Odečet spotřeby a příkonu přes internet

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#16 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše:
vaclavzeleny píše:...Nesouhlasím s tou střední hodnotou - potřebujeme přeci znát efektivní hodnoty, střední hodnoty nám jsou v oblasti sinusovek na nic...
Nesouhlasit můžeš, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeš dělat.
Leda že by tě zajímaly "efektivní hodnoty" jalové energie... :)
Sorry, ale pokud chceš například sledovat přetěžování sítě nebo zařízení, tak ti jsou střední hodnoty za neznámý čas víš k čemu... :)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

Označení "okamžitý" lze chápat v tomto případě za relativní pojem, vztažený k podstatně delšímu časovému úseku.
SDS stanoví okamžitou hodnotu příkonu jako součin okamžitých hodnot napětí a proudu. Protože se v průběhu půlperiody tato hodnota plynule mění od 0 do maxima a zpět, je výslednou hodnotou příkonu jeho střední hodnota za půlperiodu. Znamená to, že v případě 50Hz může mít (teoreticky) měřící přístroj k dispozici tento údaj již po 10ms měření. Tento údaj dále zpracovává podle požadavků na něj kladených. Pokud SDS disponuje pouze impulzním výstupem, je informací o měřené veličině pouze četnost impulzů, která bude různá v závislosti na měřeném rozsahu. Změnou programového vybavení SDS by to mělo jít měnit v širokém rozsahu. Otázkou je, zda je změna programu možná.
vaclavzeleny píše:...Sorry, ale pokud chceš například sledovat přetěžování sítě nebo zařízení, tak ti jsou střední hodnoty za neznámý čas víš k čemu... :)
Asi oba mluvíme o jiné střední hodnotě. Já mluvím o střední hodnotě příkonu v rámci jedné periody síťového kmitočtu, a ty o průměrné hodnotě těchto naměřených hodnot v zájmovém časovém úseku.
:wink:
Přílohy
příkon.png
(8.46 KiB) Staženo 98 x
Naposledy upravil(a) masar dne 03 úno 2018, 13:38, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od badoch »

Okamžitý (aktuální) nebo jak to nazvat je v jiném příspěvku. A koukej co to ještě umí. Všechny data a archivy jsou přístupné na internetu, tak jak existuje aplikace přímo pro android. Nebo přímo fyzický přístup do SDS.
Navíc to umí teploty , vlhkosti, má to programovatelné vstupy,výstupy. Za 1500,- bezkonkurenční.
Já to využiji tak na 10%, protože neumím programovat. A na moji potřebu mi to stačí. Já tím hlídám klimatizaci překopanou na TČ vzduch voda.
Přílohy
Schránka 01.jpg
(97.42 KiB) Staženo 108 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

To jsou jistě pěkné grafické výstupy. Jenže mají jednu nevýhodu - mají relativně hrubé rozlišení (hlavně časové osy). Vaclavzeleny by (jak jsem pochopil) potřeboval podstatně jemnější rozlišení v oblasti malých příkonů (desítky až stovky W).
Umožňuje to SDS? :wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 03 úno 2018, 13:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#20 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše:Označení "okamžitý" lze chápat v tomto případě za relativní pojem, vztažený k podstatně delšímu časovému úseku.
SDS stanoví okamžitou hodnotu příkonu jako součin okamžitých hodnot napětí a proudu. Protože se v průběhu půlperiody tato hodnota plynule mění od 0 do maxima a zpět, je výslednou hodnotou příkonu jeho střední hodnota za půlperiodu. Znamená to, že v případě 50Hz může mít (teoreticky) měřící přístroj k dispozici tento údaj již po 10ms měření. Tento údaj dále zpracovává podle požadavků na něj kladených. Pokud SDS disponuje pouze impulzním výstupem, je informací o měřené veličině pouze četnost impulzů, která bude různá v závislosti na měřeném rozsahu. Změnou programového vybavení SDS by to mělo jít měnit v širokém rozsahu. Otázkou je, zda je změna programu možná.
vaclavzeleny píše:...Sorry, ale pokud chceš například sledovat přetěžování sítě nebo zařízení, tak ti jsou střední hodnoty za neznámý čas víš k čemu... :)
Asi oba mluvíme o jiné střední hodnotě. Já mluvím o střední hodnotě příkonu v rámci jedné periody síťového kmitočtu, a ty o průměrné hodnotě těchto naměřených hodnot v zájmovém časovém úseku.
:wink:
SDS rozhodně nestanoví okamžitou hodnotu příkonu součinem okamžitých hodnot napětí a proudu, protože je nezná. Nemluvil jsem o střední hodnotě příkonu ale o průměrném příkonu tzn. o průměrném efektivním příkonu, protože v rozlišení sinusovky už vůbec není schopno SDS cokoliv měřit, SDS měří průměrný efektivní příkon v nějakém neznámém čase. Ale toto opravdu není účelem mého dotazu... Zajímá mě jakým způsobem SDS měří "okamžitý příkon", pokud z S0 přijde 1 impuls za 36 vteřin?

