Varhany Eminent Solina

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

sinclair píše: Kromě Ioniky se tu v několika málo exemplářích vyskytoval poměrně dobrý a precizně udělaný elektrofonický nástroj z NDR, na jehož název už si nevzpomenu. Ale vím určitě, že jeho generátorová a děličová část byla osazená ECC81 a ECF82, ve filtrační části byly ECC81 také.
Jestli to bylo od Bohma a byl to dvourejstřík, tak to mohla být Ionica 2, který se vyrobilo jen pár kusů. Další už byly tranzistorový Matadory, v těch jsem se taky jednou šťoural ale bylo to nad mý síly, žádnej papír k tomu tehdá nebyl k sehnání.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#17 Příspěvek od sinclair »

To, co jsem rozebíral, mělo manuál jen jeden a kvanta rejstříků. Elektronickou část to mělo téměř kompletní /až na ty zdrojový desky a trafo/. Na jednotlivých deskách, kterých tam bylo opakujích se asi tak 20-25, byla vždy jedna ECC81 a jedna ECF82, na dalších deskách pak byly už jen ECC81. Všecky desky měly jednotný rozměr asi tak 7x25cm, na nich použitý velmi kvalitní a nízkotoleranční materiál /špicové polystyreny, papírovým červenobílým štítkem značení předchůdci pozdějších TGL5155/, špicové dolaďovací polystyrenové kondenzátorové trimry, 0,5% - 1% odpory, pozlacený sokly elektronek a tak, prostě na úrovni, žádný harašidlo. Celé ty desky se zasouvaly pozlacenými ploškami fólie do konektorů na "nádraží" a zaaaretovaly držákem, všecky elektronky držený pérem, nebo stíněný. Bylo toho tam fakt mraky, celý to bylo i hodně těžký a asi jsem všecky ty desky ani nestačil rozebrat. Nějaké zbytky z těch desek, už bez elektronek a nějakého toho špicového, přesného polystyrenu budou ještě v krabici na půdě, schované "pro strejdu příhodu".
Manuál byl snadno demontovatelný jako mechanika i spínací systém, jen se odpájely dráty od "nádraží" a putovalo to k tomu známému opraváři. Ten manuál, v rozsahu asi tak pozdějších 1M Matadorek /4 oktávy/ byl velice zachovalý. A mně to taky bylo líto vyhodit.
Našlo se to vykastlovaný a bez zdrojový části pod regálem, v kumbálu s dalšími "nepotřebnými krámy" ala Regent 30H a Regent 60-2 v místní ZUŠ :D

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#18 Příspěvek od Ruprecht »

...jen abyste věděli, o čem se bavíte... Ionika EMP1
Přílohy
ionika_a.jpg
(136.07 KiB) Staženo 144 x
ionika_b.jpg
(172.62 KiB) Staženo 138 x
ionika_c.JPG
(211.89 KiB) Staženo 152 x
Naposledy upravil(a) Ruprecht dne 05 bře 2018, 18:13, celkem upraveno 1 x.
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#19 Příspěvek od sinclair »

Jo! Čoveče Ruprechte, to je skoro ono!!
Co je to přesně za typ? Nemáš fotku zespoda?
Tak už asi vím, proč to bylo bez zdroje. Ten trafák je určitě M34, že?

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#20 Příspěvek od Ruprecht »

...
Přílohy
ionika_e.jpg
(225.21 KiB) Staženo 160 x
ionika_f.jpg
(189.64 KiB) Staženo 138 x
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#21 Příspěvek od sinclair »

Tak zespoda je to trochu jinak. Ty balíky drátu tam nebyly a místo toho deska s konektorama, jinak je to stejný.
To je Ionika 2?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#22 Příspěvek od Celeron »

Já Ioniku neviděl, takže nevím. Matadorky už jo, byly to EMP3, dřevená škatule, tranzistory.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jurosdi
Příspěvky: 116
Registrován: 07 led 2017, 01:00

#23 Příspěvek od jurosdi »

Pri niektorých IO sú kondenzátori(asi kompenzácie či ako to voláte??) a majú tendenciu sa rozpadat. Ale iba pri vývodoch. Podla schémy sú to keramiky 100nF. Len sa my nezdá tá velkost. Môžem ich nahradit novými keramikami??. https://www.tme.eu/sk/details/cck-100n/ ... -passives/

Farebné označenie pôvodných je hnedá-čierna-žltá-biela -červená.
Přílohy
DSC_0160.JPG
(255.43 KiB) Staženo 142 x
DSC_0162.JPG
(241.8 KiB) Staženo 134 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Já přesně tyhle kondenzátory mám!
Nevím, z čeho přesně jsem je vytáhl, ale je to úplně stejné, taková divná tlustá keramika průměrně okolo 100n, ale pravděpodobně na vyšší napětí, než je 100V.
Mělo by to jít nahradit zase keramikou, ale radši na vyšší napětí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

To je nějaká keramiká specialita DDR, byly taky v děrnoštítkovým pořizovači Soemtron. V roce 1990-91 když končila výpočetka, tak jsme místo nich dávali 100V fóliový kostky Wima https://www.gme.cz/mks2-150n-63v Bylo v tom napájení relátek 48V a Teslácký keramiky na 63V odcházely, asi špičky od relátek.
Dávej bacha co tam dáš. Já jsem si před pár lety užil s keramikama podobnejma těm, co sis našel. Dal jsem je na blokování baterkou zálohovaný paměti RAM a nestačil se divit, jak rychle se batarka vybíjela kvůli jejich svodu. Hledej kondíky, co mají lesklou sklovitou polevu. Tyhle matný občas číňan zapomene naimpergnovat voskem jako to dělala Tesla. Pak keramika navlhne a po čase má svod. Někde tu je k tomu vlákno, cca 2012-2014.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
jurosdi
Příspěvky: 116
Registrován: 07 led 2017, 01:00

#26 Příspěvek od jurosdi »

Je fakt,že pôvodné keramiky majú na sebe ešte vrstvu vosku. Sú napojené na napájaní IO o hodnote +5V. Ak dám nové s max. 50V alebo 100V ,tak by to snád nemalo robit problém. Akého výrobcu odporúčate??? V zásobe mám od SR Pasives.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Jak jsem už psal, lesklej sklovitej povrch. Já je nám modrý nebo žlutý 100N/40V rozteč 5 mm ale nohy jsou předohnutý na rozteč 7,5 mm.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Vakuum
Příspěvky: 75
Registrován: 28 kvě 2006, 02:00

#28 Příspěvek od Vakuum »

Ruprechte, ty tu Joniku EMP1 máš? Je funkční? Já ji mám právě rozdělanou na stole a opravuji ji. Má ale úplně vybrakované spínání rejstříků. Kdybys byl prosím ochotný to nějak vyfotit, byl bych ti moc vděčný. Nebo bych se i přijel na to podívat. Taky kdyby někdo věděl, čím nahradit doutnavky, které zajišťovaly spínání, to by se mi moc hodilo. Díky

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#29 Příspěvek od Ruprecht »

Už nemám, teď je někde v Rakousku po kompletní renovaci v muzeu
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#30 Příspěvek od Artaban001 »

Ionika (nejen) EMP1:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionika
Z odkazů na konci se dá dojít dál

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“