Android - výpočet % baterie

Vše, co se týká mobilních telefonů, GSM bran, mobilních datových připojení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

Android - výpočet % baterie

#1 Příspěvek od MetalGod »

Nejednou jsem se setkal s tím, že i přesto, že mobily uměj měřit napětí baterie, úroveň nabití baterie si cucaj z prstu.
Poškodilo se mi u mobilu USB, jenže je to uvnitř vyřešený tak 🤐, že ten konektor nemám šanci vyměnit. Stejně je rozkřápanej, ale tak ho nechám dosloužit, pak si koupím jinej.
Z baterie, která už je taky polomrtvá, jsem vyvedl 2 dráty na nabíjení, nabíjím zdrojem 3.9V s proudovým omezením 1A. Funguje to. Ale co nefunguje, je právě měření úrovně nabití - při nabíjení, kdy na baterii napětí stoupá a senzorika mobilu to vidí, i přesto se podle mobilu baterie vybíjí "podle plánu", se zátěží rychlejc, takže tam asi bude snímání proudu.

Proč je to ale vymyšlený tak 🤐, když údaje o napětí jsou kdykoliv k dispozici?!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

je použitý " Coulomb Counter (Battery Fuel Gauge) " prostě měří kolik elektronů proteklo do baterky. Tahle metoda je o dost přesnější u Li-ion/ Li-pol, LIFEPO4 atd.. všechny zmíněné typy článků mají skoro rovnou charakteristiku.
Napětí u Li.. článků nepodává příliš informace o jejich úrovni vybití. Při vybíjení může napětí i mírně růst !

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#3 Příspěvek od monterjirka »

U starých mobilů Alcatel se dokonce dalo trochu "podvádět", když mobil neukazoval dostatečné napětí, stačilo vypnout, vyjmout baterku, za pár vteřin vložit, zapnout a ono se to tvářilo, že je tam skoro polovina kapacity... Zpravidla ale jen do prvního hovoru :(

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#4 Příspěvek od MetalGod »

Jenže to nepočítá se ztrátou kapacity baterie (přesněji řečeno článku). Teď mi sice procenta klesaj rychlostí podle zátěže, avšak při 30% to skočí na 15%, a pak co 5s, to jeden procentní bod dolů. Naštěstí to teď zůstává dlouhodobě viset na 1% a nevypne.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Vypinanie riesi asi len HW pri poklese napatia pod kriticku hodnotu.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

Ten Coulombuv počítač by se měl časem sám zkalibrovat.
Pokud se jedná o nějaký modernější, je schopný:
Pamatovat si poslední maximální kapacitu
Kompenzovat měření v závislosti na vnitřním odporu článku
Odhadovat na základě počtu cyklů a teploty životnost článku
.. a dalších asi 200 parametrů
(pokud by byl zájem mohu ukázat jak moderní coulombovy počítače a obvody typu BQ pracují, mám k nim přímo i programátor a prostředí)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Ked mu ale "za chrbtom" nabijas bateriu (ako v tomto pripade), tak nemoze fungovat.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

to ne no, akorát bude zmatenej

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

Jenže vono to nefungovalo ani předtím, o to jde. To vypadalo spíš, jako by to bylo řízený jen ňákým časovačem a jen při nízkým napětí se to probralo ze sna.
Měl jsem tam aplikaci, co procenta počítala z napětí. Trochu to zpočátku skákalo, ale dalo se tomu věřit. Tady by se mohli vrátit ke třem čárkám a houno by se stalo.

Ta autokalibrace je řízená systémem, nebo funguje nezávisle na něm?
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#10 Příspěvek od Kremik »

Davidus píše:(pokud by byl zájem mohu ukázat jak moderní coulombovy počítače a obvody typu BQ pracují, mám k nim přímo i programátor a prostředí)
Z mé strany by určitě byl.

