Oprava Osciloskopu Goldstar

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zdenel
Příspěvky: 13
Registrován: 14 říj 2006, 02:00
Bydliště: šumperk

Oprava Osciloskopu Goldstar

#1 Příspěvek od zdenel »

Potřeboval bych poradit s opravou osciloskopu Goldstar OS-9020G. Má tlustou stopu, a při vertikálním posunování stopy se mění amplituda měřeného (kalibračního) signálu. (na více chyb jsem zatím nepřišel) Schéma bych v případě zájmu k vyřešní problému poskytl... Může to být zdrojem? Případně kde lze přístroj nechat za rozumnou cenu opravit. Díky za pomoc.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Zdoj je 1. věc, kterou musíš prověřit, tohle může být snížené napájení jedné části. Ostření aspoň reaguje ? Co je v tom za zdroj ?

Uživatelský avatar
zdenel
Příspěvky: 13
Registrován: 14 říj 2006, 02:00
Bydliště: šumperk

Tak jsem to proměřil

#3 Příspěvek od zdenel »

Tak jsem to rozdělal, a zjistil jsem že tam je obyčejné trafo. Dokonce jsem našel i schéma. Schéma zdroje přikládám. Po proměření jsem zjistil že tranzistor W902 je "totálně šluslý" a je přemostěn 5W rezistorem o velikosti asi 100 Ohmů (přesně jsem to neměřil). Proměřil jsem diody a podobně (vše bylo v pořádku), vyhodil jsem ten obludný odpor, vyměnil jsem tranzistor a rozjel jsem to. Napětí jsou úplně přesně podle schématu. Fungovalo to asi 3/4 hodiny, potom jsem ho vypnul, a už nenajel. Opět je špatný tranzostor W902. Kdo poraď í co s tím ? :)
Přílohy
schema.jpg.JPG
Schéma zdroje.
(282.61 KiB) Staženo 536 x

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

Mas v tom trosku bordel W902 neni tranzistor(mas to u kazdyho tranzistoru) ...tranzistory mas v tom schematu znacene Qxxx, ktery to je tedy trand?

Uživatelský avatar
zdenel
Příspěvky: 13
Registrován: 14 říj 2006, 02:00
Bydliště: šumperk

Tranzistor

#5 Příspěvek od zdenel »

Jejda, ta to jsem se přehlídl :lol: jedná se o Q909. Mě se to hned zdálo být divné, že jsem psal W, když běžně se tranzistory značí Q :D

Uživatelský avatar
jef111
Příspěvky: 2125
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: okr. Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Tranzistor

#6 Příspěvek od jef111 »

Bylo by vhodné zjistit, jak tranzistor odchází. Zda se prorazí napětím, proudem, nebo se přehřeje. Pokud bys měl jiný osciloskop poruce, podívej se na průběh napětí, zda obvod třeba nezakmitává.
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet :D
www.sigmaphon.cz

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

Skontroloval by som súčiastku R912 (NE-98). Netuším, či je to varistor, ochrana alebo stabilizátor, v každom prípade to ten Q909 premosťuje. Ak máš vo vetvách +195V alebo +140V vyšší prúd, trand môže odísť preťažením.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od honza637 »

Zkus si proměřit C903, usměrňovací můstek a možná by nebylo od věci si zkontrolovat kostry. Další možností je, že ten tranzistor je přetěžován něčím dále v přístroji. Zkus se podívat, co tenhle obvod přesně napájí.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Podobná vada v podobném přístroji - náhodné odcházení trandu ve zdroji napětí pro konce vychylování - byla bohužel nakonec diagnostikována jako vada obrazovky, zřejmě náhodné výboje či zkraty.

Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od honza637 »

To je poměrně zajímavá závada. Tuto zkušenost jsi sám zažil? (Ne že nevěřím, ale je to zvláštní závada)
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Ten scop jsem tenkrát 2x opravoval osobně, 2x ho opravoval kdosi další a pak byl v servisu v Brně. Vždy stejná vada.
Není to prý až tak neobvyklé, stejným způsobem se musel odepsat Solartron od známého. Během roku se asi 10x prostřelil trand ve zdroji a asi tak v 50% případů zároveň odešël nějaký další trand + dioda v konci vychylování.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

no on tam ten odpor nebyl pro srandu králíkům , jestli to dobře čtu je tam 2SB 851, nebo 951 první má UCE 80V a druhý 60V a když se ten kondík při startu nabíjí je na tom tranzistoru 140V no to by v tom byl čert ,, že by neodešel , ten paralelní rezistor by měl tu špičku čistě teoreticky podržet, ale radši bych tam dal trnzistor s větším UCE on tam stabilizuje napětí s ostatními větvemi

Uživatelský avatar
zdenel
Příspěvky: 13
Registrován: 14 říj 2006, 02:00
Bydliště: šumperk

Tranzistor

#13 Příspěvek od zdenel »

Tak nejedná se ani o 2SB851 ani 951 ale je tam 2SB861C, který má Uce 200V/20W/2A. Ten by to předýchat měl. to NE-98 je doutnavka. Bohužel jsem nikde nenašel její parametry. Takže zkusím objednat ty tranzistory a dát tam ten odpor 4K7/2W (podle schématu z jiného osciloskopu téže řady), zpátky. Zatím moc děkuji za rady.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#14 Příspěvek od helios »

UCE 200V tranzistora je málo, po nábehu zdroja naprázdno je na jeho výstupe cez 190V, tá dútnavka je zrejme ochranná, a má za úlohu obmedziť napäťové špičky, ohrozujúce tranzistor. Odhadujem, že jej zápalné napätie bude okolo 180 - 190V. Skús ju vybrať a cez ochranný odpor 47k ju zapoj na usmernený regulátor napätia, napätie meraj a zvyšuj, kým nezapáli. Uvidíš aspoň, či nie je vadná.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
zdenel
Příspěvky: 13
Registrován: 14 říj 2006, 02:00
Bydliště: šumperk

VYHRÁNO !!!

#15 Příspěvek od zdenel »

Tak po několika týdnech jsem se na to zase podíval a závada odhalena. Tak jak jste naznačili, tak byl studeňák na té doutnavce, takže špici při zapnutí, kterou má ta doutnavka pokrýt hold nepokryla a následně po několika zapnutích to tranzitor nepředýchal. Tranzitor jsem tam dal nový i s pomocným rezistorem jaký tam byl (našel jsem, že v jiných osciloskopech je tato konstrukce zdroje stejná - tak jsem zapojení dodržel). Osciloskop už funguje a asi ještě líp než předtím :D Takže, díky všem za rady.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“