Přijímač na 2m dle amara.

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#16 Příspěvek od sis2 »

Pokud je fázovací obvod L7-C27 správně naladěný, tak by na pinu 8 mělo být kolem 6V a při rozlaďování by se mělo napětí měnit podle S-křivky na obě strany - na jednu stranu klesat, na druhou růst o cca 1V, a při dalším (větším) rozladění se "utrhnout" a vrátit zpět na tu hodnotu kolem 6V. Pokud se to chová jinak, může ta A220-ka zakmitávat anebo může být detektor "vedle" ... pokud LC neladí na 2 MHz. Že je detektor jinde, se pozná i bez velkého vybavení, jen s voltmetrem, podle toho, že při rozlaďování na obě strany od středu mezifrekvence "napětí nechodí po S-křivce", je někde jinde, jiná hodnota, skokově mění úroveň apod.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#17 Příspěvek od FERYACT »

Mám taky podezření, že fázovací LC je mimo mísu.Zkusím změnit kondík to je jednodušší.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od sis2 »

A co dát vf generátor na vstup 14 ? --- odpojit přívod C20 od spoje R16-R17 a signál z generátoru přivést přes ten C20. Na výstup 8 připojit voltmetr a zkusit proladit od 0,5 do 5 MHz ... a zjistit, kde bude výstup sledovat S křivku.
Podle toho upravit LC obvod.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#19 Příspěvek od FERYACT »

To sys2.Díky.Neměl jsem ještě čas na dílnu.Ještě dnes podám zprávu.Feryact

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#20 Příspěvek od FERYACT »

To sys2.Jsem pako.Všechno chci napájet z 12V a že tady bylo předepsáno 9V to jsem ignoroval.Při napětí 9V jsem požadovaných 6V dosáhl.Ale jinak žádná sláva.Mám malý generátor na VKV frekvence napájený z baterek a ještě na vzdálenost několika metrů /z cívky gener. / ho přijímač zachytí.
Mám DDS 25 /vyrobil kamarád/ Tam by se daly nastavit horní a spodní hranice frekvence a rychlost přeběhu.Kolik má úzkopásmový přenos FM šířku pásma??
Díky.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

FERYACT píše:Mám DDS 25 /vyrobil kamarád/ Tam by se daly nastavit horní a spodní hranice frekvence a rychlost přeběhu.Kolik má úzkopásmový přenos FM šířku pásma??
Díky.
je potřeba si nejdříve ujasnit co chceš . . .
co je FM zdvih - modulační zdvih . . .
jaká je šířka MF . . .
jaký je kanálový rozestup . . .
na jaký rozestup byl tehdy tento 2m přijímač stavěn . . .

. . . když si tohle všechno v hlavě srovnáš, budeš vědět co máš nastavit na DDS . . .

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#22 Příspěvek od FERYACT »

ok1 hga:Nemám si co v hlavě srovnat, když tam nic není.Jsem vyučený silnoproudař a znalosti jsou matné.Nemohu si doma vyrobit motor o výkonu 100kW, ale nabastlit něco menšího slaboproudého mohu.Pracoval jsem na několika sálových počítačích.Chci si vyzkoušet koncový IO zda funguje správně.O šířce kanálů v inkriminovaném článku není zmínka.
Když mi není pomoci zkusím 2MHz +-10kHz.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#23 Příspěvek od ok1hga »

FERYACT píše:ok1 hga:Nemám si co v hlavě srovnat, když tam nic není.
to je škoda . . . .
. . . přitom stačí jen číst a pamatovat si.

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums ... 57_203.pdf
Přílohy
technická data.jpg
(256.7 KiB) Staženo 166 x

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#24 Příspěvek od FERYACT »

Podle KTE jsem si vyrobil funkční generátor ale nikdy jsem nepoužil možnost rozmítání signálu.Rozmítal jsem 2MHz signálem 1kHz a dal přes děliče na kond. C14.Signál byl ale silně zašuměný.V podstatě si chci vyzkoušet IO bojem.Jestli není nějaký "křídlovaný".Pro příjem mám mizerné podmínky.Ze strany Polska
i vnitrozemí jsou blízké kopce.Když budu trpělivý a složím nějakou baterii 9V
a vylezu na Cvilín snad nějaký příjem bude.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#25 Příspěvek od ok1hga »

FERYACT píše:Rozmítal jsem 2MHz signálem 1kHz a dal přes děliče na kond. C14.Signál byl ale silně zašuměný
zkus se nějak rozepsat, jak jsi to provedl . . .
myslím, že bys měl začít tím, že pustíš do bodu mezi R9/R10 přes kondík cca 1n signál 2MHz a všechny MF obvody zkontroluješ, jestli tam mají maximum, jestli je to správně naladěné . . .
Pak budeš plynule rozlaďovat na jednu a druhou stranu a zkontroluješ průběh "eS" křivky, jestli je to v pořádku.
Teprve potom má cenu se šťourat v oscilátoru a vstupním dílu . . .

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#26 Příspěvek od ok1hga »

a ještě k tomu poslechu na 2m pásmu něco tady:

http://www.poupa.cz/mapa/seznam.php

nejspíš pro tebe přichází v úvahu poslech převaděče OK0D z Lysé Hory . . .
Přílohy
profil_Lysa Hora - Krnov.jpg
(185.18 KiB) Staženo 142 x

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#27 Příspěvek od FERYACT »

ok1hga:Slaďování cívek mezifrekvence je dle návodu.Injekce na odpojený kond C14.Na kol T4 i na pinu14 IO je signál /Nemám cejchovaný generátor/ Pak jsem zkusil pomocí generátoru z MAX 038 /který umí trochu rozmítat /propísknout až po sluchátko.V první etapě jsem udělal modulaci 1kHz obdélníky.Kilo bylo na konci ale silně zašuměné.Když jsem dal modulaci z DDS generátoru bylo to podle mých představ.Díky za poslané materiály.Asi budu muset vylézt na kopec.Zkusím zavolat Skype

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“