Výroba PLS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rosenheim
Příspěvky: 2
Registrován: 22 srp 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Výroba PLS

#1 Příspěvek od rosenheim »

Tak nejak jsem zacal s bastlenim a potreboval bych poradit, jaka je nejvyhodnejsi technologie a postup pri vyrobe PLS. Nasel jsem navod na vyrobu fotocestou pomoci horskeho slunce :-) Je nutne pouzivat folii s vytistenym schematem, nebo staci jednodussi schemata "nakreslit" fixou? Pripadne dalsi rady a poznatky uvitam :idea:
Diky moc, rosenheim

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od DjRix »

Já ty nejjednodužší zapojení bastlím na univerzální desku,ty složitější kreslím rukou a fixkou,a kde mi na tom záleží nebo je to dost složitý zapojení si plošnák navrhnu v eagle a nechám si ho vyrobit.V paneláku to snad ani jinak nejde....na slunko a vývojku není místo.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

DPS

#3 Příspěvek od jasin »

Navrhnu si plošný spoj v nějakém editoru (Ferda nebo Eagle) a emailem zašlu firmě Spoj. Nejpozději do týdne mám tišťák hotový. Pokud je to z časopisu, stačí jim poslat číslo stránky, kde je motiv. :agree:

Jednoduché motivy kreslím trubičkovým perem lihovou barvou. Naklepnu si přes papír s návrhem dirky, obtahnu je kroužky a pak to propojím čárama. Leptám v Grafolitu, viz rubriku http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... forum&f=16 :coolglema:

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od DjRix »

V Brně to dělá firma Buček,taktéž prodávají spoje z časopisů.Fixa mi přijde lepší než trubičkové pero,hlavně se lépe opravují případné chyby,leptám v chloridu,jinak postupuji stejně jako jasin.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
007
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 216
Registrován: 11 lis 2003, 01:00
Bydliště: střední čechy

#5 Příspěvek od 007 »

Já používám "pravěkou" technologii kreslení trubičkovým perem barvou na plošné spoje (ředitelná vodou) a leptání v chloridu železitém.Je to pravěk,ale jednodužší tišták mám za hodinu nakreslený a vyleptaný.Na leptání mám slepené "akvárko" z plexi o rozměrech asi 30*20*0.5 cm (vnitřní rozměry).
Je zasazené ve stojanu nastojato,na leptání je tředa jen minimum chloridu a postup leptání se dá dobře kontrolovat díky tomu,že tišták je nastojato a stěny jsou průhledné.
Složitějsí tištáky sem vytiskl zrcadlově na laserové tiskarně na papír,přežehlil na kuprexid a poopravit vadná místa.
007

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od DjRix »

Mě se to žehlení moc neosvědčilo,prý existují fólie pro laserovou tiskárnu které se dají potom přímo použít pro osvit desky.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
rosenheim
Příspěvky: 2
Registrován: 22 srp 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

PLS

#7 Příspěvek od rosenheim »

Cetl jsem kdesi navod na vyrobu fotocestou - fotocitlivej kuprextit, schema vytiskout na folii a pak osvitit "slunickem", vyvojka atd. Pripada mi to nejsikovnejsi. Myslite, ze vyjde levneji nechat si plosnak vyrobit (Bucek)? Kolik tak stoji v prumeru 1dm2?
A nevite, jestli kdyz na ten fotocitlivej kup. namaluju spoje fixou, bude to fungovat?

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od DjRix »

www.bucek.name jinak jeden dm u nich stojí cca 70kč,čím větší tím jde cena za 1dm dolů,na netu mají přímo nějakej prográmek na výpočet ceny.To malování na fotocitlivej plošňák je zbytečný,s tou fixou už můžeš přímo leptat.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
HiGhLaNdEr
Příspěvky: 912
Registrován: 08 bře 2005, 01:00
Bydliště: Českobudějovicko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od HiGhLaNdEr »

Nechavam si spoje vyrobit u firmy,...

na nejaky patlani s fotorezistem nebo s fotocitlivou deskou a folií laserovou tiskarnou fakt nemam cas ani nervy,..
Vysledek je u toho naprosto nezaruceny....

Fixa asi fakt stacit nebude musi to byt neco co nepropusti UV.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jezevec »

Jakou metodu výroby pl. spojů si zvolíš, uvidíš až časem. Já preferuji výrobu fotocestou i pro zkušební desky. U zapojení, kde závisí na rozmístění součástek to ani jinak nejde. Také si nedovedu představit jak bych dělal oboustrannou desku nebo na SMD kreslenou ručně. Desku mám vyrobenou do půlhodiny. Inspiraci najdeš na http://www.mcu.cz/modules/news/article.php?storyid=313

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#11 Příspěvek od mihal »

Nedavno som musel vyrobit dosku, navrh som mal vsak len vytlaceny na kancl.papiery, bol vikend a nebolo kde ho prefotit na foliu :? . Tak som zo strany tlace nalepil priesvitnu pasku, poriadne povytlacal vzduch, pod teplou vodou odstranil papier a ostala folia "pouzitelnej kvality aj na SMD 0805". Neskor som prisiel na to, ze staci presvietit kvalitne vytlacenu predlohu aj cez papier, ale treba "vychytat" cas, a vzdialenost od vybojky, tok ziarenia klesa s kvadratom vzdialenosti a kazda vybojka ma svoje "kozmologicke konstanty" 8-)

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#12 Příspěvek od Kocur »

Já osobně jsem zkoušel kdysi fotocestu,ale nezdařilo se a už mi bylo líto peněz za další desku,protože jsem kupoval hotovou s fotolakem,on se prodává i ve sreji,ale ten taky není za hubičku,tak jsem zůstal u klasiky centrofix spolu s chloridem a nemůžu si stěžovat.Pro vlastní potřebu to bohatě stačí a pokud to chce někdo vystavovat nebo prodávat jako stavebnici,tak by měl zvolit asi spíše větší kvalitu.Když dělám spoje na integráč a je to moc na husto,tak je dobré si namalovat čáru přes všechny piny a pak ji jednotlivě třeba podle pravítka přerušit třeba jehlou a spolehkivě se vylaptá i skulinka 0,1mm.A pak je dobré aby se chlorid mírně ohřál,jde to potom rychleji a stále se sním míchalo,jak to necháš jen tak ležet,tak se to podleptá.Jinak dotaz na ostatni-když si navrhnu plošnák v EAGLE s tím že to chci někam poslat,v jakým formátu se to posílá,v originál od eagle,nebo JPG a kam to přesně posíláte?Kdybych měl hodně složitej plošnák,tak bych to zkusil.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od DjRix »

Já posílám předlohu přímo originál v eagle (*.brd) a posílám to k Bučkovi v Brně na Vranovské,jak jsem psal už dříve.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od forbidden »

Já zatím taky pro jednodušší věci preferuju centrofixu. Mám dvě, jednu 0,3mm a druhou silnější. Složitější věci co se mi nechcou kreslit tak udělám ve Formice, vyexportuju do PCX a pošlu k Bučkovi. Leptám v chloridu, osvědčilo se mi dát ho před leptáním ve fotomisce na minutu do mikrovlnky :-)

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PabloX »

Ja plosaky navrhujem rucne a kreslim to centrofixou, na fotocestu nemam peniaze ani cas. Leptam to v chloride zelezitom. Vzdy pred leptanim ho ohrejem vo vriacej vode, ale do mikrovlnky by som to radsej nedal :D .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“