Indukční deska BAUMATIC BHI710

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
melkatomas
Příspěvky: 4
Registrován: 22 pro 2017, 01:00

Indukční deska BAUMATIC BHI710

#1 Příspěvek od melkatomas »

Dobrý den,

koupil jsem bazarovou indukční desku a při zapojení jsem zjistil:

Deska se zapne standardně. Jak ale začnu nastavovat teplotu tak ihned vyhodí jistič. Servis si myslí že je v háji půl desky. Respektive výkonová elektronika. Viz tento odkaz:
http://www.domap.cz/elektronicke-moduly ... 3203101352

Proto zkouším zde, jestli se někdo najde, kdo by si s tím třeba poradil v domácích podmínkách. Dokázal ji proměřit a říct, jestli je opravdu celá půlka v hájí nebo jen nějaká "drobnost. Případně zprovoznit aspoň tu půlku desky. Která by měla být v pořádku.

Jinak bydlím kousek od Liberce, takže není problém desku někam přivést a mrknout se na ní.

Zatím děkuji! Melka. 602 695 350

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Podle zapojení na straně 27 to může jet jen na 230 V, takže si vyzkoušej napřed která "polovina" nejede. Zapoj jen L1 nebo L2 a vyzkoušej, která funguje a u které to lítá.
Taky napiš, jak standardně jsi ji připojoval. 1F nebo 3F?

Uživatelský avatar
vasekpetr1
Příspěvky: 802
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Hospoda u Třebíče

#3 Příspěvek od vasekpetr1 »

Měls to otevřený? Já něco podobného zažil u indukční desky Beko, kde jedna plotýnka měla kabel k silovině "cvaknutý" plechovým krytem a po zapnutí a najetí na výkon vyrazila jistič i s chráničem.

Uživatelský avatar
melkatomas
Příspěvky: 4
Registrován: 22 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od melkatomas »

Předem děkuji za rychlou reakci. Velice mě to překvapilo. Takže k věci. Měl jsem ji rozdělanou. Fyzicky vypadá, že je v pořádku.

Zapojené jsme to měli na 380. Elektrikář si moc nevěděl rady, tak nemůžu posoudit jestli to bylo neodborně nebo odborně.

Zkusím ještě jednou zapojit.

Zeleny je na kostru
Modry na N
Černý na L1
Hnědý na L2
A šedý? Ten jen zaslepím? Vůbec nepůjde do desky?

Zatím díky!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Skus nechat odpojeny L2 alebo L1. Mozno v jednom pripade bude polovica fungovat.

Tretiu fazu nepotrebujes, doska ju nepouziva (pouziva sa na ruru).

Uživatelský avatar
melkatomas
Příspěvky: 4
Registrován: 22 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od melkatomas »

Takže zkusil jsem na 230V Když to propojím tak aby fáze byla na L1 i L2 tak vyhodím jistič na hlavním rozvaděči.

Když zapojím L1. Deska se nezapne.
Když zapojím L2. Funguje levá polovina desky.

Takže úspěch!!!! Te%d otázka co s druhou polovinou?
Myslíte že opravdu celý modul za 2.600 Kč. Nebo je schopen se na to někdo podívat a třeba postupně přijít na to která součástka je vadná?

A jinak ještě jednou zatím díky!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od p32 »

Ten šedý je na další N v případě, že to napájíš dvěma fázemi ze 400 V. Třetí L 3 a N3 se použije pro zabudovanou troubu.
Tak teď už víš, která polovina je na tom špatně. Podle schématu jedna polovina je A + A a druhá polovina B + C, ale možná se pletu. Měl by sis vyřešit, jestli ti bude stačit jen ta polovina nebo jestli chceš tu druhou polovinu opravit. Problém bude ve výkonových spínačích, ale může být i v blbém zkratu někde na cestě. To budeš muset začít měřit. Výsledně bys měl mít to první zapojení, ale pokud pojedeš jen s jednou polovinou, tak to třetí zapojení (2 a 4 nezapojíš).
Jestli chceš, aby se ti na to někdo díval, tak si napiš do profilu bydliště.
Přílohy
zapojeni.jpg
(40.81 KiB) Staženo 210 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Odkial by sa zobral N3? Predpokladam, ze zo steny idu 3 fazy (cierna, hneda, seda), jeden N (modry) a jeden PE (zltozeleny). Potom spojenie sedej s N je nezmysel.

Uživatelský avatar
melkatomas
Příspěvky: 4
Registrován: 22 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od melkatomas »

Takže přišel jsem na nové problémy. Vaříme a vše OK. Boost tlačítko také funguje. Ale asi po čtvrt hodině vaření se najednou vypne plotýnka (na display normálně ukazuje že třeba vaří na 8mičku. Ale plotýnka "nevaří" Hrnec jen bzučí přerušovaně. Jakoby tiká. Jak kdyby se nechtěl chytnout hrnec.

Plotýnku několikrát vypnu, vyhodim ze zásuvky. A najednou se hrnec zase chytne a jede na plnej víkon.

Možná nádobím? Nevím...

Uživatelský avatar
dadofry
Příspěvky: 44
Registrován: 03 říj 2011, 02:00

#10 Příspěvek od dadofry »

Zapojené jsme to měli na 380. Elektrikář si moc nevěděl rady, tak nemůžu posoudit jestli to bylo neodborně nebo odborně.
Jestli odborný elektrikář zapojil desku 3 fázově a jednu fázi poslal na svorku 3 tak se následným neúspěchům nedivím. A podle obr. od p32 svorka 3 má být připojena na N.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

rnbw píše:Odkial by sa zobral N3? Predpokladam, ze zo steny idu 3 fazy (cierna, hneda, seda), jeden N (modry) a jeden PE (zltozeleny). Potom spojenie sedej s N je nezmysel.
To je v pořádku. Pro 3F platí zapojení 1. N3 jsem myslel tak, že by použil jen 2 fáze přes jističe na indukčku a 3. fázi (šedou) na tu troubu. Samozřejmě ty N1, N2 jsou jen spojené na svorkovnici a N3 (pro troubu) by si musel vytáhnout z té spojené svorkovnice (3 a 4) pro N pomocným očkem. Pokud tedy nemá už pro troubu zvlášť zásuvku.
Pozice 2 a 3 jsou vlastně shodné, ale rozdělení svorek 1+ 2 na dvě u 1F je asi kvůli zapojení jističe pro každou polovinu zvlášť až se dá na druhé polovině plotny vařit, když by ta jedna odešla. No a z toho rozdělení asi vznikla potřeba rozdělit i svorky 3 a 4 na dvě různé a přes dva dráty (N1 a N2). Podle mě by se to rozdělení na N1 a N2 dělat asi nemuselo ani kvůli proudovému chrániči.

Uživatelský avatar
dadofry
Příspěvky: 44
Registrován: 03 říj 2011, 02:00

#12 Příspěvek od dadofry »

Myslím, že se melkatomamasoj stalo přesně toto.Hodně se v tom chybuje. http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,8006.0.html

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Ano, to je stejný příklad toho, když si dement nepřečte návod a on tomu přece musí rozumět nejlépe, takže to zapojí podle svého i když špatně. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“