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#21 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše:To jsou jistě pěkné grafické výstupy. Jenže mají jednu nevýhodu - mají relativně hrubé rozlišení (hlavně časové osy). Vaclavzeleny by (jak jsem pochopil) potřeboval podstatně jemnější rozlišení v oblasti malých příkonů (desítky až stovky W).
Umožňuje to SDS? :wink:
Díky za zastání, třeba by mi stačilo i to SDS, ale zatím se mi zdá, že to měření příkonu je uděláno tak nějak "jako".

Uživatelský avatar
badoch
Příspěvky: 586
Registrován: 23 úno 2005, 01:00
Bydliště: SM
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od badoch »

masar píše:To jsou jistě pěkné grafické výstupy. Jenže mají jednu nevýhodu - mají relativně hrubé rozlišení (hlavně časové osy). Vaclavzeleny by (jak jsem pochopil) potřeboval podstatně jemnější rozlišení v oblasti malých příkonů (desítky až stovky W).
Umožňuje to SDS? :wink:
Tam jde o to, že SDS odesílá data na server 1x za 15 minut. Toto poskytuje výrobce jako službu zdarma. Pokud chcete odesílat častěji, lze se domluvit, případně pokud to někdo myslí opravdu vážně tak si pořídit své uložiště.

Jinak k dispozici je :
http://forum.merenienergie.cz/
http://wiki.merenienergie.cz/index.php/ ... %AD_strana

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#23 Příspěvek od masar »

vaclavzeleny píše:...Zajímá mě jakým způsobem SDS měří "okamžitý příkon", pokud z S0 přijde 1 impuls za 36 vteřin?
Už jsem napsal, že tento termín je nutno chápat jako relativní veličinu vzhledem k podstatně delšímu časovému úseku. Není to okamžitá hodnota ve smyslu Δt->0.
vaclavzeleny píše:...SDS rozhodně nestanoví okamžitou hodnotu příkonu součinem okamžitých hodnot napětí a proudu, protože je nezná...
Ale zná, jinak by nefungoval. Jenom nám je nesděluje, protože to po něm konstruktér nechtěl. :wink:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

badoch píše:...Tam jde o to, že SDS odesílá data na server 1x za 15 minut...
To je zase jiné (další) rozlišení, než o kterém jsem psal. Tady jde o to, že samotný přístroj SDS má na výstupu S0 impulzy o hodnotě 1Wh. A z těchto impulzů jsou zkonstruovány všechny krásné grafy.
Kdyby jeden impulz měl hodnotu 1Ws, bylo by časové rozlišení těchto grafů 3600x větší. Žárovka 100W by "dávala" na výstupu S0 100Hz...
:wink:

