Regulátory QR311

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

Regulátory QR311

#1 Příspěvek od sinclair »

Vážení, nemáte prosím někdo OFICIÁLNÍ schema regulátorů této řady? Používaly se nejen ve sporácích MORA, ale i jinde.
V posledním dvojčíslí označení regulátoru je zakódován nejen max. regulovaný proud, ale asi taky rozsah regulovaných teplot a asi i fyzické provedení, neboť jsem jich za 30 let viděl opravdu v hodně provedeních.
Každej pes jiná ves - a téměř vždycky jako první havárka natvrdo probitej, německej odrušovací polyester 220n/1000V.
Probitej triak málokdy, to spíš agresivním prostředím uhnilý káefko či pozlacené vývody OZ.
Některé byly s "dorazovými" trimry, některé ale bez nich, některé s potenciometrem TP195 50k, 47k, ale i 22k a dokonce 4k7, pochopitelně s různým osazením IO, triaků i pasivů.
Ale vždy se stejným keramickým termistorem z Prametu /myslím 10k při 20°C/.

Asi dvě nejzákladnější schémata /s MAA501, s MAA748 a různými výkony/ mám vykreslený. Pokud by někdo chtěl, dám sem.
Ale zajímá mě, zda to /údajně dle katalogu 84-85 Tesla Rožnov!/ výrobce někdy někde oficiálně publikoval. V papírech od sporáků to dozajista nebylo.
Díky.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#2 Příspěvek od JiriTom »


Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Technická zpráva Tesla Rožnov ke QR311 je zde.
Naposledy upravil(a) Achab dne 04 led 2018, 16:18, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Schéma nemám, ale myslím si, že jsem podobnej regulátor s triakem pro troubu sporáku Mora opravoval - připomnělo mi to, když jsi napsal kondík 220n/1kV ve styroflexu. Akorát že to co jsem měnil já nemělo ten TGL M22/630V styroflex k odrušení. Ten kondík tam byl jako sériovej srážecí "kapacitní odpor" pro napájení toho operáku - a u mne byl přerušenej, takže operák neměl šťávu a regulátor nespínal. A já tam dával M22/1kV pro sichr napěťovou rezervu... Jaký to mělo čidlo netuším, já to z dotyčnýho sporáku jen utrhnul od fastonů, když jsem si je předtím popsal a ještě nakreslil na papírek, abych to potom dokázal dát dohromady. Schéma jsem si nekreslil, ale byl to normální komparátor napájenej jedním napětím, na výstupu byl snad trand KF5xx budící přímo Gate triaku KT728 nebo tak nějak. Operák byl MAA741 v kovu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

V technické zprávě na odkazu jsou schémata všech verzí QR311.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od TAKJAN »

Spravoval jsem je pro servisáka elektrospotřebičů. Schema bych možná našel, vyloženě servisní. Ale zas taková divočina to není.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#7 Příspěvek od sr71 »

Zajímavý je že pøesnost této regulace z dnes už vlastnì historických spotøebièù, není v bìžných spotøebièích ani dnes pøekonána.

Uživatelský avatar
MATYCH
Příspěvky: 602
Registrován: 16 úno 2006, 01:00

#8 Příspěvek od MATYCH »

Zdravím.Kdyby chtěl někdo čitelnější kopii,mám skenovaný originál.Dávali jsme tam pak při opravách izolované triaky BTB,vadily triaky s fází na chladiči,při zatečení nebo vniknutím nežádoucího živočicha,a nebylo jich málo, to šlehlo proti kostře.
Samotný princip byl v té době předmětem patentu jednoho ing.z M8 v Tesle R.p.R.,jméno si již nějak nepamatuji.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#9 Příspěvek od elektrosvit »

V dokumentaci je uveden Ing. Rudolf Sýkora.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“