Problém se zesilovaèem s TDA7250

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Gabe
Příspěvky: 47
Registrován: 21 dub 2005, 02:00
Bydliště: Vrchlabí

#16 Příspěvek od Gabe »

Ahoj.
Taky nejsem příznivec tohoto zesu s TDA, nicméně proměřit všechny podezřelé součástky a po výměně zapojit do napájecí cesty Uz+ a Uz- odpory cca.30ohm/10W a změřit na nich úbytky napětí, aby jsi neměl znovu problém!

Uživatelský avatar
venom
Příspěvky: 21
Registrován: 05 říj 2005, 02:00
Bydliště: NJ City

#17 Příspěvek od venom »

zdar,už mi to fičí.byli to jenom koncové tranzistory...Takže je vše OK.
Děkuji za zájem... 8-) :lol: 8-)

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od DjRix »

To JENOM si možná co nevidět zopakuješ :D
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#19 Příspěvek od valla »

ja mam takyto problem mam zosik z tda7250 ked som ho ozivoval tak som odpalil koncove tranzistory a ta tda7250 bola studena :!: a potom mi neco v nom rachlo a koncaky boli studene a tda7250 hrozne tepla :!: -zhorela my????-prehnal som to z napajanim z trafa ide 45V a po usmerneni a vyhladeni ide 52V

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od jef111 »

Záleží na tom, zda je to napájecí napětí souměrné, či nikoli. Pokud vím, je TDA7250 určený pro souměrné napájení. Pokud je tam po usměrnění +-52V, tzn 104V mezi větvemi, TDA7250 to jistojistě neustojí. Já jsem jej zkoušel provozovat jen na +-45 (90V mezi větvemi, což by měl podle datasheetu spolehlivě vydržet) a vždy při skokovém vybuzení (nebo např. špička) místo omezení nebo vypnutí buzení odpálil koncové tranzistory, málem mi to ustřelilo hlavu :lol:
Popiš podrobněji svůj problém a uvidíme co se dá dělat.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#21 Příspěvek od valla »

takze ja mam problem ze symetrickym zdrojem ked prilozim na +/- merak tak tam mam uz 56Vjednosmernych ked dam medzi 0/+ tak tam mam 28V jednosmernych a z trafa my ide 2x24V striedavych mam to zapojene podla tohoto len tam mam 5000uF.http://sos.sk/a_info/resource/p/ne069.pdf
tych 45V tam ma byt pri zatazi?lebo na prazno tam je 56V.proste my zhorela ta tda7250 prehnal som to z napetim asi nejsem si isty

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od stepa »

valla píše:takze ja mam problem ze symetrickym zdrojem ked prilozim na +/- merak tak tam mam uz 56Vjednosmernych ked dam medzi 0/+ tak tam mam 28V jednosmernych a z trafa my ide 2x24V striedavych mam to zapojene podla tohoto len tam mam 5000uF.http://sos.sk/a_info/resource/p/ne069.pdf
tych 45V tam ma byt pri zatazi?lebo na prazno tam je 56V.proste my zhorela ta tda7250 prehnal som to z napetim asi nejsem si isty
no teda jestli te chapu dobre,tak to napajis ze symetrickyho trafa 2x24V...takze po vyfiltrovani tam mas bratru 2x34V,coz da 68V...kdyby ses podival do datasheetu,tak to TDAcko ma maximalni napajeci 100V,tedy 2x50V

z toho tedy plyne ze si to s napajenim neprehnal a mas dostatecnou rezervu

EDIT//maximalni provozni(v zatezi) je 2x45V

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jef111 »

stepa píše:...EDIT//maximalni provozni(v zatezi) je 2x45V
Bohužel ani to ne, jak už jsem psal, s takto velkým napájecím napětím je to nepoužitelné.
Jinak těch 2x34V je v pořádku, pokud jsi neudělal chybu při osazování DPS tak to musí fungovat. Teoreticky při takovémto napájecím napětí neexistuje možnost, že by ten TDA7250 samovolně odešel, samozřejmě za předpokladu správného zapojení.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Návštěvník

#24 Příspěvek od Návštěvník »

