Činitel zvlnění zdroje pro AB koncový stupeň

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

Činitel zvlnění zdroje pro AB koncový stupeň

#1 Příspěvek od Hafan »

Ahoj, resim konstrukci zdroje a narazil jsem na cinitel zvlneni. Nikde nemohu dohledat jaka maximalni hodnota je jeste unosna pro zesilovac ve tride AB, jen pro tridu A (0,5%). Pak by me zajimalo jaky to ma realne vliv na zvuk. Diky za radu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Zesilovač třídy AB je opravdu velmi široký pojem, citlivost na zvlnění napájecího napětí velmi závisí na zvolené topologii celého zapojení, nejen režimu činnosti koncového stupně.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Aha, a když bude mít zesilovač třídy A zvlnění 0,53%, dojde k expanzi mezigalaktického plynu, nebo se jenom zastaví rotace Země v jeho okolí? :roll:
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#4 Příspěvek od danhard »

U každého zesilovače se modeluje a měří PSR a podle toho se zařídím.
Jenom hovado tam bude dávat stabilizátory a různý LC filtry, údajně vlastní konstrukce (z neznalosti funkce opsaný), když to nebude mít význam.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Vašku, jseš na tenkém ledě :-)

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#6 Příspěvek od weed_smoker »

Na filtračních kýblech se u zesíků obvykle nešetří.Osobně dávám asi co 10W,to 2.2mF,obvykle víc.Pro menší ESR a s ohledem na prostor je lepší dát víc menších než jeden velkej.
BTW.Vím kde koupit OMD a HITACHI 68mF/63V- po necelejch dvou stovkách za kus.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#7 Příspěvek od danhard »

sinclair píše:Vašku, jseš na tenkém ledě :-)
To je jakoby jsi to říkal Guliverovi před zamrzlou louží :lol:

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Hafan »

Uf, ani nemám moc chuť odpovídat. To jsou přesně ty odpovědi o mezigalaktických plynech, posmívání a chytračení co mi na českých forech lezou krkem. Místo pomoci které by mi pomohla se něco dalšího nového naučit, musím číst chytrácký kidy. A to jsem ještě ani nenapsal co tam cpu za koncák, to bude další zábava.

Nejsem žádnej konstruktér, spíš trochu znalý zapojovač, který má chuť se doučit to co ho ve škole nenaučili. I když vím, že nic nevím, tak když něco zkouším postavit, tak se to snažím pochopit a postavit tak jak se to má, nejdřív číst pak počítat a pak tam dát to, co tam patří a nedělat to podle rad, dej tam gretz, nějaký kýble a zapoj to, když to shoří tak to shoří.

Stavim dočasný zesík ze zbytků zesilovačů a modulů od číňanů. Než malá dcera která má z mého zesíku v obejváku drahou prolejzačku a hračku na odkuřování beden, povyroste a pochopí, že to není hračka. Zároveň se tím učím. Chci, aby to co stavim já a ne nějakej číňan, bylo tak jak to má vypadat i přesto, že do toho nakonec kopnu čínskej modul.

Takže by mě zajímaly i všeobecné informace v jakých řádech se to pohybuje jestli jsou to desetiny procenta nebo desítky procent a tak podobně. Bohužel o rozdílech v typologii nic moc nevím
Ten konec je tohleto:
http://www.ebay.com.my/itm/121004906103

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#9 Příspěvek od microlan »

Já myslím, že to bylo řečeno zcela jasně. Vyprdni se na zvlnění zdroje. Dobrý konec to zvládne, špatný bude špatný i s dokonalým zdrojem.

Uživatelský avatar
Hafan
Příspěvky: 146
Registrován: 17 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Hafan »

Jasně, takže razíš rady stylu dej tam greatz, kýble a zapoj, ono si to nějak poradí ? :) Tak to díky to jsem se teď něco nového naučil. Jdu smazat ty vzorečky na vypočty, kašlu na ohmův zákon a vlastně kašlu na všecko, ono si to nějak poradí. :D

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#11 Příspěvek od danhard »

Ano, vyser se na všechno :lol:
Na takový základní věci jsou samozřejmě nějaké poučky, ale nemá to cenu rozebírat moc potrobně, protože většina hejlů to stejně nechápe.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#12 Příspěvek od microlan »

A ten zesilovač nevypadá špatně, akorát mě děsí to QQ na té desce :-)

Jinak přesně jak jsi to řekl, gréc a kýble (mimochodem smokr tam nějaký koeficient dal(já myslím že zbytečně přísný)) Protože zejména u vyšších výkonů platí: spálit ty Watty v repráku a ne v nějaké filtraci či stabilizaci. Jedině kde to má opodstatnění je nějaký nízkonapěťový šváb, kde musíš hlídat Ucc a chceš z něj dostat maximum.

//ono je to i přínos, kdybys to napájel tvrdým 50V zdrojem, jak píšou v návodu, tak minimálně ty nechlazený budiče střelí a vemou s sebou i ty konce.
Naposledy upravil(a) microlan dne 16 říj 2017, 21:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#13 Příspěvek od danhard »

Panebože, snad největší egománie je si to sám nvrhnout a stvořit :D
Na co to je tyhle čínský mrdky ?

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#14 Příspěvek od danhard »

Hafan píše:Uf, ani nemám moc chuť odpovídat. To jsou přesně ty odpovědi o mezigalaktických plynech, posmívání a chytračení co mi na českých forech lezou krkem.
Ale hovno, co si myslíš že s Tebou bude rozebírat old man, kterej se v tom hrabe 50. let ?
Ten se Tě snaží akorát posadit na prdel, ty mezigalaktickej plyne :lol:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#15 Příspěvek od sinclair »

Zkusím to napsat jako pro zapojovače.
Dělám první přiblížení jinak - přibližně pět giga na ampér stejnosměrného odběru a buď to pak při měření sedne a je možný to tak nechat, nebo se ještě něco přidává. Případně i ubírá, pokud je to dost a je potřeba to vtěsnat do hodně omezeného prostoru.
Dost záleží např. na hodnotě klidového proudu budiče a koncových tranzistorů, napájení a filtraci pro rozkmitový a vstupní zesilovač a nakonec i na jejich řešení /symetrické či asymetrické/.
Nejde prostě exaktně definovat a nějakým prostým vzorečkem určit, kolik a čeho tam má být - zrovna, jako u toho citovaného áčka.
Netuším, kde jsi ten exaktní údaj sebral, ale je to pitomost.
Jedno řešení áčka s tímto udaným zvlněním bude úplně tiché a druhé řešení bude slyšitelně bručet na 100Hz.
A pak jseš i se všemi těmi internety v prdeli a budeš muset postupovat empiricky tak, až to bručet přestane :-)
A když to druhé áčko nepřestane bučet ani při opravdu hodně velké a nákladné filtraci, tak spíš začít uvažovat, jestli v tom zapojení áčka není náhodou něco špatně. A totéž u ábéčka.
Jenže k tomu všemu je zapotřebí znát i nějakou obvodařinu a co hlavně - při všech zdvořilých dotazech na odborných fórech rozhodně zapomenout na aroganci, jakou jsi před chvílí předvedl.
Divím se, že Tě Vašek neposlal do prdele rovnou.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“