Vstup zesilovače

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#46 Příspěvek od masar »

towil píše:...Jinak ty vazební kondenzátory vážně asi nebudou třeba jelikož jsem signál vyvedl v podstatě až ze zesilovače a podle datasheetu by tam už měli být, pokud se nepletu.
To je špatně nebo lépe řečeno nekorektně. Na vstupních pinech 7 a 10 je polovina napájecího napětí PAMu (viz datasheet), takže připojení bez vazebních kondenzátorů může PAM znefunkčnit připojením zatěžovacího odporu (vstupní odpor externího zesilovače), ikdyž se o tom bez připojených bedýnek k výstupům PAMu nedozvíš.
Co ti brání změřit si dc napětí multimetrem? :wink:
Edit: Pokud bys chtěl využít pouze stávající vazební kondenzátory v modulu, musel bys PAM odpojit od signálu odpájením R1 a R2.
V opačném případě je vhodné připojit vazební C1 a C2 před původní vazební kondenzátory, aby nebyly v cestě signálu (aby neurčovaly dolní mezní kmitočet), tedy přesně podle schémátka, které jsem ti nakreslil.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#47 Příspěvek od EKKAR »

masar píše:...
Co ti brání změřit si dc napětí multimetrem? :wink:
...
Ten fakt, že žádnej multimetr nemá ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#48 Příspěvek od masar »

Ty to taky musíš hned vyslepičit. Tos ho nemohl nechat trochu vypotit? :wink:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#49 Příspěvek od EKKAR »

Tohle je bolest všech, co začínají s hádrujýnem nebo křáperym. Digitální zařízení, pokud nemá vysloveně vadnou součástku, přerušenej nějakej vodič nebo neučuněnej spoj, tak po připojení napájení v 99% případů naběhne - minimálně se třeba dá napojit na USB, a "je vidět". Oni tudíž NEPOTŘEBUJOU měřit - oni vědí, že pokud je někde USB konektor, tak tam mají 5V TTL napájení a že takový zařízení jsou na to napětí přizpůsobený. Jenže OUHA v momentě, kdy narazí na nějakou zákeřnost v podobě analogový techniky - tý nepřející a záškodnický oblasti elektriky, kde napětí může nabejvat nekonečnýho množství "NĚJAKEJCH" blíž neurčitelnejch hodnot, který se ještě ke všemu navíc plynule proměňujou v čase a jen někdy se dá předem předpovědět, jaká úroveň kde bude. V ten moment i hodně ostřílení "hádrujýnáři" a "malináři" těžce selhávají podobně jak čínskej prezervativ ve filipínským bordelu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#50 Příspěvek od towil »

masar píše:Pokud bys chtěl využít pouze stávající vazební kondenzátory v modulu, musel bys PAM odpojit od signálu odpájením R1 a R2.
Tak to bude jednodužší vylámat nožky 7 a 10 a tím PAM odpojit.
Ale co ta zem ? Nebude taky dělat nějakou neplechu ? Co kdybych PAM odpojil úplně...

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#51 Příspěvek od barnodaj »

Možná, kdybys použil něco hotového???

https://www.dobry-obchod.cz/produkt/pc1 ... o-signalu/
Přílohy
Oddělovač.png
(76.76 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#52 Příspěvek od ZdenekHQ »

masar píše:Na vstupních pinech 7 a 10 je polovina napájecího napětí PAMu (viz datasheet), takže připojení bez vazebních kondenzátorů může PAM znefunkčnit připojením zatěžovacího odporu (vstupní odpor externího zesilovače), ikdyž se o tom bez připojených bedýnek k výstupům PAMu nedozvíš.
Už zase stavíte vzdušné zámky. Normální zes (v tomto případě ten 50W či kolik) má na vstupu kondík taky. A s těma zemníma smyčkama mu jen blbnete hlavu, napřed to musí vyzkoušet a pak si stěžovat.

Za chvilku to bude na EB stejný, jako na emimimo.cz a podobných fórech.

:wink:
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#53 Příspěvek od towil »

Se zemníma smyčkama jsem uz problémy měl... Mám i podobný "ground loop isolator" apod.. To ale budu řešit až co vyřeším vstup.
Teď jsem ale dost zmatený :D Prostě ten PAM uplně odpojím a pokud to bude na nic, tak použiju nejaký "bluetooth dongle" i když z těch moc kvalitní výstupy většinou nejsou.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#54 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ten následující zes bude napájený jak? Má trafo, spínaný zdroj či co ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#55 Příspěvek od barnodaj »

A zkoušel jsi propojit modul PAM8403 (výstup) se zesilovačem přes ten "ground loop isolator" ? Bez čehokoliv dalšího?

Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#56 Příspěvek od towil »

No popravdě už to mám nějak vymyšlené ale nevím jestli to bude fungovat... Pokud ne, tak vás to snad alespoň pobaví.. :D

Chtěl bych to celé mít na baterky (li-ion 18650)
Mám už koupenou ochranu proti přebití (odkazy hodím dolů), abych mohl tu bedýnku normálně nabíjet. Pak jsem koupil ''DC-DC Mini Step Up Power Module 1-5V To 5V'' Abych z baterky (3.7V-4,2V) mohl napájet ten Bluetooth.
Ten zesilovač co chci použít má výkon závislý od napětí (5v-24v) a těch 50W dává právě při 24V to by ale z baterky nešlo, já mám v plánu použít ho na 12V (10W). Použil bych DC/DC step-up modul, abych vstupní napětí z ochrany baterie do zesilovače dostal přibližně na 12V. Vím, že tam bude problém s zemníma smyčkama, ale jinak by to snad fungovat mohlo ne ?

Ochrana:
https://www.aliexpress.com/item/5pcs-MO ... 0.0.KpQI1U

1,5-5V
https://www.aliexpress.com/item/2Pcs-50 ... 0.0.KpQI1U

zesilovač
https://www.aliexpress.com/item/2pcs-OE ... 0.0.wajILg

Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#57 Příspěvek od towil »

barnodaj píše:A zkoušel jsi propojit modul PAM8403 (výstup) se zesilovačem přes ten "ground loop isolator" ? Bez čehokoliv dalšího?
To jsem nezkoušel

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#58 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pak to bude celý na společný zemi a nevidím tam žádný problém.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
towil
Příspěvky: 23
Registrován: 04 lis 2011, 01:00

#59 Příspěvek od towil »

Tak snad nebude, brzy to dám dohromady, tak se uvidí... Každopádně všem díky za ochotnou pomoc. Snad to alespoň pomůže i jiným lidem co by si chtěli něco podobného udělat.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#60 Příspěvek od masar »

ZdenekHQ píše:Už zase stavíte vzdušné zámky. Normální zes (v tomto případě ten 50W či kolik) má na vstupu kondík taky. A s těma zemníma smyčkama mu jen blbnete hlavu, napřed to musí vyzkoušet a pak si stěžovat...
Měl bys pořádně číst. O zemních smyčkách tady píšeš ty, ne já. A pokud jde o vstupní kondenzátor u "normálního zesu", nemáme jistotu, že ten zes bude "normální", nehledě na fakt, že i "normální" zesilovače mívají odpor pro impedanční přizpůsobení (popř. vstupní děliče) hned na vstupních konektorech. Také to zajišťuje vybitý (definovaný) stav vstupního kondenzátoru při připojování signálu.
Také tam nevidím žádný problém se společnou zemí, nakreslil jsem to doufám jasně.
:wink:

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“