Laser z CD nebo DVD vypalovačky

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Laser z CD nebo DVD vypalovačky

#1 Příspěvek od mi-ro »

Někde na netu jsem našel nápad vybrat laser z vypalovačky kterejch je nefunkčních všude hafo a použít ho jako "ukazovátko" se slušným výkonem. Nemáte někdo nějaký zkušenosti? co může mít za výkon? předpokládám že je červený!
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

mam pocit ze je infracervený, a pri pohlade donho sa moze poskodit zrak

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Tu http://www.danyk.wz.cz/ je niečo o nich.
Naposledy upravil(a) jandu dne 06 lis 2011, 20:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Laserovou diodu z CD mechanik najdeš lehce, je to mosazný váleček zasazený do mechaniky z boku a má tři vývody. Zem, anodu diody a vývod fotodiody který slouží ke stabilizaci-zpětné vazbě svitu laseru. Polopropustný zrcátko slouží k oddělení odsraženého paprsku který se vrací na čidla. Jde jen o tu optiku. A tady je ten odkaz http://pocitace.sme.sk/c/3432422/Silny- ... vacky.html
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

v CD mechanikách je infračervená dioda, v DVD červená, resp. obě. Bez kolimační čočky to neudělá bod. Leda jako náhradní do laserového ukazovátka s vadnou LD, když bude souhlasit rozměr pouzdra.

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#6 Příspěvek od DAP »

počkáš si zopár rokov a ak sa dostaneš k vhodnej nefunkčnej DVD napalovačke, budeš sa možno môcť tešiť z modreho laseroveho ukazovátka :wink:

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#7 Příspěvek od pole »

Takze tu je pekne nazorny navod aj s videom: )
http://www.metacafe.com/watch/756433/la ... light_hack

Chcem to skusit uz mam slubenu aj jednu DVD RW. No len tak pomymo moze byt aj DVD ROM? ALebo tie maju "slabsi laser"?

Samozrejme viem o nebozpecnosti lasera svoje. Nie to priame svetlo ale aj odrazy od skla robia zlobu. AKo a cim si chranit oci?

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od PabloX »

Ja som to skusal s laserom z obyc. CD romky.

http://www.pablox.cq.sk/Elektrotechnika ... sercdr.htm

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od drabek06 »


Uživatelský avatar
right13
Příspěvky: 447
Registrován: 05 kvě 2006, 02:00

#10 Příspěvek od right13 »

cozeeeee,to cnc je fakt brutalne

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#11 Příspěvek od DAP »

práve som si bol v predajni vybrať nefunkčnú DVD R/RW mechaniku (ktorú mi odložil) mám ale trocha obavy s napájania, kedže ide o mne neznámy typ Laserovej Diody.
Tak sa uvidí, či je ten červený taký silný 8O .
:arrow: DVD R/RW pravdepodobne od LG, predný kryt chýba
CLASS 3B VISIBLE AND INVISIBLE LASER RADIATION

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Class 3B je uz dost sila 8O

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pole »

Takze dostal som Nopravitelnu DVD RW som zohnal.
Lasere tam boli 2 jeden IR na CD, druhy cerveny na DVD. Po zapnuti na zdroj som spoznak ktory je ktory.... Bez optiky svieti ta ledka skoro ako normalna, svetlo sa rozptyluje. Po pouziti optiky (spojivky) vznikne homogeny luc. Optiky som skusal vseliake, lupu, zvacsovacie sklicka, seliake objektivy z mikroskopov, zvacsovakou a fotaku. Najlepsie si viedli najvypuklejsie skla (s malim ohniskom) pretoze tie mohli byt blizko led a tak bol luc najintezivnejsi. Potom som chcel dat ledku do optiky zo stareho ukazovatka a vtedy som ju znicil. Pretoze ledka bola prilepena este na malom chladici a skrz ten sa do valceka optiky z ukazovatka nezmestila. Preto som ju skusal vytlacit a puklo jemne sklicko ktore bolo v predu LED (LED na CD sla von bezproblemov). Chvilu to islo aj tak no rozbite crepy asi poskodili LEDke cip a chciplo mi to :) Inak luc bol pekne silny, cerveny no zapalovanie zapaliek sa neudialo lebo v jednej ruke drzaj cocku v druhej LED - takto sa mierit neda... Ked uz bola led znicena napadlo ma ju vobec nevytahovat z povodnej optiky ze co by to urobilo. Tolko moje skusenosti. Najdvoezitejsia je kvalitna optika. Ta z ukazovatka nebola bohvie co. Takze zhanam este dalsie DVD na zabavu :)

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#14 Příspěvek od pole »

Tiez ma este zaujima. Preco svetlo vychadzajuce zo samotnej laserovej diody je velmi rozptylene a treba ho ostrit optikou? Potom aky je vlaste rozdiel medzi svetlom z klasickej LED a Laser diody?

+ Ked ho zaostrim malo by to fungovat tak ze je luc zaostreny len na urcitu vzdialenost a dalej je rozostrenejsi. JE to tak?

Uživatelský avatar
DAP
Příspěvky: 147
Registrován: 10 pro 2006, 01:00

#15 Příspěvek od DAP »

:arrow: http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php? ... dvd&lang=1
Tento napájaci obvod by bolo vhodné doplniť na vstupe o niektorý stabilizátor napr. radu 78xx

Lepšie by ale bolo, použiť ku napájaniu niektorý komerčný DC-DC menič
:arrow: http://www.recom-international.de/econoline.html
ktorý dáva na výstupe práve 1,8 Voltu a vstup možno napájať v rozsahu 2,73,3 Volta takže by stačili ku napájaniu dva alkalické monočlánky alebo jeden litiovy monočlánok CR123A a tým by sa konštrukcia o niečo priblížila kompaktnemu laserovemu ukazovátku.

Kiež by ale bolo možné takýto menič od niekaľ vydolovať, podobne ako to ide aj s Laserovou Diodou :? .

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“