vysavač Zelmer Twister Max

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rad007
Příspěvky: 42
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

vysavač Zelmer Twister Max

#1 Příspěvek od rad007 »

Při vysávání se z něho začalo kouřit, tak se hned vypnul.Rozdělal jsem ho a na ovládací desce je měděná dráha plošného spoje spálená a přerušená.Nezdá se mi že by odešla jen ta deska.Typuji to na motor.Má 4 vývody.Jaké hodnoty bych měl naměřit mezi jednotlivými dráty?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Dva dráty povedou ke statorovému vinutí a dva ke kartáčům ("uhlíkům"). Statorové vinutí by mělo mít odpor v řádu jednotek Ohmů. Na rotoru, pokud je v pořádku, by měl být vždy zhruba stejný odpor mezi sousedními lamelami komutátoru, tak okolo jednoho Ohmu. Je potřeba oměřit celý komutátor dokola. Je možné, že se izolace proráží až při vyšším napětí.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#3 Příspěvek od ohryzek36 »

Ne, tyto vysavače mívají "něco" u motoru - buď triak, nebo předřadný odpor pro softstart. Víc kabelů je k tomu, co nevím, co je, protože tu není napsaný typ vysavače ze štítku - v dokumentaci se podle všeobecného názvu moc dobře hledat nedá (trochu dá, ale jsem na to tak brzo po ránu docela líný).

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

Máš vlastně pravdu. I starší Meteor má triakový měnič v motoru, do kterého vedou dva napájecí vodiče a dva přívody k potenciometru. Tady jsem předpokládal, že má tazatel již motor rozebraný. Chtělo by to fotku.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#5 Příspěvek od ohryzek36 »

Ta elektronika namontovaná přímo u motoru byla jen u těch nejstarších zelmeráckých vysavačů - pak tam bylo namontované něco jiného (triak nebo ten odpor), ale na přesné zodpovězení otázky co tam je je nutné vědět přesný typ vysavače, nebo ho aspoň rozebrat.

Uživatelský avatar
rad007
Příspěvky: 42
Registrován: 05 dub 2009, 02:00

#6 Příspěvek od rad007 »

Zelmer Twister max[/img]
Přílohy
P_20171028_150803.jpg
(99.24 KiB) Staženo 147 x

Uživatelský avatar
JirkaCZ
Příspěvky: 392
Registrován: 12 úno 2011, 01:00

#7 Příspěvek od JirkaCZ »

Jestli jsi spálil motor tak se ani nedivím, používání sáčků a filtrů je základní věc, o výměně zadního HEPA filtru ani nemluvě ale ani bych se nedivil kdyby tady byl ještě původní tak 10 letý.

Co se týče motoru, mohu levně nabídnout funkční 309.1 ale nevím jestli tam máš 309.5 nebo 308.4.


Ohledně elektroniky sice tu nějakou mám ale tu používám pro svoje vlastní účely ale něco by se asi taky našlo.


Chce to rozdělat tu plastovou skořápku a mrknout v jakém stavu je komutátor, asi bude hodně ohořelý, kliďo to vyfoť. :)

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“