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#25 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše:
vaclavzeleny píše:...Zajímá mě jakým způsobem SDS měří "okamžitý příkon", pokud z S0 přijde 1 impuls za 36 vteřin?
Už jsem napsal, že tento termín je nutno chápat jako relativní veličinu vzhledem k podstatně delšímu časovému úseku. Není to okamžitá hodnota ve smyslu Δt->0.
Já se jen snažím držet označení, které tam mají. Je mi jasné, že to žádná okamžitá hodnota není ani nemůže být.
masar píše:
vaclavzeleny píše:...SDS rozhodně nestanoví okamžitou hodnotu příkonu součinem okamžitých hodnot napětí a proudu, protože je nezná...
Ale zná, jinak by nefungoval. Jenom nám je nesděluje, protože to po něm konstruktér nechtěl. :wink:
Aha, tak mi prosím vysvětli, jak z S0 dostaneš okamžité hodnoty proudu a napětí?:)

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#26 Příspěvek od vaclavzeleny »

badoch píše:
masar píše:To jsou jistě pěkné grafické výstupy. Jenže mají jednu nevýhodu - mají relativně hrubé rozlišení (hlavně časové osy). Vaclavzeleny by (jak jsem pochopil) potřeboval podstatně jemnější rozlišení v oblasti malých příkonů (desítky až stovky W).
Umožňuje to SDS? :wink:
Tam jde o to, že SDS odesílá data na server 1x za 15 minut. Toto poskytuje výrobce jako službu zdarma. Pokud chcete odesílat častěji, lze se domluvit, případně pokud to někdo myslí opravdu vážně tak si pořídit své uložiště.

Jinak k dispozici je :
http://forum.merenienergie.cz/
http://wiki.merenienergie.cz/index.php/ ... %AD_strana
Tady ale primárně nejde o rychlost odesílání. viz. můj příspěvek: "Zajímá mě jakým způsobem SDS měří "okamžitý příkon", pokud z S0 přijde 1 impuls za 36 vteřin?"

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#27 Příspěvek od vaclavzeleny »

masar píše:
badoch píše:...Tam jde o to, že SDS odesílá data na server 1x za 15 minut...
To je zase jiné (další) rozlišení, než o kterém jsem psal. Tady jde o to, že samotný přístroj SDS má na výstupu S0 impulzy o hodnotě 1Wh. A z těchto impulzů jsou zkonstruovány všechny krásné grafy.
Kdyby jeden impulz měl hodnotu 1Ws, bylo by časové rozlišení těchto grafů 3600x větší. Žárovka 100W by "dávala" na výstupu S0 100Hz...
:wink:
Super, konečně mě někdo pochopil:), 1Wh je prostě pro určení příkonu málo.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

A ty bys zase měl pochopit, že ani ze 100Hz impulzů na výstupu S0 nelze získat okamžitou hodnotu příkonu. Když totiž budeš chtít měřit 0,1W, budeš čekat celých 10s na impulz.
To ovšem neznamená, že ji měřící přístroj "nezná". Princip měření spočívá ve vzorkování sinusového průběhu proudu a napětí mnohonásobně vyšším kmitočtem, než je měřený průběh, převodu vzorků do digitální formy, jejich násobení a další operace, na jejichž konci je informace o příkonu všech vzorků za jednu periodu síťového kmitočtu. Násobením takto změřeného příkonu s uplynulým časem vzniká informace o velikosti energie. Jakmile tento součin překročí dohodnutou hranici (1Wh), pošle přístroj na výstup S0 jeden impulz.
:wink:

Uživatelský avatar
vaclavzeleny
Příspěvky: 25
Registrován: 02 úno 2018, 01:00

#29 Příspěvek od vaclavzeleny »

Ale vždyť já nechci měřit okamžitý příkon, jak se mi tady neustále předhazuje:). Slovo okamžitý bych tu nikdy nezmínil, kdy to takto nebylo pojmenováno v SDS. Vím i jak funguje měření. Ale co nevím je toto: "Zajímá mě jakým způsobem SDS měří "okamžitý příkon", pokud z S0 přijde 1 impuls za 36 vteřin?" Sorry, že to pořád opakuju, ale je to pro mě důležité.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#30 Příspěvek od masar »

Ale já ti pořád vysvětluji, že SDS neměří okamžitý příkon, jen slovo "okamžitý" uvádí na displeji a je ho nutno brát relativně, protože se jedná o převod časového intervalu na příkon.
:wink:
Ona mi pořád říká, kdy to hrajou a já … :?
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“