Pračka Bosch buben se tře o manžetu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
IJK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 říj 2014, 01:00

Pračka Bosch buben se tře o manžetu

#1 Příspěvek od IJK »

Máme pračku Bosch WLG20160BY/01 (Serie 4) od listopadu 2014 po asi 1,5 roce se začala dělat zvuky při odstřeďování a při rovnání prádla (nejpomalejší otáčení). Třel se buben o manžetu. Opravář řekl (bylo to v záruce), že to jsou ložiska a že se bude muset vyměnit vana na dokladu byla pak skutečně uvedena a vyměnily i manžetu.

Po 14 měsících je to znova už to není v záruce tak jsem ji rozebral. Manžeta má dole vydřený půlkruh od předního lemu bubnu. Když jsem stlačoval ještě nasazenou manžetu tak dole není žádná vůle. Porovnával jsem to v obchodě s novými Boschi tam vůle je a dál to vypadá, že máme buben asi o 5 mm dopředu. Vzadu řemenice je až u ložiska. Zkoušel jsem buben za řemenici posunout dozadu, ale nejde to. Buben se otáčí lehce.

Ještě jsem objevil, že při záruční opravě byla vana rozpojena, jedna západka je ulomená a na dalších jsou stopy po šroubováku.

Teď se rozhoduji jestli mám rozebrat vanu a vyndat buben.

Děkuji za odpovědi IJK

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Ano, rozdělej to a vyndej. Co jsi popisoval, tak jsou znaky pořádné fušeřiny. Takže se nachystej psychicky na to, že si to budeš muset spravit sám, ale že ti to vydrží daleko déle než od toho fušéra. Bůh ví, jestli tam vůbec něco měnil a jen to neupravoval. V záruce by se nemělo nic kazit jinak to ti "odborníci" pokazí ještě víc.

Uživatelský avatar
IJK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 říj 2014, 01:00

#3 Příspěvek od IJK »

Dík za odpověď!

A to byl autorizovaný servis Bosch, protože jsme to kupovali v prodejně kde ho mají. Příště budeme kupovat jinde.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#4 Příspěvek od serviceman »

Zkus si stěžovat rovnou u zastoupení Bosche. Mám v podobných případech překvapivě dobrou zkušenost bez ohledu na záruku.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

Ano, taky bych si stěžoval i když je to po záruce a ať se na to pŕijde podívat někdo přímo od nich. Mě to připadá jako by to tu závadu mělo už pŕedtím a oni to s ní prodali a potom nechali u nějakého fušéra "opravit".

Uživatelský avatar
Monogatari
Příspěvky: 100
Registrován: 03 pro 2017, 01:00
Bydliště: Holešov

#6 Příspěvek od Monogatari »

Tohle jsme měli u pračky Siemens (Bosch s jiným názvem). Příčinou byl totálně rozežranej kříž, na kterým buben drží. On se váhou bubnu prohne dopředu, když má oslabenou strukturu. Napřed buben jenom drhne o manžetu a potom se úplně zadře, že s ním nejde pohnout. Ti sráči vyrábějí ty kříže a příruby z nějakýho hnusu, kterej je ve vodě rozpustnej. :evil:
Netvrdím samozřejmě že to musí být tahle závada, jenom má stejný příznaky.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

No vodny kamen vam znicil pracku. Nedavno som mal v ruke hlinikovt unasac z pracky awg, hlinik zozrany od prášku a vody, proste to praskli.... Ale ved ti.to vydrzalo 2 roky. Tak ze pekne kupit novu a spotrebovat do datumu spotreby tj 2 rokt.
Ved je to spotrebka.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

podle zkušenosti servisáků tohle dělá především prací prášek ariel. Kdo ho dlouhodobě používá a má kříž z nějaké podivné slitiny hliníku tak mu do 4 roků shnijí.

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#9 Příspěvek od serviceman »

Promiňte, ale mně, starému majiteli romovky, to není jasné. Aby se voda dostala k ložisku a ke kříži, tomu snad brání gufero, nebo je to teď jinak?
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

jedná se o kříž na kterém je nanýtovaný buben

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od p32 »

A hlavně se jedná o něco, co v pračkách starých 15-20 let, co vlastníme, tak prostě není. :lol:

Uživatelský avatar
IJK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 říj 2014, 01:00

#12 Příspěvek od IJK »

Tak jsem vyndal vanu s bubnem z pračky a rozpojil vanu a vyndal buben.

Kříž je v pořádku, nic schnilého ani povoleného.

Zadní ložisko je turecké (má na sobě nápis Turkey) u předního to není vidět. Možná je měnili při té záruční opravě. Není u nich žádná vůle jen, když otáčím u předního vnitřním kroužkem mám pocit jako bych ty kuličky cítil. Buben z nich vypadl sám vahou a jde s ním posunovat rukou bez kladiva. Na hřídeli je v místě předního kroužku lesklý pruh.

Postavení ložisek a hřídele jsem měřil a je v pořádku, i kdybych je měnil tak buben se víc dozadu nedostane.

Tak nevím proč je vylezlý, jde asi jen o 5 mm, ale pak se tře o manžetu.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#13 Příspěvek od p32 »

Není tam nějaká ségrovka či "odstraněný" doraz dole proti pohybu? Chtělo by to asi plánek mechanického provedení uchycení bubnu proti tomu pohybu zpět dopředu.

Uživatelský avatar
IJK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 říj 2014, 01:00

#14 Příspěvek od IJK »

Dík za odpověď !
Proti pohybu dopředu je tam pouze přišroubovaná řemenice mezi ní a vnitřním kroužkem zadního ložiska je vůle asi 1 mm. Ale i když se buben dorazí úplně dozadu je to málo. Ale hřídel sedí v ložiskách správně, měřil jsem to.

Uživatelský avatar
IJK
Příspěvky: 99
Registrován: 27 říj 2014, 01:00

#15 Příspěvek od IJK »

Tak jsem to nakonec spravil. Závadu způsobila dveřní manžeta, která se po 14-ti měsících zdeformovala a třela se o buben. Objednal jsem novou, vyměnil a už se netře. Možná se, ale zas zdeformuje ?

Buben je skutečně o 5 mm více dobředu proti pračkám v krámě, ale je to tak vyrobené a závadu to nezpůsobilo, možná že teď kvůli deformacím manžet to vyrábí aby byl více vzadu ?

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“