USB fleška-NTFS,eFat nebo FAT ?

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Krakis
Příspěvky: 226
Registrován: 12 lis 2013, 01:00
Bydliště: ...ten od Bílé Hory

USB fleška-NTFS,eFat nebo FAT ?

#1 Příspěvek od Krakis »

Ahoj,pořídil jsem si rychlou 64GB flešku Kingston Hyper X a někde jsem slyšel,že je lepší ji naformátovat na NTFS,což jsem také učinil.Ale nezjistil jsem žádný rozdíl v kapacitě nebo rychlostech.Na co jsou teda ty různý druhy formátování?Jaký to má účel ? Díky za vysvětlení nebo odkaz .

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#2 Příspěvek od MetalGod »

Na tohle by byl vhodnější exFAT.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

U formátu FAT je potřeba dávat majzla na maximální velikost 1 samostatnýho souboru, u NTFS to není tak kritický.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od PotPalo »

Pri FAT32 by pri 64GB bola maximálna veľkosť súboru 4 GB (opravte ma pokiaľ sa mýlim). NTFS zas neprečítajú staršie zariadenia.

Uživatelský avatar
Krakis
Příspěvky: 226
Registrován: 12 lis 2013, 01:00
Bydliště: ...ten od Bílé Hory

#5 Příspěvek od Krakis »

Abych to upřesnil - jde mi o to , když jezdíme po výletech , abych si mohl někde v pensionu nebo kempu pustit filmy nebo v autě muziku. Ale stále nevím co řeší to rozdílný formátování - jen max.velikost souboru ? (to se mi zdá jako blbost)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PotPalo »

Áno, iba tú veľkosť. FAT32 je starší systém, NTFS je novší s viacerými možnosťami, a preto ho staršie zariadenia nepoznajú.

Uživatelský avatar
Krakis
Příspěvky: 226
Registrován: 12 lis 2013, 01:00
Bydliště: ...ten od Bílé Hory

#7 Příspěvek od Krakis »

A co ten exFat ? To je novější Fat 32 ? A ten je taky omezený velikostí ?

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

exfat bych tam necpal uz vubec, jedine pokud nehodlas tu flesku provozovat na novesich widlich/linuxu.... nebyva podporovano jinymi zarizenimi. vzhledem ke kompatibilite jedine FAT32

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

NTFS je jednoznačně nejlepší, ale budeš mít problém u starších zařízení, která ho nebudou znát, jinak se používá všude. Starý FAT32 je omezen na velikost souboru na max. 4 GB, ale když to víš, tak to prostě uhlídáš. exFAT je v tomto novější než FAT32 a umí prakticky to samé co NTFS, ale byl vyvinut právě tak, aby byl jednodušší než NTFS a starší zařízení ho mohou číst a zároveň se chová jako FAT32. Je zvolen právě pro SDXC karty atd.
Doporučuji kvůli "přenositelnosti" zůstat na těch fleškách u FAT32. Pro vlastní práci na zálohu dat atd. zase raději u NTFS.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od PixelOrgy »

PotPalo píše:Áno, iba tú veľkosť. FAT32 je starší systém, NTFS je novší s viacerými možnosťami, a preto ho staršie zariadenia nepoznajú.
Starsi zarizeni ho nepoznaji, protoze je to proprietarni format MS.

jiank souhlas s p32 - nechal bych FAT32, pokud je mozne.

Uživatelský avatar
vlado5
Příspěvky: 153
Registrován: 19 črc 2011, 02:00
Bydliště: Trenčín

#11 Příspěvek od vlado5 »

Dávaj si pozor, mne sa stalo pri nahrávaní filmu zo satelitu (vysielané v HD), že po určitom čase mi vypísal na obrazovke "nedostatok miesta na disku, nahrávanie ukončené". Tiež bol naformátovaný na FAT32. prekročená veľkosť 4G !!!)

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#12 Příspěvek od MetalGod »

Prostě a jednoduše - určitě s tím nebudeš chodit mezi 50 mašinama, dost možná ani k prehistorickejm XPčkám, tak tam vrzni exFAT - ten je totiž na tohle dělanej, NTFS je zase specializovanej na fragmentování souborů. Pokud budeš mít problémy, dej tam NTFS, při nejhorším FAT32.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Praveze bude, skus viac citat...
Krakis píše:Abych to upøesnil - jde mi o to , když jezdíme po výletech , abych si mohl nìkde v pensionu nebo kempu pustit filmy nebo v autì muziku.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od p32 »

Jo a hlavně si přečtěte, co s tím bude fakt dělat. Nic nahrávat ze satelitu nebude. Slušní lidé nahrávají ze satelitu na harddisk. :wink:

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PixelOrgy »

:-D no i kdyby to z toho satu cpal na feritku, tak tam potrebuje filesystem ...

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“