Progress bar před startem Windows XP

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DuCma
Příspěvky: 18
Registrován: 31 kvě 2004, 02:00

#16 Příspěvek od DuCma »

Je to normálny jav súvisiaci s malou datovou priepustnos￾ou komunikácie s diskom. Vidím to bežne pri bootovaní Win XP alebo Win 7 s USB disku. U súèasných SATA radièoch a SATA diskoch som to už dávno nepozoroval. Kedže ten progres bar zobrazuje naèítanie základných súèasti jadra systému pred zavedením ovládaèov chipsetu považujem to za vlastnos￾ danej dosky. defragmentácia tomu nepomôže.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#17 Příspěvek od lesana87 »

Nějak to nechápu. Když to způsobuje údajná malá datová propustnost disku, jak to, že se to spraví odpojením CDROMky na druhém kanálu? A proč to nikdy nedělalo na pomalejších počítačích s pomalejším diskem? Tenhle disk běží v UDMA5 a podle benchmarku pod windows zvládá číst skoro 50MB/s. CDROMka běží v UDMA3, když místo ní dám starý disk běžící v PIO3, progress bar se neobjeví.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#18 Příspěvek od xsc »

Zkusil bych CDROM nastavit jako single nebo jako slave (i když to vypadá divně, pokud je samotná, ale vždycky mi to chodilo). Některá IDE zařízení nastavená jako master totiž očekávají přítomnost slave zařízení a proto vznikne pauza.
Disky při tomto loaderu běží přes BIOS, tedy v PIO módu. V UDMA až po startu IDE driveru.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Alebo vymenit CD-ROM za nejaku inu, su tam vselijake divne problemy s (ne)kompatibilitou.

Napriklad niektore starsie CD-ROM s novsimi doskami (BIOSmi) nevedia nabootovat, pretoze nerobia vo firmware opakovanie citania ale hned vracaju chybu. BIOS citanie nezopakuje ale vzda a skonci to s chybou. Starsi BIOS citanie zopakuje a nabootuje.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#20 Příspěvek od Achab »

Mám dva starší stroje se stejnou kopií Win XP SP3 Pro, na jednom ten šedý progress bar je, na druhém ne.

Oba jsou přibližně stejně staré a s podobnými parametry - HDD WD80GB IDE, 768GB SDRAM. Liší se pouze typem MB a procesoru (obě MB Intel, CPU Celeron a Pentium 4). Domnívám se, že zobrazení progress baru závisí na typu desky a BIOSu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#21 Příspěvek od xsc »

Achab píše:Domnívám se, že zobrazení progress baru závisí na typu desky a BIOSu.
Zobrazuje se vždycky, viz ten můj úlovek z VirtualBoxu. Jde jen o to, jak dlouho zobrazení trvá. U běžného HW to ani nestačí probliknout, ovšem pokud se na nějaké zařízení čeká, je to vidět i na jinak rychlém HW.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#22 Příspěvek od lesana87 »

Zkoušela jsem od klasické staré CDROM až po DVD-RW, master, slave, s diskem na jedné kšandě, bez disku, na primárním kanálu, na sekundárním a závěr je: Je připojená CDROM - bude progress bar, není připojená CDROM - nebude progress bar. :?
Zkoušela jsem i 100M Zipku, s tou se to chová jako s CDROMkou.
Asi to nechám koňovi a půjdu se věnovat něčemu jinému. Díky za rady.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#23 Příspěvek od xsc »

Nejspíš si pciide.sys+atapi.sys mírně nerozumí s HW při inicializaci mechaniky. Vzhledem k tomu, že to jen o pár vteřin prodlouží boot, tak bych se tím dál netrápil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#24 Příspěvek od rnbw »

Podla mna vtedy bootloader pristupuje k disku cez volania BIOSu a o ziadnom pciide.sys ani netusi.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#25 Příspěvek od p32 »

Podle mě je to věc desky.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#26 Příspěvek od xsc »

rnbw píše:Podla mna vtedy bootloader pristupuje k disku cez volania BIOSu a o ziadnom pciide.sys ani netusi.
Právě v tu dobu dochází ke startu NT jádra a spuštění základních driverů. Přes BIOS se dá přistupovat k disku, ale k CD už ne. A protože to záleží na přítomnosti mechaniky, bude to spíš až ve fázi startu driverů.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#27 Příspěvek od Osmdesat »

Napadlo mě vyzkoušet, co udělá vypnutí autodetekce druhého disku. Prý to někdy zdržuje, když se snaží nahmatat slejva na řadiči, kde slejv není nebo kde případně není vůbec nic.
Přílohy
IDE_setting.jpg
(78.97 KiB) Staženo 39 x

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#28 Příspěvek od lesana87 »

Chovalo se to stejně i když byla CDROM (slave) na jednom kanálu s HDD (master) a druhý kanál zakázaný.
Ta deska má asi nějaký bug v BIOSu nebo je tam nějaký hw problém? Když jsem na primární kanál dala HDD a na sekundární CDROM a ZIP, tak to nikdy nenabootovalo z HDD. Z FDD, CDROM i ZIP to bootovalo bez problémů, ale jak došla řada na HDD, tak se to seklo. Zůstala viset obrazovka s konfigurací PC a seznamem PCI zařízení, co vypíše BIOS, a konec. Ctrl+Alt+Del fungoval, ale situace se opakovala. Pořadí bootování v BIOSu nemělo na to vliv. Zkusila jsem dát jiný HDD, jiné kabely, ale chovalo se to úplně stejně. Aktualizaci BIOSu se mi nikde najít nepovedlo.
Dorazilo mě, když po další reinstalaci XP na jiný disk měl disk písmeno E:, přestože to byl master na primárním IDE s jediným oddílem. Tak jsem to odložila. :?

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#29 Příspěvek od xsc »

lesana87 píše:Dorazilo mě, když po další reinstalaci XP na jiný disk měl disk písmeno E:, přestože to byl master na primárním IDE s jediným oddílem. Tak jsem to odložila. :?
To záleží na tom, jak to bylo spuštěno a jestli už tam náhodou něco před tím nebylo. Obvykle stačí oddíl při instalaci odstranit a zase vytvořit, ale někdy se hodí i dosovský fdisk/mbr (původně si NT zapisovaly písmeno disku tam) nebo přemáznout začátek disku nulama, pokud není potřeba zachovat data.
Asi tam nějaký kix v BIOSu bude, ale pokud to už nabootuje, tak to ničemu nevadí.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Pismeno ine ako C: sa "podari" aj vtedy, ked je v PC citacka kariet a na disku nie je ziadna particia. Pri bootovani instalacie z CD sa disku neprideli nic a citacke sa pridelia pismena C:, D:, E: (podla toho, kolko zariadeni ma citacka kariet)... Vtedy staci pri instalacii vytvorit particiu, ale namiesto pokracovania v instalacii restartovat, znovu nabootovat z CD a instalovat az potom.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“