Náhrada NimH bloku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Náhrada NimH bloku

#1 Příspěvek od jjilek »

Potřebuji vyměnit ve starším ručním vysavači Bosh blok 12 x NiMh Sub C. Našel jem toto:
https://www.ebay.com/itm/12x-Sub-C-SubC ... SwFe5X18Ni

Zajímalo by mne, jaké kdo má s těmito náhradami zkušenosti.

Uživatelský avatar
pepito
Příspěvky: 315
Registrován: 10 kvě 2005, 02:00
Bydliště: V okolí Brd

#2 Příspěvek od pepito »

Zdravím, moje zkušenost je taková, že v reálu je kapacita o jednu nulu menší. Je to tak rok zpět co jsem řešil něco podobného. Nakonec jsem to překopal na lion. Naštěstí tam bylo dost místa pro články a elektroniku.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od Zaky »

Jakékoli nárazově používané zařízení s NiMH články je kvůli samovybíjení článků prakticky nepoužitelné, kdykoli ho vezmeš do ruky, je to vybité. Takže pokud za to vysavač stojí, rozhodně je přestavba na lithium vhodná, znamená to ovšem doplnit ochranu proti podvybití a použít jinou nabíječku s balancováním. Obojí je pro zdárný provoz lithia nezbytné, bez toho dojdou články velmi rychle zkázy, v horším případě s ohnivým efektem.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jjilek »

Ještě je možnost prakticky za stejnou cenu použít NiCd, ty v originálu nebyly. Mají menší samovybíjení?
Jen pro doplnění. Ten vysavač je trvale připojen na nabíječku, která dělá podstavec. Původní NiMH články se čtvrtinovou nominální kapacitou vydržely v provozu asi 4 roky.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Ono to samovybíjení hodně záleží na kvalitě článků a ta z tohoto zdroje zrovna oslnivá nebude. Pokud je to trvale nabíjené, tedy samovybíjení nevadí a používá se to málo, tak to třeba zkus, investice do lithia, nabíječky a ochrany by byla podstatně vyšší. Na druhou stranu trvalé nabíjení těm článkům taky velkou radost nedělá. Můj názor na akuvysavač je, že je potřeba takovou věc nemít, protože je to celkem k ničemu :-) A pokud bych si měl vybrat mezi NiCd a NiMH, tak bych šel do NiCd, pokud to nabíjení ve vysavači umožní.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jjilek »

Je to taková věc z našeho pohledu k ničemu, ale žena to považuje za velmi praktický kus do ruky. Určitě jinak koupí další podobný užitečný krám, který za pár roků opět zvadne a problém se bude opakovat. Původně tam byly (taky čínské) články NiMH 1300mAH, nyní jsou až 4násobné kapacity. O samovybíjení asi moc nejde, ono se to trvale nabíjí nějakým prťavým proudem, který jak se zdá, těm článkům zas až tak moc nevadil. Já o NiCd taky uvažuji, mají menší samovybíjení, menší vnitřní odpor. Ale jsou o fous dražší. V EU se asi moc používat kvůli toxicitě nemohou.
Takže dilema: Buď za 400 + snadná výměna akubloku nebo nějaký trojnásobek za další krám. Do Li asi nemá cenu jít. Za tu práci a vyšší cenu to nestojí. To by bylo lepší koupit originál.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#7 Příspěvek od Killroy »

Něco bych možná měl. Máš SZ :arrow:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Raz som z eBay kupil cinske NiCd clanky do historickeho notebooku. Po roku boli mrtve. Takze kupovat jedine znackove u doveryhodnych predajcov.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jjilek »

Dobrá rada. V originálu Bosch byly taky neznačkové, a koupené to bylo tady. Chvilku to sloužilo jakž takž. A značkové články budou dražší než nový vysavač.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“