Problém s úpravou adaptéru od NB ACER z 19V na 12V

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#16 Příspěvek od elektrosvit »

Dej sem raději ještě fotky celé desky z obou stran. Uvnitř může být jiné zapojení než je na uvedeném schématu. A i kdyby nebylo, Tebou linkované schéma pochází zřejmě z datasheetu k tomu topswitchi, takže čísla součástek nebudou sedět.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#17 Příspěvek od JoDiK »

Díky za ochotu pomoci. Až bude chvilka, tak to vyfotím, ale je to tam tak nahňácané a zalepené, že z horní strany desky není vidět prakticky nic, takže skryté propoje hledám pípátkem.
Ale měl bych na tebe jeden dotaz, internet je plný úprav počítačových ATX zdrojů na regulovatelné a nikde nepíšou, že by se muselo něco dělat s trafem (řešit závity sekundárního vinutí). Myslel jsem, že řídící obvod to zkousne, nebo-li že mu nevadí ubírat střídu. Jednou jsem zkoušel zvedat napětí (z 3,3V na 9) a to logicky nedal, prostě měl už střídu plnou a trafo mělo zřejmě přesycené jádro...
U snižování se u ATX jen řeší podpěťová ochrana, která u plného zapojení z datasheet k běžnému řídícímu obvodu pro tyto notebookové zdroje je také zapojená, tak je třeba problém zde?

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#18 Příspěvek od procesor »

V PC zdrojoch je iný typ meniča, kde v jadre transformátora sa prenášaná energia neakumuluje.
"Tento zdroj" funguje inakšie. V prvej fáze akumuluje do jadra transformátora (výstižnejšie indukčnosti) energiu. V druhej fáze sa akumulovaná energia musí vyžiariť (v tomto prípade aj inými vinutiami) kdekoľvek, ale najlepšie smerom k záťaži. Ak je to indukčnosť "transformátor", transformuje sa rúd (!! nie napätie, ako pri klasických ATX zdrojoch). Výstupné indukované napätie je úmerné -Δi₂/Δt a môže nadobúdať hodnoty od takmer 0V až po ∞ (obmedzené napäťovou pevnosťou použitých konštrukčných materiálov). V reále sa to komplikuje reálnymi parametrami najmä transformátora (indukčnosť, odpor vinutia, vzájomná indukčnosť, parazitné kapacity, parazitné indukčnosti,...spínacie parametre tranzistorov a diód,...atď).

Móoc široká problematika, ale naspäť k Tvojmu zdroju.
Je navrhnutý na široký rozsah vstupných napätí ( cca 100Vac...275Vac).
Je navrhnutý na široký rozsah výstupných prúdov( cca 0...3,75A)
a to s podmienkou že na výstupe bude fixné napätie 19V ±(možno 2V), inak sa rozsype spätná väzba najmä vďaka poklesu pomocného napájania riadiacich obvodov.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#19 Příspěvek od elektrosvit »

Při napájení z 230 V bude měnič pracovat s malou střídou, aby měl dostatečnou regulační rezervu pro případ, kdy napájecí napětí bude nižší. Tedy aby spolehlivě dával 19 V i při 100 V. Když mu přikážeš dělat 12 V, PI regulátor chápe stávající výstupní napětí jako přepětí a dalším zmenšováním střídy se snaží výstupní napětí na 12 V snížit. Jenže už zřejmě "nemá kam uhnout". Je-li tato úvaha správná by se dalo ověřit pomocí autotransformátoru- snížit napájecí napětí třeba na 150 V. Při sníženém napětí by mohl být dostatečný rozsah regulace "na obě strany". Další věcí je zmiňovaný PI regulátor- odpory R17, R18 a R19 a kondík C16 tvoří jeho zpětnou vazbu a změnou hodnoty některého z nich se může regulovaná soustava opět rozkmitat. Pak by bylo potřeba laborovat s hodnotami C16 a R19. V první řadě ale zjisti, jestli je uvnitř opravdu to, co je na schématu.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od sis2 »

JoDiK píše: A tenhle obvod internet nezná:
může to být verze 1D07xxx

neodpovídá tomu spíš tohle schéma?
Zdroj sice je od Dellu, ale taky 19V/65W
Naposledy upravil(a) sis2 dne 18 led 2018, 20:49, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#21 Příspěvek od JoDiK »

Já myslím že ne, sekundární stranu mám celou projitou, kromě hodnot rezistorů to odpovídá mnou nalezenému... Každopádně jsem to zatím odložil, trafo se mi rozmotávat nechce...

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#22 Příspěvek od elektrosvit »

Ani ho zatím nerozmotávej. Vyzkoušej napájení sníženým napětím. Pokud bude i nadále zdroj cyklovat, byla moje úvaha s malou střídou chybná a problém bude v rozhození regulace, jak psal procesor. Primár je spínán čím? Výkonovým MOSFETem, nebo topswitchem?

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od jjilek »

JoDiK píše:Jsem sice z okolí,
A bastlení mě baví :-)
Vnucovat se nechci, ale mám tady rozdělané nefunkční 4 adaptery na 12 V od 4 do 6A. Pokud chceš bastlit, rak se můžeš zastavit a zadarmo si je vzít. Možná se podaří je opravit. Já je nepotřebuji, tak jsem se s nimi dál nezabýval.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“