Procesorem øízený UP/DOWN mìniè

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mendor
Příspěvky: 223
Registrován: 16 dub 2008, 02:00
Bydliště: Kladno

#31 Příspěvek od Mendor »

Píšeš že máš nabíječku SHARK 10 ta je napájena z 12V zdroje a má všechny tebou požadované parametry, tak proč si na letiště stavíš něco jiného a nevezmeš si SHARK 10 sebou.
Mám BC6 a taky ji vozím sebou.

\_Honza_/

#32 Příspěvek od \_Honza_/ »

Takže podle vás jsou ty špièky zpùsobené indukcí napìtí na uzemòovacím kablíku? Tohle by mì tedy asi nenapadlo :) Zkusím to uzemnit nìjak líp, jen nevím jak pøipojit kontakt na plošném spoji na ten zemnici kroužek sondy u hrotu (viz. foto).
Přílohy
sonda.jpg
(236.69 KiB) Staženo 85 x

\_Honza_/

#33 Příspěvek od \_Honza_/ »

Jinak SHARKA s sebou samozøejmì vozím. Jen mám s sebou vìtšinou 2 modely a do každého 2 paky bateríí a nikdy se mi nechce èekat na nabití, ale také nechci trápit baterie (Li-pol) velkým nabíjecím proudem. Øešením je poøízení druhé nabíjeèky. Navíc mì ke konstrukci vlastní nabíjeèky vedla možnost mít kontrolu nad nabíjecím programem. Pokud bych si napøíklad v budoucnu poøídil Li-Fe baterie staèí mi zmìnit vypínací napìtí. To bohužel SHARK nemumožòuje.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#34 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky nezapomeň na to, že ten snímací odpor určitě není bezindukční. Takže na "kmitočtu hrany" má kolikrát i desetinásobnou impedanci, než je jeho reálný odpor.

Kapacita přechodu v serii s impedancí "emitorovýho" odporu je na hraně celkem poznat - tady ale nevím přesně, jak to máš zapojený, to jen trošku hádám.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Mendor
Příspěvky: 223
Registrován: 16 dub 2008, 02:00
Bydliště: Kladno

#35 Příspěvek od Mendor »

\_Honza_/ píše:Jinak SHARKA s sebou samozřejmě vozím..
Tak jak pokračuješ s nabíječkou.

\_Honza_/

#36 Příspěvek od \_Honza_/ »

Nabíjeèka je hotová, HW je na obrázku døíve v tématu. Zastavìl jsem to do krabièky a už jsem ji i 2x použil naostro na letišti. Fotky všeho v celku teï nepošlu, protože jsem ve škole a domù se dostanu až nìkdy zítra k veèeru. Konstrukce v celku splnila moje oèekávání. Pøežila i test pøi nabíjení autobaterky proudem 4,5 A po dobu cca 4 hodin. Jen ta úèinnost by mohla být trochu lepší - pohybuje se v rozmezí 70-85 % v závislosti na zatížení. Asi by to chtìlo vyšší frekvenci PWM (jsem na cca 30kHz), kvalitnìjší navinutí trafa a celkovì kvalitnìjší souèástky než jen co dùm dal. Už se mi hlavou honí plány na výkonìjší verzi abych mohl Li-Fe aku dobíjet poøádným proudem (chtìl bych 15A pøi napìtí kolem 25V) ale to až nìkdy v budoucnu, pravdìpodobnì ne døív než o dalších prázndinách.

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#37 Příspěvek od dracekvo »

ZdenekHQ píše:A potom zjistíš, že procesor to neuhlídá a budeš potřebovat nějakej jednoúčelovej obvod, kterej to uřídí a ty mu pouze ve zpětné vazbě budeš měnit parametry....
Ahoj,
potřebuji něco podobného. Jedná se o nabíječku druhé baterie z palubní sítě auta. Parametry vstup cca 9-18V výstup nastavitelný okolo 13.6V proud 20-30A.
Abych se měl od čeho odpíchnout, docela by mě zajímal nějaký vhodný jednoúčelový obvod který bych byl schopen rídít procesorem PIC.
Přiznávám, že dc dc měniče znám jen teoreticky.
Děkuji

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#38 Příspěvek od dracekvo »

ZdenekHQ píše:
\_Honza_/ píše: OK přesvědčili jste mě, udělám test a změřím průběhy na osciloskopu než budu vymýšlet něco dalšího :-) Jestli je tady nějaký fyzikální důvod proč jsou bipoláry výrazně pomalší vůči mosfetům stačí říct. Až tak moc znalostí nemám abych na to přisel sám.
A potom zjistíš, že procesor to neuhlídá a budeš potřebovat nějakej jednoúčelovej obvod, kterej to uřídí a ty mu pouze ve zpětné vazbě budeš měnit parametry....
Ahoj, oživuju téma. Opravdu by mě zajímal takový obvod, který by si hlídal měnič sám a procesor by mu jen nastavoval požadované parametry.
Díky

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od ZdenekHQ »

Většinou se to dělá tak, že se např. použije buck-boost měnič, do zpětné vazby se přidá OZ a procesor přes PWM generuje "regulační" napětí + měří napětí na výstupu tak, aby se napětí na výstupu měnilo v požadovaných mezích.

Samotná rychlá regulační smyčka je ale pořád součástí samotného měniče a nějaké případné zpoždění procesoru (přerušení, komunikace) ji vůbec netrápí...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od hafca »

Třeba by šlo z eBay posílit posílit ten jejich zázrak.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#41 Příspěvek od misocko »

neslo, stepdown nevyhovuje poziadavke potreby zvysovat napetie.
co sa tyka toho aky svab aby sa dal riadit procakom - no asi anjjednohsia bude TL494 kde mu ako pozadovane budes posielat napetie z procaka a on to uz bude na zaklade spetnej vezby udrziavat (ako aj pise Zdenek)

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od hafca »

A četl jsi to dole, kde je mimo jiné toto?
Input Voltage: DC 7V-36V
Output Voltage: DC 2-32V adjustable Input Voltage: DC 7V-36V
Output Voltage: DC 2-32V adjustable
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#43 Příspěvek od misocko »

a čital si toto ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kód: Vybrat vše

Output Voltage: DC 2-32V adjustable (Can only be used as step-down module. the input must be greater than the output of 1V)
naucim sa co je stepdown a potom mudrujem :wink:

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od hafca »

Ukoukl jsem se, ale máš v odpovědi málo smajlíků a to mě docela mrzí. Mohlo to vypadat ještě líp. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“