detektor snížené sazby

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

detektor snížené sazby

#1 Příspěvek od petula »

Dobrý den,
potřeboval bych nějaký indikátor snížené sazby na DIN lištu. Prostě krabičku, která by hlásala třeba zelenou LEDkou, že je právě doba snížené sazby a červenou LEDkou, že není právě snížená sazba. Připojení mám na PRE.

Jestli nic takového neexistuje, tak nějaké schéma, podle kterého to lze udělat.

Prosím odborníky, aby mi neradili, že (1) to nesmím dělat, anebo (2) se mám podívat na web PRE, kde se dozvím, kdy je a kdy není snížená sazba. O takové "rady" fakt nestojím. Zajímá mne, kde koupit buď hotovou krabičku na DIN lištu nebo schéma zapojení.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od termit256 »

Mas nektere spotrebice vypinane pomoci HDO? Treba boiler, topeni apod.?

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#3 Příspěvek od Achab »

Stačí dvě LED kontrolky na 230V v krabičce na DIN lištu, zapojené přes pomocné kontakty blokovacího stykače. Na to snad schéma není potřeba. Vyrábí se i kontrolky přímo v modulovém provedení, z hlediska předpisů bez problémů.

Uživatelský avatar
dreamer
Příspěvky: 380
Registrován: 22 říj 2014, 02:00

#4 Příspěvek od dreamer »

Já mám vedle bojleru instalační krabici, do ní přivedenou fázi a nulák od přívodu k bojleru. Přes trubičkovou pojistku starou nabíječku od mobilu. Z ní jde 5V které už mám rozvedené dle potřeby. Signalizaci obstarává ledka s předřadným odporem, primitivní zapojení relátka a kondenzátoru mi spíná pračku. Jednoduché a funkční už asi 7 let.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od pocitujlasku »

ja mam z elektromeru priamo privedeny dalsi nulak, ktory je aktivny, ked je nizky tarif.
No vidis, a tak si sa bal

Soemtron
Příspěvky: 1085
Registrován: 23 čer 2013, 02:00
Bydliště: Olomoucko

#6 Příspěvek od Soemtron »

Jako kontrolku používám sporákový spínač v přívodu blokovaného ohřívače vody.
:!: Sháním SM ELKA 21A, 6521, OKU101...
Koupím obrazovku Toshiba LR30477

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#7 Příspěvek od pepik9 »

Viděl jsem i druhou kontrolku vestavěnou do boileru. Před termostatem.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#8 Příspěvek od TAKJAN »

Mám tu indikaci taky, ale dnes to není aktuální. Rozdíl minimální, oproti dřívějšího drastického. Obě sazby mám teď za stejnou cenu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Jelikiož mám kombiňák , tak potřebuji odstavit přívod při topení . Takm jsem vestavěl kolíbkáč přímo do deklu boileru , takže na boileru viím , že noční jde i bez chodu boileru . A mám na chodbě podružák a tam jsem také vrznul doutnavku na přívod k boileru .
Ale jestli nemyslel samoběžnou krabičku , která vyhodnocuje přímo signál HDO . Před asi pěti lety se to zde řešilo . Vím , že jsem to hledal , ta sranda stála kolem tří litrů ....

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

petula píše:Dobrý den,
potřeboval bych nějaký indikátor snížené sazby na DIN lištu.
Pokud máš tzn. dvě sazby přepínané pomocí HDO, tak máš na liště určitě i spínací relé pro ten spotřebič. No a z toho si můžeš vyvést i jen tu indikaci pomocí LED atd. jak už psali jiní.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Kontrolky na DIN lištu se běžně vyrábí jedno až trojnásobné, provedení v různých barvách. Při umístění v modulové krabičce mimo rozvodnici je potřeba přívod ke stykači blokování (spínací a rozpínací, nebo přepínací kontakt).
V případě napojení přímo na blokovaný silový obvod není při VT k dispozici napětí. Pro signálku VT je pak možné použít relé a externí napájení, nebo ji vynechat.
Přílohy
Modulové kontrolky.png
(200.85 KiB) Staženo 136 x

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

Možná by bylo dobré říct, že nejde jen tak píchnout krabičku do sítě a prohlásit že je nebo není snížená sazba. Tu přece nemají všichni stejně. Takže Peťula buď dvě sazby má, a pak už zřejmě přijímač HDO má a nepotřebuje ho stavět znovu, nebo má jen jednu sazbu a pak mu jakákoli krabička bude k ničemu, protože není definováno, kdy právě on by měl sazbu sníženou.
Pokud chce jen detekovat stav svého přijímače, to tedy lze, ale mi ten dotaz tak nepřipadá.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#13 Příspěvek od Achab »

Kdyby neměl dvousazbu, tak by se neptal. Samozřejmě může signalizovat jenom stav sazby ovládaný z jeho měření, soused může mít HDO na jiný impuls, ale ten ho asi nezajímá. Předpokládám, že jde o signalizaci na místo, odkud není aktuální stav zřejmý.

Osobně si myslím, že je to zbytečnost. Pokud si chci naplánovat třeba praní v době NT, potřebuju čas znát stejně dopředu. Jestli pustím pračku o pět minut dřív nemá význam, přece nebudu čekat na kontrolku.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »


Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#15 Příspěvek od Achab »

Externí spínač HDO je dobré řešení, přívod odpadá. Ovšem v případě signalizace přímo v rozvodnici, jak asi naznačuje požadavek umístění na DIN lištu, je modulová kontrolka podstatně levnější.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“