Přeladění nosné zvuku u UHF AV modulátoru z CCIR na OIRT

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martinklima4032
Příspěvky: 28
Registrován: 06 úno 2018, 01:00

Přeladění nosné zvuku u UHF AV modulátoru z CCIR na OIRT

#1 Příspěvek od martinklima4032 »

Zdravím,
mám RF televizní modulátor pro kanály 31-39 v pásmu UHF demontovaný ze starého satelitního přijímače. Jedná se o klasický modulátor vyskytující se i ve starších VCR v plechovém čtvercovém pouzdře s pěti vývody a kapacitním trimrem. Tento konkrétní kus má osazen obvod pouze pro zvukovou normu CCIR, tedy s odstupem nosné zvuku od obrazu 5,5 MHz, avšak já potřebuji kvůli užití se starším televizorem signál dle normy OIRT, tedy s odstupem nosné zvuku 6,5 MHz.
V pouzdru modulátoru je otvor, pod nímž se nachází cívka s nastavitelným jádrem a místo pro druhou. U modulátoru stejné konstrukce, jenž umožňoval přepínání mezi oběma normami jsou tyto cívky dvě, tudíž se jedná s největší pravděpodobností o cívku v oscilátoru obvodu pro modulaci zvuku, určující nosný kmitočet. Zajímalo by mě tedy, zdali je možné přeladěním této cívky změnit odstup nosné zvuku z 5,5 na žádaných 6,5 Mhz, hlavně, bude-li rozsah možného přeladění cívky dostatečný a zdali ke zjištění správného nastavení stačí poslech na televizoru, či se neobejdu bez měřících přístrojů.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

Jen jádrem cívky to přeladit nepůjde, nejjednodušší je vyměnit paralelní kondenzátor. Jde to doladit jen podle ucha.

Uživatelský avatar
martinklima4032
Příspěvky: 28
Registrován: 06 úno 2018, 01:00

#3 Příspěvek od martinklima4032 »

Poblíž cívky je kromě velkého svitku, jediného na desce, ještě SMD keramika přímo pod cívkou. Který z nich je nutné vyměnit? Vzhledem k umístění se nabízí ten SMD (je připojen paralelně mezi vývody cívky), avšak zas mi nepřijde pravděpodobné, že by byl jako kondenzátor určující kmitočet v rezonančním obvodu užit keramický, kvůli stabilitě.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#4 Příspěvek od Kvicala_r »

To SMD bude poměrně malá kapacita s C0G dielektrikem a ta na tom zase tak bídně stabilitou není...

Uživatelský avatar
martinklima4032
Příspěvky: 28
Registrován: 06 úno 2018, 01:00

#5 Příspěvek od martinklima4032 »

Děkuji všem za rady, nakonec se přeladění zdařilo opravdu pouhou změnou indukčnosti cívky (jádro mechanicky upraveno).

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“