Akumulátor- notebook Asus A552M

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Akumulátor- notebook Asus A552M

#1 Příspěvek od jura80 »

Ahoj,

asi tři nebo čtyři roky používám notebook v nadpisu a po nějaké době začala rychle "klesat" kapacita akumulátoru (původně 8 hodin provozu, teď jen půlhodina). Tak jsem v Číně objednal 4 nový 18650 články, že si to repasuju. Inu, rozdělal jsem akumulátor (samozřejmě násilím, jinak to opět nešlo), že povyměňuju vadný články. Jeden jsem vyndal a jen tak ze zajímavosti zkusil přeměřit zkratový proud s tím, že bude aku dávno kaput. No, asi nebude kaput ani tenhle, ani jinčí články- dává to takový proudy, že se z přívodů k měřáku kouřilo. Takže jsem dal článek hezky zpátky a akumulátor zase složil dohromady. Snad jen jsem ještě zkusil přepájet konektor aku- prostě bezolovnatá pájka, říkal jsem si, že tam třeba bude studeňák...

Tak jsem zkusil hledat věci kolem kalibrace akumulátoru v NB, no, ale v Biosu jsem tuhle položku nenašel. Jsou nějaký nápady jak postupovat dál, prosím pěkně?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#2 Příspěvek od dreamer »

Myslím že takhle se ty články změřit moc dobře nedají. Jeden z těch článků bude v horší kondici pravděpodobně. Zkusil bych každý článek nabít samostatně, pak zatížit nějakým rozumným odporem a sledovat za jak dlouho se vybije na určité napětí.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jura80 »

Dobře, přeměřím je pořádně.

Jinak jsem volal (teď) na tech. podporu asusu a nic jsem se nedozvěděl (že to nerozdělávají, že mám vyměnit kus za kus a tak podobně). Jenže nevidím důvod, proč zahodit 1000,- za nový aku, když můžu repasovat to, co mám...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

Pozri integrace v baterii. But tam mas io ktory ide preprogramovat, alebo tam mas eeprom. Alebo to je ostatni sunt s neprogramovatelnim io. Smer kos cela bateria.
A cinske clanky no dufam ze nie ultrafire :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Odkedy sa kapacita baterie meria podla mnozstva dymu z kablov? :roll: Nabuduce budes merat skratovy prud olovenej baterie?

Nove cinske budu horsie ako tie stare...
Naposledy upravil(a) rnbw dne 21 pro 2017, 13:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Přece jsi naivko nevěřil, že ti na tech. podpoře pomůžou? I kdyby věděli, kde se resetuje nějaká ta "kalibrační konstanta" stejně by ti to neprozradili. Jinak tyto údaje jsou určitě na čipu v baterce samotné. Na netu se dají najít postupy, k některým typům, jak a co tam naprogramovat. Osobně bych to řešil nákupem alternativní baterky a články původní baterky vybral a změřený použil jinde.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jura80 »

Tak jsem namátkově přeměřil původní 2 články- každý asi 0,75Ah místo jmenovitých 2,4Ah (měřeno při I= 3A). Takže jsem aku repasoval za nový. Ty nový nejsou čínský, jak píšete, ale objednaný v Číně, jak píšu výše já. Jinak jsou to LG 2,2Ah a stály aji s dopravou asi 350,- Kč. Objednávám na tomhle eshopu z důvodu dobrých zkušeností- když napíšou, že je něco originál, tak je to originál. Teď se aku nabíjí, tak jsem zvědav, jak se to bude chovat při vybíjení........

Jinak na podpoře ještě řekl, že dneska už se to nekalibruje, ale jen se to nechá vybít a nabít...

Však uvidím. Každopádně díky k nakopnutí k tomu přeměření. Osobně mám zkušenost (jenže na NiCd a NiMH), že když je aku kaput, zhoršuje se hlavně vnitřní impedanca. Ta z toho ten ukvapené nesprávné závěr, že jsou původní články v pohodě. Taky měření chvilku trvá a nechtělo se mně do toho, zpočátku, no.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jura80 »

Poslušně hlásím, že jsem přenastavil rezervní stav repasované baterie na 0%. Třikrát po sobě se počítač vypnul, že jako nemá šťávu, ale na to jsem nedal a tvrdohlavě ho zapínal. Teď už si to rozmyslel a nevypíná se, jen už asi 10 minut pořád hlásí, že má poslední 4% elektřiny a 1 minutu času. Tak uvidíme, jestli se to nějak umoudří a začne všechno šlapat jak má... Bylo by to fajn.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#9 Příspěvek od Atlan »

Na techbickej podpore figu vedia.
V cipe baterky je naprogramovana kapacita. A zmerana skutocnankapacita. Ta sa kazdim vybitim upravuje. Cize z povodnej 2200mah mas uz teraz 300mah. Ak tam vlozis nove baterie stane sa to ze sa nabiju len na 300mah. Dokial neprepises alebo nevymenis cip pre bateriu.
Nechapem preco totu vypisujem ked uz o tom tu vlakno je len by si musel hladat.....

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jura80 »

Já na to hledání moc nejsu.

Zatím pořád jedu na "prázdný" aku a v pohodě.;) Snad si to tu kapacitu samo přepíše.;)
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od Zaky »

Nepřepíše :-) Skutečná kapacita se v čipu přepisuje pouze směrem dolů, směrem nahoru to musíš udělat programátorem, čipy od TI mají navíc na příetup heslo, každý model jiné a to musíš sehnat, jinak nepřepíšeš nic. Existují placené programy, které to umí přepsat přímo v notebooku, nebo musíš mít programátor, co umí I2C komunikaci a opět software, který s ním umí pracovat. Není to zrovna jednoduché...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Niektore vedia menit kapacitu aj smerom hore.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zlatej T60 originál IBM, ten má kalibraci a když baterka zazlobí (což se stane jednou za její životnost, jak to tak vypadá), tak se spustí autokalibrace a jede se dál. Horší jsou špatný kontakty s noťasem, pak to hlásí nesmysly...

Zajímavý je to info "First used date". Plete se asi o 5 let, kdysi tam bylo jiný datum...

P.S. Zas dostanu pojeb, že to posílám v jpg... Opraveno.
Přílohy
t60_aku_test.png
(10.61 KiB) Staženo 47 x
t60_aku_info.png
(13.96 KiB) Staženo 61 x
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sanoch
Příspěvky: 407
Registrován: 04 led 2012, 01:00
Bydliště: Volyně

#14 Příspěvek od sanoch »

Vyzkoušený postup zde: http://frantisek.rysanek.sweb.cz/baterie.html
Funguje. Vyzkoušeno na cca 100 notebook baterkách. Jen je třeba si s tím pohrát.

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jura80 »

Píše se tam, mimo jiné věta:

V zásadě platí, že pokud lze baterii resetovat přes paralerní port,
lze ji resetovat i přes konkrétní notebook.

Jen ještě přijít na to, jak to udělat...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“