Zachrana dat z HDD.

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Zachrana dat z HDD.

#1 Příspěvek od pole »

Dlho fungujem na 20G systemovom disku od Wstern Digital. Po tom co sa mi zaplnil datovy som zacal ukladat veci aj na tento systemovy. A ten mi predvcerom odysiel :( Najskor normalne za chodu PC windovs akoby dlho cital z HDD (svietila cervena LED) a potom cital tak dlho ze som ho resetoval a nakoniec nenabehol resp velmi pomaly. NAbootoval aj ked pomaly cast Windovsu po pasaz kde sa v XP zobrazi logo okien, nachvilu modra obrazovka a auto reset a tak dookola. KEd ho dam do ineho PC tak ten pocitac strasne spomaly a po tuknuti na onen disk napise ze nieje sformatovyny (scan disc alebo podobne sa nechyta) no Bios ho normalne najde aj ked mu to trva dlhsie.

Viete mi poradit daky softvare s ktorym by sa dali data zachranit? Mam tam pre mna vzacne fotky, hesla, muziku.... Alebo mohlo odyst daco v HW toho HDD? Pripadne nemate taku elektroniku na tohoto mojho neboraka? Kontakty medzi mechanikou a doskou disku som uz skusal cistit - nepomohlo...
Diky

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

BIOS nekomunikuje tuším s diskem ale s firmware řídicí elektroniky, takže to že ho najde BIOS nic neznamená. Jestli odešly hlavy v disku nebo vystavovací mechanismus, tak ti ani výměna desky elektroniky nepomůže. Existujou firmy, které restaurují data z disku a dokážou asi hodně, ale jejich služba bude možná dražší než nový disk :(
jak tak slyším a vidím potíže s HDD, řekl bych že WD jasně vede v malérech před Seagate...

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od pole »

No on ten HDD podla mna uplne mrtvy nebude. PRetoze ked ho dam do PC normalne z neho PC nacita zaciatok bootovania po otazku spustit win v normalnom alebo save rezime a po zvoleni dakej z ponuk este chvilu pokrajuje. Podla mna len dako poriadne zblbol. Podla mna by to daky soft dokazal. Nepoznate nieco take?

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

Možná blbost,ale zkusit to snad neuškodí

#4 Příspěvek od Maskot »

Zkus boot z instalačního CD a opravit Windows,netrvá to dlouho.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od pole »

Chyba bude skor v "strukture dat" nie v chybnych suboroch win alebo tak niako ked to ani druhy (dobry) pocitac nedokaze precitat. Myslis ze ta oprava Win vie opravit aj "strukturu dat"

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

opravných a diagnostických software je spousta, ale znamená to něco o organizaci dat a souborových systémech vědět, jinak dáš disku poslední ránu do vazu, resp. datům.
Teď aspoň víš, na co je dobré zálohování dat, 4 DVD po 12,- korunách by problém vyřešily, obnovil bys systém a jel bys dál.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pole »

BOhuzial nemam prachy ani na DVD napalovacku takze zalohy nehrozia :(
Mozes mi poradit daky s tych softvarov?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »


Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Potrebujes:
- dalsie funkcne PC s dostatocnym volnym miestom na disku
- SW na zachranu dat (mozno)

Pripojis ten disk do funkcneho PC a pokusis sa skopirovat vsetky dolezite veci na druhy disk (najdolezitejsie veci ako prve!). Ked to nepojde, tak pride na rad ten SW na zachranu dat. Idealne je spravit si image celeho disku, pokym este aspon trochu funguje.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

pri obdobnem problemu jsem postupoval takto....
1. strcit disk do druheho kompu (kamarad), pak zkusit zkopirovat dulezita data, pokud to nejde a disk hlasi ze neni naformatovany tak krok 2
2. vytvorit novy FS, zformatovat (format /q) nebo ve win zformatovat rychle ne klasicky format, ten FS musis vytvorit stejny jako byl puvodni (FAT nebo NTFS), pokud se to povede tak krok 3
3. nainstalovat program pro zachranu dat, pouzil jsem GetDataBack (ten je ve dvou verzich - NTFS nebo FAT) a proskenovat disk a nechat obnovit vsechny soubory, pro ty soubory musis mit dostatek mista na jinem disku!
4. zformatovat svuj disk, ted uz klasicky format, prekopirovat zpet zachranene data na tvuj disk
5. odnest si HDD od kamarada domu a nainstalovat znovu win

Pozn.
Pri pouziti programu GetDataBack jsem mel problemy s diakritikou, zkontrolovat soubory, ktere maji ve jmenu diakritiku jestli se obnovili pokud ne je nutne nejprve prejmenovat a pak obnovit
Pokud stroskotas na bodu dva, tak HDD je KO, pomuze zanest do firmy ktera zachranuje data, tam prendaji plotny do jineho disku a zachrani to. To bude ale drazsi nez si koupit novy disk, ktery si pak stejnak budes muset koupit
pokud se dostanes spokojene az do budu 5, tak stejnak doporucuju koupit novy disk, hrozi ze se to bude opakovat

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od pole »

Kruci ja neviem ci mi to odislo uplne alebo co ale uz ho nenajde ani Win, ani partition magic a dakedy ani bios. CO sa s tym zasa mohlo stat :(

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

pujc si od kamaradu jinou ksandu, popripade si ji kup.
Vymena kabelu je to nejjednodusi a nejlevnejsi co muzes vyzkouset.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Nemal si s tym tolko babrat. Ked to zacalo blbnut, tak pozriet SMART a ked to vyzera zle (jasny HW problem), tak sa nepokusat bootovat z toho, ale okamzite zacat kopirovat dolezite data. Od prvych priznakov do smrti disku byva casto velmi kratka doba.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#14 Příspěvek od gepard »

Zdárec, podařil se mi podobný kusek. 160 GB HDD (nerozdělený, tedy moje stahovaný data pospolu se systémem) zaplněn tak 120 GB dat se "zničeho nic" zasekl - nešlo z něj číst, musel jsem restartovat. Při načítání vyběhla "modrá smrt" a oznámíla mi, že nelze číst z jednotky C. Málem mě trefilo. No zkoušel jsem přes boothovací disk scan, ... z jednotky stále nešlo číst, ba i není k dispozici apod. V nápovědě jsem se dostal k příkazu "chkdsk", který mi obnovil - spíš poskládal rozbouranou FAT tabulku a já mohl po restartu najet systém. WOW, všechna moje data zůstala, jen systém byl opravdu částečný - jak kdybych půlku systému smáznul, ale "makal" a já mohl přes USB zachránit data. :wink: RADA na závěr: NEZAPOMÍNAT NA DEFRAGMENTACI! U mě to bylo právě tím, že jsem ji za tu dobu neudělal vůbec! :lol: :oops:
-- Gepard --

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#15 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 12 lis 2017, 17:52, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“