Plašič zvěře

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
adamistr0
Příspěvky: 15
Registrován: 30 dub 2017, 02:00

Plašič zvěře

#1 Příspěvek od adamistr0 »

Zdravím, chtěl jsem vyrobit jednoduchý plašič zvěře do vinohradu. Potřebuji, aby mi každou cca půlhodinu přehrál zvuk (řev medvěda, vlka atd. cca 20 sekund) do reproduktoru.

Chtěl jsem použít Arduino (teď UNO, které mám, potom asi nano) + MP3 modul a celé to napájet 3S2P 18650 bateriemi. Předpokládám, že výstup bude slabý, takže bych k tomu ještě připojil relé, které sepne nějaký 15W zesilovač. Potom bych Arduinu nařídil půl hodiny pauzu a znova. Na baterky bych dal ochranný obvod proti podvybití. Případně bych ještě měl 12 V 4 Ah olověnou baterku.

Musí to vydržet aspoň pár dní dnů, protože se tam nedostanu často. Teď přes zimu by to nejelo, chci to spustit na jaro. Zase to nemusí plašit lidi v dědině :D prostě pár metrů v okolí...

Je to reálné? Nebo máte někdo lepší návrh? Díky

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Jen pro doplnění - zvěř reaguje jen na takové zvuky, které pro ni znamenají nebezpečí. Nevím, kolik zvířat ve vašem vinohradu ví co je vlk, nebo medvěd. Spíš budou znát podle hlasu psa, možná lišku, taky spolehlivě reagují na výstřely.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#3 Příspěvek od Olchor »

MP3 přehrávač obvykle zvládá přehrávání ve smyčce. Tak bych nahrál řev, za ním půl hodiny ticha....a pustil to dokola. + zesilovač, co v klidu moc nežere, nebo ho klíčovat od nějaké min. úrovně signálu, to je triviální.
Mám doma rádijko na baterku (za 400Kč,) má USB vstup, naplno dělá docela kravál, třeba by stačilo.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

Krásná blbost za pár korun z ebay. Funguje celkem obstojně - maximální délku záznamu sem zatím nezkoušel. Doplnit zesilovačem + časovačem a jedem..

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od FHonza »

To má max. délku záznamu 10sec.

Uživatelský avatar
adamistr0
Příspěvky: 15
Registrován: 30 dub 2017, 02:00

#6 Příspěvek od adamistr0 »

Olchor: Jo takové rádio mám taky, má to myslím 3W, určitě ne dost. Zase mi jde o tu spotřebu, nevím jakou to může mít při přehrávání "ticha". Arduino by mělo mít pár mA.

Ohledně zvuků zvířat to ještě poladím, zatím je to návrh, ale díky. Jinak jsou to většinou srnky a zajíci.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#7 Příspěvek od Olchor »

Pusť jim tam nějaký trash metal, to nemůže žádné zvíře rozchodit.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“