Rádio - identifikace stavebnice

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#31 Příspěvek od sinclair »

Nemáš pravdu, k mnoha japonským aparátům schémata přikládána byla. Ale s těmi Němci a Holanďany souhlas, u Grundigu či Philipsu málokdy schéma bylo. Takový Pioneer asi do roku 85 dával u spotřebky schémata zcela běžně. Bylo třeba vloženo v orig návodu k zesíku SA-508 i dalším aparátům modelové řady. Z příslušného decku Pioneer jsem kdysi kopíroval zapojení mikrofonních zesilovačů :-) S nevybranými KC509 to pochopitelně stálo za hovno podobně, jako jiná zapojení :-) Holt ti japončíci LN tranzistory vždycky uměli. Rovnat se jim mohly jen BC214/184, nebo BC154 a ještě pár dalších speciálů. Jenže japončíci je nízkošumové dělali jako běžné :-)
Potom se zjistilo, že Conrad prodává krom pytlíkovaných, Si pnp/npn univerzálů taky za 9.90 šilasu pytlík s 10+10 pnp a npn barvou značených, nízkošumových Si tranzistorů v TO92.
To byla jiná rychta, po výměně KC509 za tohle se zdálo, že předzesík přestal fungovat :-) Jenomže to prodávali jen jednu sezónu a pak to zmizlo i s těmi univerzály, nešlo to sehnat a začali prodávat tyhle malé trandy už jako značené typově a po jednotlivých kusech. Samozřejmě dráž, jak jinak.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#32 Příspěvek od konosuke »

no, já Ti věřím, máš větší zkušenost a praxi, měl jsem deck JVC, Aiwa a tuner Toshiba, JVC, bez schématu ale bez toho šlo žít...samosebou, to byly mašiny z "bazarového tuzexu" a možná nebylo žádoucí krmit bolšány informacemi, know-how
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Pauli23
Příspěvky: 112
Registrován: 27 pro 2007, 01:00

#33 Příspěvek od Pauli23 »

sinclair píše:Naši nic netajili.

Pauli23, v Uherském Brodě.
Nepracovali s tebou kluci z Belvisu?

Jak uvádíte, japonské značky dávaly ke svým výrobkům schémata (i k nám dovezené sony televize je měly). Jak se začali přeorientovávat na spotřební trh, schémata a podrobnější návody vymizely. Jsou asijské značky, které dávají schémata k výrobkům nadále, ale většinou se nejedná o spotřební věci, odpovídá tomu i cena.
Grundig schémata dodatečně prodával, myslím že i Philips. Mám jich doma plné krabice.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#34 Příspěvek od sinclair »

Ne, servis Brulíkova Belvisu vznikl až o hodně později, kdy už byli všichni rozuteklí na živnostech, nebo v jiných oborech. Krom toho tam byli všecko mladí kluci už od začátku - v době, kdy opravna končila byli ještě spolehlivě ve škole.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#35 Příspěvek od EKKAR »

Pauli, MAA125 nebo 145 bych měl mít, neřeknu "nový", protože jsou minimálně 40 roků starý, ale napíšu NEPOUŽITÝ. Kdyžtak adresu do SZ ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#36 Příspěvek od sinclair »

Teoreticky bych mohl někde mít přípravek se čtyřdutinkovou paticí na jejich výběr :-). Vyráběl ho můj kamarád OK2VI a pochází z doby, kdy jsem podle ábíčka pracně mastil Algenu. Ne do huby - do dvou krabiček od ní, slepených k sobě Čikulíkem a s letovačkou propáleným dnem :-) Čikuli tenkrát ještě obsahovalo většinově trichloretylén, proto pěkně lepilo.
Ono se totiž už chvíli předtím zjistilo /tedy OK2VI to při něčem zjistil/, že MAA115 mají krom malého dovoleného napětí /což bylo pro Algenu fuk/ i o dost menší celkové zesílení. Prostě celkově horší.
Šrait psal, že MAA115 bohatě stačí a je i levnější, ale nebyla to tak úplně pravda, MAA125 mívaly zesílení o hodně víc. OK2VI postavil destičku v plechové krabičce, ven trčela jen patice a čtvery zdířky. Ani nevím jak to mělo vlastně fungovat, vybíral mi ty IO on. Nakonec byla Algena upravená feritkou a vazbou na tehdejších 272kHz, protože to tady v okolí burácelo jedním megawattem a cokoli na SV tu bylo kvůli nízké selektivitě těžké zachytit. Ale stejně - s jedním NiCd knoflíčkem to hrálo na ALS202 úžasně. Ty úpravy obyčejného WN odporového trimru na potenciometr s vypínačem bych už dneska nezvládl :-(