Uživatelský avatar
davemh
Příspěvky: 327
Registrován: 02 črc 2016, 02:00
Bydliště: Český ráj

#11 Příspěvek od davemh »

Přihodím svůj výkřik do tmy.
Dva roky stará baterka s udanou kapacitou 2100mAh, do které jsem podle usb metru dostal pouze kolem 1200mAh, mě donutila koupit novou. Stará měla konečné napětí 4.4V (je to na ní napsaný a potvrzuje to i soft), nová 2400mAh se nabíjí jen do 4.2V jako tradiční Li-ion, dostanu do ní stejných 1200mAh a procenta nevylezou přes 93-94%. Je to záležitost firmwaru - kalibrace a nebo mám smůlu a koupil jsem fejk?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#12 Příspěvek od MetalGod »

Hele, když už jsme u těch baterií - předchozí mobil mi stačil, byl to dvoujádrovej ťamťunk s electropunkovou modifikací (prostě mu u baterie klesala kapacita a vydržel sotva mou pracovní dobu v pohotovostním režimu; mimochodem, taky tam byl jeden SW bug, kterej baterii značně vysával). Tak si říkám, vyhodím zadní dekl, kterej byl stejně poškrábanej, paralelně ke stávající baterii nalepím ještě jednu ze staršího ťamťunga, jen o něco menší. I bůh (= já) řekl, že je to dobrý. Výdrž vzrostla, baterie se netloukly. A tak jsem vzal ještě starší, menší, nikoliv ale ze smártfounu, ale obyč mobilu, taky z ťamťunka. A tak měl můj mobil pyramidoidní prdel, ale vydržel nabitej skoro dva dny.
Jenže předloni kolem Silvestra mi v práci vypadl z kapsy, byl jsem tak utahanej, že jsem si toho nevšimnul. Spadl mi před kolo pětitunový ještěrky a já ho přejel. Jak jsem ho našel, bylo prasklý sklo a dost hřál, vyndal jsem trojbaterii, SIMku a paměťovku, uviděl, že ho můžu maximálně tak ekologicky zlikvidovat, tak jsem si na něm párkrát zagumoval, dokud se nerozložil na jednotlivý vrstvy. SIMka nepřežila, ale paměťovka jo, trojbaterii jsem měl odloženou v šufleti.
Loni jsem dostal darem od jednoho týpka - radioamatéra, co bydlí ve vedlejší vesnici a co je mimochodem mezi náma, byť jen pasivně, takovej ošklivej bluetooth reprák 2x3W. Zvučel ale celkem dobře, tak jsem ho docela často používal. Jenže jeho lithiová baterie trpěla samovybíjením, takže furt jsem to musel mít píchnutý na nabíječce. No a právě dneska, když jsem do toho ve sklepě pouštěl muziku z mobilu, najednou lupnul a LEDky v něm zhasly. Vezmu to do ruky a koukám, že ta lithiovka hřeje jak teplý prase, při vší snaze na ní bylo 0.5V. Co teď? Odštípnul jsem ji, začalo to hrát, ale spolu s otravným bzučením a pískotem. Tak si říkám, není co ztratit, zkusím přejetou trojbaterii.
Pájím, pájím, nevšiml jsem si, že je vypínač v poloze zapnuto, no a sotva přiložím druhej drát k baterii, z repráku se ozve angličtina Made in China: "Z blučus dyvájs is rídy ču pér… … D blučus dyvájs es konektyd ah sexesfly". Rok jsem ji měl v šufleti!
Teď už je po pár hodinách konečně nabitá, je studená a vypadá to, že pár hodin hraní vydrží :D. Jen musím trochu upravit budku, aby se tam pořádnějc vešla.

P. S.: Teď jsem zjistil, že když do telefónu píchnu nabíječku (ono to jde, ale musí se konektor nepohodlně držet) a přitom mám připojenou přímou nabíječku, už se napětí baterie víceméně bere v potaz. Protože z 52% se na 100% nabila za 3 minuty :D

P. P. S.: Tak s tou trojbaterií to vydrželo bejt zapnutý 2 dny v kuse, z toho 2/3 toho času to hrálo.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „GSM / CDMA / LTE technika a telefony“