čím odleptať železo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od workhard »

kybler píše:
workhard píše:HCL mi prožrala PETflašku,tak nevím,co provede s bakelitem :roll:
Cos to měl za flašku?Já to tu v nich běžně skladuju a není problém.Je jen velice málo plastů,který kyseliny a zvlášť HCl leptaj,to by musely obsahovat kov nebo sůl slabší kyseliny.Bakelitovou misku už jsem použil pro leptání DPS a pohoda.
Byla to stříbrná od KOLALOKY LIGHT,asi rok to v tom bylo,když tu najednou přijdu do dílny a smrad jaxviňa a dirka v petce 8O A to jenom stála,nikdo s ní nehýbal.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#17 Příspěvek od PavelFF »

...U bakelitu bych tomu otočení pomohl (těsně před tím pokusem o otočení) prohřátím bakelitu v horké vodě - roztáhne se a povolí sevření. ...
To by mě zajímalo, co udělá malá díra v materiálu(jehož rozměry jsou mnohokrát větší, než je průměr díry), který se teplem roztahuje. Zvětší se díra nebo naopak zmenší? Co vy na to?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#18 Příspěvek od Sendyx »

Bakelit je částečně nasákavý (podle plniva), takový experimenty v teplé vodě jsou k hownu.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#19 Příspěvek od PavelFF »

Sendyx píše:Bakelit je částečně nasákavý (podle plniva), takový experimenty v teplé vodě jsou k hownu.
Ale co obecně teplotně roztažný materiál, třeba ocel? Bude se roztahovat všemi směry, tedy i do vzduchu v díře, nebo naopak?

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#20 Příspěvek od PeteBurns »

:wink: Celkom zaujímavý postreh :D Logicky by to mala byť pravda, veľký kus materiálu by mal po roztiahnutí dieru práveže zmenšiť, ale ako potom vysvetliť, že v praxi po nahriatí ide aj z tej diery niečo vytiahnuť ľahšie? 8O

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#21 Příspěvek od sr71 »

workhard píše:
kybler píše:
workhard píše:HCL mi prožrala PETflašku,tak nevím,co provede s bakelitem :roll:
Cos to mìl za flašku?Já to tu v nich bìžnì skladuju a není problém.
V jakých nádobách skladujete HCL? Já jsem kdysi skladoval jak v originální plastové flašce (ještì ve verzi se zamaèkávacím víèkem a celou láhev jsem mìl ještì v igelitu staženém gumièkou) tak jsem si speciálnì kvùli tomu tenkrát koupil sklenìnou láhev se zátkou se zabroušeným hrdlem, ale vždy se mi pøes toto všechno dostávaly výpary HCL z nádoby ven. Tak jsem se radìji kyseliny tenkrát zbavil. Cca pøed 3/4 rokem jsem znovu HCL potøeboval takže jsem koupil litrové balení v plastové láhvi se šroubovacím uzávìrem a zbytek co jsem nepoužil jsem uložil v orig. balení ve sklepì (ještì zavázané v tenké igelitové tašce) Dnes jsem si všiml že pod taškou (na keramické dlažbì) je malá kaluž nažloutlé kapaliny, totéž vysrážené uvnitø toho igelitu. Kupodivu to nebylo cítit klasickým zápachem po kyselinì a ani na v tìsném okolí uložených Fe pøedmìtech nebyla vidìt koroze která se obvykle pøi pøítomnosti výparù vyskytuje (to mì je trochu divný). Je nìjaký osvìdèený zpùsob skladování tak aby výpary z nádoby neunikaly?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#22 Příspěvek od sinclair »

HCl se nejprv prodávala ve skle, s PE špuntem a bakelitovým šroubovacím víčkem, z té nic nikdy neunikalo.
Od doby, kdy to začali prodávat v PE lahvích, se to nedá skladovat v dílně, odpařuje se to nějak i přes ten PE.
Já to preventivně skladuju mimo dílnu, ve staré skříni v dřevníku, kde jsou kromě těchto a podobných dobrot třeba barvy, mimo akrylátové, ty nesmějí zmrznout. Kyselina solná nezmrzne, nebo se mi to teda ještě nestalo, jen v zimě trvá leptání s peroxidem dýl, protože je to všechno ledový. Zrychlí se to dost neočekávaně v momentu, kdy se roztok vlastní reakcí trochu prohřeje. S peroxidem v zimě opatrně. Zpočátku to totiž vypadá, jako by byl už zvětralý a roztok jakoby neleptá, ale to je tím chladem.
Už mi to dvakrát chytlo takový švung, že pěna sebrala i barvu.
Pokud 30% peroxid skladujete alespoň v přítmí a v tmavý flašce, pokud ne úplně ve tmě, tak nezaslábne ani za několik let. Mám ho na stejným místě jako kyseliny a jiný dobroty, v zavřené skříni a černý igelitce.
Ale není moc dobrý utahovat zátku peroxidu úplně nadoraz. Možná proto prodávají technickou 30% taky v PE flaškách a s nepříliš pevným /ale těsnícím/ uzávěrem, aby při přetlaku mohla popřípadě odlítnout.
Jde technický H2O2 30% ještě vůbec volně koupit?
Mám tři litrový flašky ze starých zásob někdy 2000. Byly původně v bezbarvých, průsvitných PE lahvích úplně stejného tvaru, jako měly bílé flašky na motorové a převodové oleje. I zátku měly úplně stejnou, odtrhávací pásek vespod.
Přelil jsem je do tmavých skleněných flašek s PE těsněním a jsou ve tmě. Furt dobrý.

Myslím tedy, že kyselina solná by ve skle a s rozumnou zátkou nemusela dělat paseku ani v dílně.
Když jsme u těch dobrot - jak a v čem skladujete éter, aby z půllitrový flašky nebylo za půl roku dvě deci? :-)
Podobná sviňa, kterou mi "někdo záhadně kradl" byl i cyklohexan, ale na ten už jsem vyzrál, poradily holky v lékárně. Éter mají taky v normálních, litrových tmavých flaškách s PE těsněním, jenže ji stihnou spotřebovat dřív, než začne mizet.
Viděl jsem to i v drogišce na Čikuli - PET 2dl lahvičky a zpola prázdné :-)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#23 Příspěvek od mtajovsky »

PavelFF píše:... co udělá malá díra v materiálu(jehož rozměry jsou mnohokrát větší, než je průměr díry), který se teplem roztahuje. Zvětší se díra nebo naopak zmenší? ...
Díra se musí vždycky zvětšit. Pokud by se měla zmenšit, muselo by dojít v okolí díry ke stlačení materiálu. Proti tomu působí 2 faktory:

- modul stlačitelnosti materiálu je o dost řádů větší, než modul roztažitelnosti
- i v okolí díry se materiál snaží po obvodu roztáhnout -> průměr se nemůže zmenšit

Je to podobné, jako bychom chtěli klenbu stavby zkrátit - stlačit tlakem zhora. Vždycky povolí boční opěry, v případě díry v bloku materiálu se zvětší vnější obvod.

Dá se to popsat i jednoduchou úvahou. Materiál se roztahuje do všech směrů. Pro nás je důležité roztahování po obvodu a roztažení odstupu vnějšího a vnitřního obvodu. Pokud oba obvody roztáhnou o 1 %, zvětší se i odstup obvodů o 1%. Nebude se konat zvětšení vnějšího obvdu a zmenšení vnitřního.

Předpokládáme, že se teplota nezvýší natolik, aby se materiál stal plastickým.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“