Vrtačky Donau

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

Vrtačky Donau

#1 Příspěvek od Neniu »

Jak se tak blíží "svátky klidu a míru" začínám uvažovat o tom, co si tak naježit pod stromeček :D

Jelikož objektivně potřebuji novou vrtačku na plošné spoje, tak různě hledám a nacházím kde co. Otázka tedy zní: znáte vrtačky značky Donau?

Konkrétně třebas Donau 0400 nebo 0600, https://www.tme.eu/cz/details/d-0600/me ... gI8K_D_BwE nebo https://www.tme.eu/cz/details/d-0400/me ... gLdj_D_BwE

Má smysl o nich uvažovat? Nebo je to ztráta času a peněz? Tady na fóru je o této značce jen pár zmínek, navíc z doby poněkud dávnější.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Eleman
Příspěvky: 3439
Registrován: 21 úno 2011, 01:00
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

#2 Příspěvek od Eleman »

Donau 0600 mám. Na domácí žvýkání, tedy vyvrtání pár děr do PCB, to jde. Na větší průměry vrtáků, ale její výkon není nic moc - do PCB a plastů to ještě jde, ale do kovů už je to málo.
Celkem dobře se drží v ruce, ale blbě se upíná do stojánku, protože, žádná její část není válcová (vždy je to kónické).
Univerzální sklíčidlo je výhodou a běží celkem přesně.
Pokud chceš něco jen na plošné spoje a upnout do stojánku, podívej se raději po něčem jiném s válcovým tvarem pro dobré upnutí a sadou upínacích kleštin pro vrtáky jako je ta 0400 (s tou ale zkušenosti nemám). Budeš-li používat karbidové vrtáky je kvalitní stojánek nutností.
Mrkni taky na značku PROXXON, nebo DREMEL.
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#3 Příspěvek od Neniu »

Dík za názor. Proxxon i Dremel jsou dobré stroje, ale jsou docela drahé. Ačkoli, jak se to vezme. Někdy se vyplatí si připlatit. Stroje Donau vypadají docela slušně, ale osobní zkušenost nemám, takže se raději ptám :)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#4 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Ja som mal dlhé roky Donau 0400. Fungovala do posledného momentu veľmi dobre, nahradil som ju novšou Proxxon, pretože som potreboval rýchlejšie meniť vrtáky v klieštine.
Ináč, táto vŕtačka má klzné ložisko z mosadze, čo je na tento účel fajn, no neznesie veľké stranové namáhanie (napr. pri frézovaní). Na jemné účely je ale o.k.
Samozrejme karbidové vrtáky jedine v stojančeku.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#5 Příspěvek od vrky »


Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#6 Příspěvek od Neniu »

To je až podezřele dobrá cena. Ale moc díky za upozornění, budu koukat i na Aukru :)
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jezevec »

Jednoznačně doporučuji Proxxon i se stojánkem a karbidové vrtáčky.

hakamusai
Příspěvky: 943
Registrován: 17 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od hakamusai »

Já si koupil před X lety s označením: OK s1j-135b
Moc nedoporučuji.Má mizerně uloženou upínací hlavu.Není to na častý používání.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Habesan »

Když vánoce, tak Proxxon MF 70.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od mtajovsky »

To je frézka, na vrtání tišťáků těžkopádné. Když vánoce tak spíš vrtačko-frézku Proxxon FF500/CNC. :D

Za mě (používám) Proxxon IB/E, nějaký stojan a karbidové vrtáky - stačí z Číny.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od FHonza »

Za mě taky Proxxon. Konkrétně PROXXON 28481 IBS/E, k tomu stojan PROXXON 28600 MICROMOT, karbidové vrtáčky z ebay. Konkrétně jsem kupoval tyto. Bez stojánku s nimi moc vrtat nejde, v ruce je to špatně udržitelné.

Osobně bych nekupoval nic, do čeho nejde dát tříčelisťová kleština pro konkrétní průměr nástroje. Na malé průměry mám špatnou zkušenost se sklíčidly.

Edit: U Proxxonu je potřeba koukat, jestli má nástroj 20mm objímku na stojánek. Některé levnější na 12V jí nemají.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

taky se poptám nevíte jak moc je místa pod touhle frézkou Proxxon MF 70 s CNC přípravou. Jde mi především o frézování obdélníkových otvorů do plastových krabiček které jsou vysoké 10 cm . Janě že tloušťka materiálu bude cca 2mm , ale abych to vřeteno v frézkou zdvihl tak vysoko, aby se mi pod to ta krabička vešla. Všude mluví jen o ose Z což je 7mm, ale chápu to jen jako posun vřetena.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

10 cm se obávám, že bude už nahraně. MF70, ale bez CNC přípravy mám doma, večer můžu změřit.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#14 Příspěvek od bu2520 »

to budeš hodný, také mám obavy, že je to moc., Nevěděl jsem nakoli se dá to vřeteno posunou nahoru.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Habesan »

Změřeno.
Tak 10cm to není, ale 7mm také ne...
Spodní okraj matice kleštiny je cca 9cm nad stolkem, od toho je potřeba odečíst délku vyčnívající části nástroje.

Asi bys musel (o pár cm) podložit vrchní "čelo" sloupu, které drží šroub osy Z.
Při některých CNC úpravách se ten díl beztak vyrábí nový.

Předpokládám, že ty krabičky budou, pro úsporu místa, ke stolku přišroubované za protější stěnu.
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“