerpání média a rozpojení trubek - a nainstalovala jinde. Trochu jsem se o to zajímal a dozvěděl jsem se následující:
Pokud se to vyplatí, dá se klima rozebrat a přestěhovat jinam - důležitý je, aby se rozebírání nedělalo "pilkou na železo", ale přímo odbornou firmou. I to rozebírání.
Nezjistil jsem však, jak se dá "úředně" zajistit to, když klimu nechám demontovat a uschovat a po nějaký době zase namontovat a naplnit. Pokud totiž dojdete s " klasicky otevřenou klimatizací" firma se s vámi nebude bavit a odmítne to - ne z technických důvodů, ale kvůli předpisům.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Mají evidenci na ty náplně - je to freon, patří to jako skleníkovej plyn a ozón likvidující látka mezi kontrolovaný látky - a oni pokud vykazujou nějakou montáž a není to nově pořízený zařízení, musejí zaevidovat i množství odsátýho obsahu. Optej se kterýhokoliv servisáka chlazení nebo klimaček do aut ... Proto běžně odmítají instalovat a nově plnit ty starší klimy "uříznutý pilkou", odkud nebyl předtím freon odsátej příslušným zařízením, ale byl nechanej vysyčet do atmosféry ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Freon sa uz davno nepouziva.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Jen se to jinak jmenuje - ale fluorovanej uhlovodík je to furt. Původní freony R11 nebo R12 byly nahrazený jinýma, označovanýma R133, R134 nebo R135, ale látky "ze skupiny freonů" jsou to furt. Jejich inertnost a schopnost pomocí lehký zkapalnitelnosti přenášet teplo totiž ničím jednoduše nahradit nejde.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
davemh
Příspěvky: 327
Registrován: 02 črc 2016, 02:00
Bydliště: Český ráj

#9 Příspěvek od davemh »

EKKAR píše:Mají evidenci na ty náplně ...
Tohle by znamenalo, že pokud bych do servisu přivezl auto, kde vlivem nehody nebo jiné závady došlo k úniku chladiva, tak by to správně měli odmítnout opravit a naplnit, protože nedošlo ke korektnímu odsátí?

Nedělám sice přímo auta, ale klimy ano - a žádná evidence příjem/výdej nikdy nebyla, resp. to po firmě nikdo nechtěl (a věřím tomu, že kdyby s tím měli problém třeba na životním prostředí, už by se dávno ozvali). Ano, pokud zákazník kvůli nějaké opravě vypustí náplň do vzduchu, je to idiot a měl by to dostat i písemně, ale když někde na stroji prohnije trubka nebo ulítne hadice, jaký je tedy "legální" postup k obnově funkce?

Uživatelský avatar
doktor365
Příspěvky: 1848
Registrován: 28 led 2006, 01:00

#10 Příspěvek od doktor365 »

Normálně montuji staré použité chladící zařízení. Pokud je prázdné natlakuju dusíkem provedu kontrolu těsnosti,vyměním fitr pořádně vyvakuovat doplnit to kilčo R410a a zase běhá. :D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

Pokud jde o nehodu, je to něco jinýho - však komu doma ufučela lednice - , než když vezmeš pákový kleště a ucvakneš trubky, nebo pilkou fikneš. Možná při "odborné" demontáži Ti vystaví protokol o odčerpání a zneškodnění média, A pokud Ti to co nejdřív ucpou potrubí, aby se Ti tam zbytečně - hlavně do kompresoru nedostával bordel, tak si myslím, že pozdější instalace odbornou firmou nebude problém. Znovuoživenou debatou mám na mysli spíš legislativu, než technický problémy - Většina lidí nemá možnost provádět operace s chladivovým systémem. Jinak při úmyslném odtlakováváním vypouštěním do atmosféry - což je i případ demontáže svépomocí "na hulváta" hrozí v případě organizace tučný flastr. Jak je to v případě "kutila" jsem nezjišťoval. Ono totiž mezi dobou, kdy jsem tohle vlákno začal a dneškem, jsem se stihl oženit a rozvést (s tím souvisí spousta dalších problémů), takže ta odřezaná klima u bejvalýho tchána ve stodole je mi již celkem ukradená. Vzpoměl jsem si na ni a na tohle vlákno, když nám v rámci reorganizace heršpickýho depa demontovali docela letitou Mideu a dávali ji jinam.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Jo, je to tak - firma může dostat pořádnej flastr za to, co fyzický osobě projde. Ale i tak musejí montážní firmy evidovat množství odčerpanejch a odevzdanejch náplní - mají na to předpis "o odpadech", je s tím podobnej problém jako s vyjetým olejem z motorů.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Jako malí kluci , firma nechce opravovat , ale prodat !

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Ekkare, při demontáži splitový klimačky se nic nikam odčerpávat nemusí. Když mi to přes asi 5 lety chlaďař dělal, připojil si na venkovní jednotku budíky a různě na ní kroutil ventilama a tím celou náplň trubek a vnitřní jednotky nacpal pomocí kompresoru klimatizace do venkovní jednotky. V potrubí skoro nic nezůstalo. Nový klimatizace se přeci taky dodávají s přednaplněnou venkovní jednotkou. Při montáži pak trubky a vnitřní jednotku profouknul dusíkem, vyvakuoval a pustil tam obsah venkovní jednotky a pár deka nově doplnil z láhve.
Taky jsem jinde viděl, jak se to dělá na prasáka. To hovado jen trubky a vnitřní jednotku profouklo plynem z venkovní jednotky a ještě se při tom popálil (omrzl). Že tam zůstaly zbytky vzduchu a hlavně vlhkosti, s tím si nelámal hlavu... Přitom nic nevadí chladícím okruhům víc, než voda v chladivu.

Když jsem se po škole zapojil do procesu, tak jsme v početce měnili starou Odru za EC1033. S tím se měnily i starý polský klimačky s R22 za nový Hiros Denco. Jeden blbec vzal na starý potrubí odčerpanejch klimaček flexu. Během 10 minut zezelenal a blil jak alík. Jestli pak někdo víte, proč? :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#15 Příspěvek od BOBOBO »

U nás v práci to udělali stejně , natáhli trubky a fuk fuk a bylo . Žádné vakuování ani dusík ....

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“