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#37 Příspěvek od Yarda1 »

konosuke píše:Yarda1: Možná bys zjistil jaké šváby vkládají do IN70 a identické mohly sloužit i armádě...
Já jsem tam pracoval na jiném oddělení, tak o vojenské výrobě moc nevím. Vybavuje se mi, že součástky, aspoň některé co se používaly ve vojenské výrobě se přeměřovaly a na ty co vyhověly se otisklo razítko s vidličkou a nožem - tedy se dvěma zkříženými meči.
Doneslo se mi, ale nevím, zda je to pravda, že v bazaru byl na prodej nějaký zbastlený přístroj co byl osazený součástkami s tímhle razítkem. Někdo si toho všimnul a prodávající měl problém.
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#38 Příspěvek od Achab »

Problém mohl vyvolat jedině nějaký blb, svého času byly tyto součástky běžně ve výprodeji. Ještě mám nějaké zásoby z 80-tých let, prodávali i různé směsi polovodičů, pytlík za 10-15Kčs.

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#39 Příspěvek od pepik9 »

IN70.
Upozornění: Bude smazáno za týden.
Naposledy upravil(a) pepik9 dne 24 pro 2017, 13:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Pauli23
Příspěvky: 112
Registrován: 27 pro 2007, 01:00

#40 Příspěvek od Pauli23 »

Díky za pěkně naskenované stránky, ze Sdělovací tech.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#41 Příspěvek od konosuke »

Sinclair: jo "hrající algena"...to byla legenda, podobný přijímač Kňour z dobového AR co se vešel do krabičky od sirek
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#42 Příspěvek od fredis »

konosuke píše:Však kdysi přibalovali k výrobku i schéma zapojení kterémuž málokdo rozuměl
a opravna měla svůj servisní návod. Možná to mělo určitý význam u vývozu...
u japana či germána schéma nebylo nikdy, za to vícejazyčný uživatelský manual a vo to šlo.
U těch japánů z Tuzexu jsem jich viděl dost :wink: . Když už to tu komentuješ..
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#43 Příspěvek od konosuke »

je to možné, můj rádiokazeťák Hitachi a tuner Sony, TV Philips důsledně schéma tajili, no ofiko dovozové přístroje šlo dohledat v Bozděchovi neho Hofhansovi (National, Uher, Grundig...) vč. popisu, schématu a nastavení, běžný uživatel to ani nepotřeboval pro svou neznalost a servisák si poradit uměl, Tesla, Unitra, Videoton či RFT schéma dodávali vzorně
Naposledy upravil(a) konosuke dne 11 pro 2017, 09:09, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#44 Příspěvek od Achab »

Svého času bylo schéma i u nejpodřadnějšího "jezevčíka" z tržnice...
Přílohy
MI-31.jpg
(169.36 KiB) Staženo 89 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#45 Příspěvek od EKKAR »

konosuke píše:Sinclair: jo "hrající algena"...to byla legenda, podobný přijímač Kňour z dobového AR co se vešel do krabičky od sirek
"Algena" a z ní vycházející modifikace "Dinyl" byly od Šraita a musím říct, že to bylo rádio na h0vn0. To ten Kňour z Amára už byl lepší - ale ani on se do sirkový krabičky nevešel - důvodem bylo napájení 1 článkem AA neboli tužkovkou. Ta má 50mm na dýlku a do žádný malý sirkový krabičky se nevešla (není uvažovaný o krabičce tzv. "domácnostní balení"). Ta krabička na Kňoura byla JAKO OD SIREK - ve skutečnosti byla asi o 25% větší než skutečná sirková škatulka. A pomalovaná byla tak, aby to jako trochu větší sirky vypadalo...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“