nabíjení tablet NiCd

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#16 Příspěvek od Kremik »

Náhodou, ta tovární baterka byla nebezpečná přímo strašně :-) Když se dostala do rukou nepoučeného kutila /mi/ ve školních letech. Zajásal jsem, že mám "trafo bez trafa", vyhodil zoxidované články, a už to jelo! Napojil jsem místo článků drátky, vyvedl ven, a šup do zásuvky! Myslel jsem si, že mám zdroj 2,5V. Jakási žárovička mi na to svítila. Pravda, trochu to brnělo do rukou, ale neva, 2,5V přece nemůže být nebezpečné :D Jen mi nešlo do hlavy, proč ten selen tak hřeje, když k tomu nemám nic připojené :-) Ale pořádně mě to nepokopalo nikdy. No, děti mají štěstí :-)

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#17 Příspěvek od sr71 »

v té svítilnì to byl selen? matnì si vzpomínám že jako usmnìròovaè tam byla malá "bakelitová kostièka" se 4 vývody

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#18 Příspěvek od Osmdesat »

Pan Šrait představil v knize "Od krystalky k modelům s tranzistory" tuším dva druhy nabíječů.
Jeden byl "kolíčkový" pro nabíjení NiCd 225 z 4,5V baterie. Zvolil nejspíš toto řešení vzhledem k levnosti 4,5voltovky (stála tuším 2,80 Kčs) a hlavně jednoduchosti a bezpečnosti (dětští konstruktéři). Měl tam totiž nějaké modely tímto článkem napájené (např. přijímač v brýlích).
Pak tam byl dobíječ primárních článků D postavený ze zvonkového trafa. Rozebral tam, že lze primární ZnC články několikrát dobít - oživit, nejsou-li vybíjeny pod určitou mez. Samozřejmě tam upozornil, že zapojení síťového přívodu má být provedeno flexošňůrou a pod dohledem zkušené dospělé osoby!

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“