TV LG20LS1R SCART přebuzená červená? VYŘEŠENO

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

TV LG20LS1R SCART přebuzená červená? VYŘEŠENO

#1 Příspěvek od VirtualMan »

Zdravím.
Pořád se vytahuju, že opravím kde co, ale s tímhle svým vlastním krámem nemůžu hnout... :(

Koupil jsem si nechodící LG20LS1R, abych ji použil jako monitor pro starý počítač Sinclair Spectrum +3. Mám k němu SCART kabel, a na klasické CRT televizi jde normálně.

TV jsem opravil (klasický problém LG zdroje - ztráta kapacity téměř všech kondíků na sekundáru), ale nějak to nefunguje, jak by mělo.
Po připojení kabelu nejdřív naskočí obraz v pořádku, a pak se asi za sekundu nebo o něco míň zbarví do červena, a z černé je taková škaredá fialová barva. Skokově, jako když se v TV něco přepne.

Co to může být? Je to přebuzené? Impedančně nepřizpůsobené? Znáte na to někdo medicínu?

Ještě doplním, že ten problém se projevuje jenom na signálu braném přes SCART. když si do toho otevřu OSD menu, má bílou normální. Takže panel je v tom nevinně.

RGB signály mají odpory 75 ohm proti zemi, pak je tam sériový odpor 47 ohm a jde to přímo do procesoru LGE9655. Jsou tam nějaké ochranné zenerky a pár piko kondíky proti zemi, ale podle měření jsou OK.
Dokumentace se dá stáhnout zde, jen je třeba chvilku čekat...
https://elektrotanya.com/lg_20ls1r-zk_c ... nload.html
Přílohy
4001.jpg
(61.84 KiB) Staženo 69 x
4002.jpg
(40.86 KiB) Staženo 54 x
Naposledy upravil(a) VirtualMan dne 06 pro 2017, 15:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Robi to aj na inych vstupoch?

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#3 Příspěvek od DELONG »

Skúsil by som premerať T-CON modul poprípade ho vymeniť za iný :wink: .
Záleží aj tým čím je ten T-CON osadený .
Možno ešte niekto poradí ak sa mýlim .
PS: Schému sa my nechce ťahať :lol: .

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

OSD menu je vporiadku, takze si mimo.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#5 Příspěvek od DELONG »

Možno :lol: .

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od Zaky »

Zkusil bych hlavně do toho SCARTu pustit signál z nějakého normálního zdroje a ne za Spectra, aby sis potvrdil, že je to skutečně problém TV a ne následek nějakého pofidérního signálu generovaného Spectrem. TV ti může třeba zapnout nějaký "super picture enhancement", který by sice třeba za nějakých podmínek byl k něčemu, ve spojení se Spectrem ale zase naopak zcela k ničemu.

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od VirtualMan »

No asi máš pravdu Zaky.. Budu muset pohledat něco, co má ještě SCART. Myslím, že se mi někde válí nějaký zapomenutý starší satelitní přijímač. Tak snad budu mít štěstí a bude SCART mít....

Doufal jsem, že tady někdo vytřepe z rukávu něco ve smyslu: To znám, tohle ti SCART udělá když .... přidej si do kabelu.... a ono to pojede.

:P

Ale ten videosignál ze spectra by měl být OK. Nevzniká nějak obskurně na hradlech, ale generuje ho encodér Philips TEA2000
(datasheet https://www.secarica.ro/zx/tea2000.pdf)

Ještě mne napadlo... Jak by se projevilo, kdyby ten obraz byl omylem generovaný v NTSC? Jen jiný počet řádků, nebo by to mohlo rozhodit i dekódování barev?

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 63
Registrován: 18 bře 2005, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od VirtualMan »

tak nakonec to opravdu asi bylo impedanční nepřizpůsobení.
Přidal jsem sériový odpor 100 ohm na pin 20 a 330 ohm na pin 16, a už je to v pořádku.
Na pinech 7 (B), 11 (G) a 15 (R) už 100 ohm odpory byly.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“