Cena Bastlířů 2017 (oddělené vzpomínky dědků na totáč)

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#61 Příspěvek od Celeron »

Jestlipak Hille víš, kam zmizela ta prodavačka z Testaru? No je u Švagerky. To samý fešná baba z Teslácký prodejny na Dukelský, co chystala ty podpultový pytlíky nejspíš i pro Tebe. Ale už tam není. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#62 Příspěvek od sinclair »

Pokud se pamatuju dobře, tak prodejna "Radiomateriál" na Poštovní v OV nepatřila pod Teslu Eltos /ta byla přece u Sýkoráku/, ale pod Domácí potřeby. I proto tam někdy ze součástek bylo víc k sehnání, než v Tesle a někdy zase úplné hovno. Ale to nejpotřebnější pro údržbu R/TV na té Poštovní bylo furt, sortiment elektronek a všeho, co s nimi souviselo tam byl stále širší, než v Eltosu.
V Porubě u VŠB /vršek bývalé Gottwaldovy/ byli hrozní lempli, co kolikrát ani nevěděli, co mají vlastně v prodejně. Často na to člověk musel ukázat prstem do regálu, aby se ten 🤐 aspoň otočil předtím, než řekl nemáme...

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#63 Příspěvek od Kvicala_r »

ok1hga píše: . . . a chtěli po mě občanku
no a dnes si bez občanky nekoupíš ani peroxid... a občanka nestačí na toluen.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#64 Příspěvek od Celeron »

Na toluenový ředidlo jo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#65 Příspěvek od EKKAR »

Kvicala_r píše:
ok1hga píše: . . . a chtěli po mě občanku
no a dnes si bez občanky nekoupíš ani peroxid... a občanka nestačí na toluen.
Občanka nestačí, ale s trochou fištrónu si toluen opatřit dokážeš - a naprosto legální cestou z doposud volně dostupnejch látek. A stačí na to pouhopouhá znalost fyziky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#66 Příspěvek od konosuke »

občanku chtěli v drogérce za totáče i při koupi travexu, na co se hodil
takticky pomlčím...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od zdenoeddie »

Dufam ze na cukor obcanku netrebalo a ani treba nebude...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#68 Příspěvek od breta1 »

Travex jsme kradli z násypek pod sedadly ve starých tramvajích Karviná-Ostrava. Spolu se starými celuloidovými filmy se dělaly skvělé pyroefekty.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#69 Příspěvek od konosuke »

jo, podstatnou složkou byl chlorečnan, silné oxidovadlo
Ty pamatuješ tramwajovou trať Karviná-Ostrava ? tyjo, já taky, jsou to desetiletí zpět
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od hafca »

Byla doba, kdy jsem v drogerii koupil jako školák karbid. A nikoho to nijak nevzrušovalo. Stejně tak jako stáčený čistý aceton a k němu další přísady k výrobě bouchacích kuliček. O manganistanu draselném nebo dusičnanu draselném nebo v nouzi sodném nemluvě. :roll:
A součástky na baslení byly celkem bez problémů ke koupi i nás v elektře. A co za poklady se dalo koupit v Praze v Myslíkově ulici. Byly tam dva bazary, jeden lepší než druhý. Jednou jsme tam koupili za 5,-Kčs prázdné bedny od rádia Filharmonie, které jsme vláčeli pěšky na nádraží a pak vlakem domů. Ty se nám hodily jako základ reprobeden do bigbeatu. :D
Když bylo potřeba, o kousek výš byla Žitná. Tam mimo fronty měli i slušný výběr součástek. Pro tišťáky nahoru na Vinohrady do Budečské, kdy byly k mání taky zajímavé věci.
A v nejhorším případě byl doma tranzistorák T58 kabelka. Z té jsem si půjčoval tranzistory v nouzi nejvyšší. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#71 Příspěvek od konosuke »

do modelů raket se vkládala prázdná papírová nábojnice z lovecké pušky (brokovnice) které se po honu válely v trávě na poli a naplnila směsí sanitry (KNO₃) síry a rozemletých tablet Carbocit proti průjmu, v zásadě šlo o černý střelný prach...
s podivem, origo náplně prodali i školákovi jenomže nejbližší krám Mladý technik byl v centru Ostravy u tuzexu a to bylo krapet z ruky, ale, kousek dál
existovala prodejna radiomateriálu na Kuřím rynku a tuž se cestovné rentovalo
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#72 Příspěvek od forbidden »

Origo raketový motorky školákovi určitě neprodali. Pamatuju si, jak jsem stál před obchodem a škemral u dospělých, ať mi jich pár dojdou koupit. :D

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#73 Příspěvek od FHonza »

V DTM na Národní v Praze chtěli občanku

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#74 Příspěvek od konosuke »

asi panovala značná benevolence a libovůle obchodníků, je faktem
že diabola do vzduchovky byly též na občanku ale to se zařídilo přes
známého z vyššího ročníku ZŠ za balíček spart (8 Kčs)
no a když jsem vzácně objevil cívky Scotch dynarange 220 v Elektře tak ouha, prodávali po dva kusy na osobu ! pomohly mi holky z místní ekonomky co zrovna šly kolem a kupily mi je, za čokoládu
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#75 Příspěvek od forbidden »

Hmm, diabolky jsme zase kupovali bez problémů. Asi to fakt bylo na každým prodejci.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“