Zesilovaè s TDA7250 jsem stavil asi pøed dvanácti roky. Pùvodnì jsem mìl použité MJ11014 / MJ11015. asi po roce provozu v jednom kanále odešly, zøejmì jsem je upekl nedostateèným chlazením. Pøekopal jsem tedy mechanické uspoøádání s ohledem na chlazení a osadil je koncáky BDX66C / BDX67C a od té doby až po dnes bezproblémový chod. Z poèátku bylo v konstrukci EI trafo, asi po pìti letech jsem vymìnil za toroid.
Ještì k 7250; pùvodní který jsem koupil ve stavebnici zùstává teplotnì vlažný i po delším provozu. Jiné dva kusy co mám v šuplíku, ale mám je odzkoušeny, høejí podstatnì více.
http://img74.imageshack.us/img74/6288/svmhifiazmqs0.jpg
http://img74.imageshack.us/img74/7324/svmhificzmwi8.jpg
http://img403.imageshack.us/img403/7425 … azmfl3.jpg


Uživatelský avatar
kerim
Příspěvky: 4
Registrován: 18 říj 2004, 02:00

#26 Příspěvek od kerim »

Muzu li ti neco doporucit tyto zesilovace mam doma snad tri lezej sedej mi doma jsou na nic. porid si lepsi stavebnici treba od aldax.cz nebo tak nekde nebo seac jsou jeste dobrý :) jinak to TDAcko prezije snad vsechno ja snim pokusoval az az :D vzdycky to chvilku slapalo a a pak kamos prisel se super bednama co prej hrajou jako blázen ale jelikoz se konala v nich vyjybka :D tak tohle posrada jakykoliv ochrany proti indukcni zatezi na vystupu a hrálo to pak to zacalo kmitat a pak fe vyfouklo z vetráku pouze dým a bouchli mi tranzistory :D tak jsem zo opravil a pak zase neco stim fakt to jsou smejdy a navic ty DPS od EZK stojej za hov*o sem 2x pájel fakt na malou teplotu a hend se to odvarilo proste fakt fuj EZK :)

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od jef111 »

kerim píše:.......a hend se to odvarilo proste fakt fuj EZK :)
Bohužel musím jenom souhlasit. Tento zesilovač opravdu není spolehlivý, už jsem jich pár viděl a zatím byl každý předtím minimálně jednou opravovaný. Jinak ty plošné spoje na svou cenu opravdu nic moc. Rozhodně to není stavebnice pro začátečníky, jak se udává. Někomu to funguje bez problémů, ale myslím že to jen proto že s tím nehraje naplno, nebo má zrovna náhodně dobrou kombinaci komplexní zátěže.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
kerim
Příspěvky: 4
Registrován: 18 říj 2004, 02:00

#28 Příspěvek od kerim »

Jef SOuhlasim ja to pouzil jednou na ozvučení zahradní párty mel jsem dva moduly 2x125W takze celkem 4x125W napajel jsem to z trafa jako blázen doporucenym papetim mozna o 5 voltu minus ale to je jedno ted a proste hralo chvilku pak se zakourilo z vetráku a finito jeden kanal pryc muzu bejt rad ze ty bedny chudinky prežily...

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#29 Příspěvek od helios »

kerim píše:Muzu li ti neco doporucit tyto zesilovace mam doma snad tri lezej sedej mi doma jsou na nic. porid si lepsi stavebnici treba od aldax.cz nebo tak nekde nebo seac jsou jeste dobrý :) jinak to TDAcko prezije snad vsechno ja snim pokusoval az az :D vzdycky to chvilku slapalo a a pak kamos prisel se super bednama co prej hrajou jako blázen ale jelikoz se konala v nich vyjybka :D tak tohle posrada jakykoliv ochrany proti indukcni zatezi na vystupu a hrálo to pak to zacalo kmitat a pak fe vyfouklo z vetráku pouze dým a bouchli mi tranzistory

Podobnú skúsenosť mám aj ja, koncáky som menil 4-krát, kým som došiel na to, že sú napäťovo poddimenzované a odídu nap. špičkami, nie prúdovým preťažením. Naviac som mal dlhé prívody ku bedniam (cca. 50m v kine), čo situáciu určite nezlepšilo. TDA-čko k podivu prežilo vždy. Už by som koncák od EZK veru nestaval... :roll:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#30 Příspěvek od valla »

dnes som tak rozmyslal ze ci by za tie koncove tranzistory sa nedaly nejake teslacke KD?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“