Výpočet DPH + CLA - fotoaparát z USA

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

Výpočet DPH + CLA - fotoaparát z USA

#1 Příspěvek od Prochy »

Ahoj,

rád bych si objednal fotoaparát z USA, vyjde o něco levněji (tam za 12k tady za cca 21k). Cena je následující v $:
Fotoaparát: 598$
Poštovný: 46$

Otázka kolik zaplatím za CLO a DPH. DPH je 21% jen z ceny fotoaparátu nebo i z ceny poštovného?

A trochu mě mate výpočet cla. Digitální fotoaparát by měl mít označení 85258030 a pokud to zadám do Taric CZ, tak mi vyjede, že CLO je nulové, to se mi nějak nezdá. Zkoušel jsem ještě Speciální kalkulačku, která mi taky ukáže 0 Kč, ale tam je na výběr z kategorie: Digitální fotoaparáty, kde je clo 0 a pak Fotoaparáty a zrcadlovky, kde mi vyskočí clo cca 20$

Další otázka, k tomu fotoaparátu davájí zdarma objektiv v hodnotě 150$. Může se stát, že by mi to celníci procleli za jeho skutečnou hodnotu vypočetli by dph+clo ze 150$ místo z 0$? Pokud ano, tak tady už by se mi to nevyplatilo objednat, tu přidanou hodnotu tam hraje právě ten objektiv grátis.

Jak to funguje, když si to objednám k nám do práce? Celníci pošlou žádost na firmu nebo na mě do firmy?

Díky za každou radu

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od Zaky »

Až zboží přijde na celnici, tak na adresu přesně tak, jak je uvedena na zásilce, přijde výzva k dodání dokladů, tedy zejména faktury, případně výpisu z Paypalu atd.. Podle faktury, kde musí být uvedená cena zboží a dopravy zaplatíš clo + DPH z celkové částky, tedy vč. dopravy. Kolik je clo neřeš, je to tak jako tak nevýznamná položka. K tomu zaplatíš poplatek za zastupování v celním řízení, pokud si to nepůjdeš na celnici vyřešit sám. Polatek činí vyšší stokoruny. Pokud je možné se s prodejcem domluvit, tak si na fakturu nech napsat fotoaparát s příslušenstvím, o nějakém objektivu navíc zdarma ani slovo. Potom to projde bez problémů. Pokud tam bude uveden separátně objektiv zdarma, tak riskuješ, že ti ho ocení českou cenou a napálí ti z něj taky clo a DPH. Také tam nesmí být uvedeno "free shipping", v tom případě ti taktéž ocení dopravu částkou, za kolik bys zásilku poslal z ČR do USA a z toho ti napaří clo+DPH. To považuji v tom celém za úplně největší sviňárnu, co si tenhle stát na občany dovoluje. Aby toto nemohlo nastat, musí být buď doprava uvedena jako zvláštní položka, nebo místo "free shipping" musí být uvedeno "shipping included".

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#3 Příspěvek od Prochy »

Díky, jako trochu si říkám, jestli mi to to za ty periperie stojí no.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#4 Příspěvek od Zaky »

To si musíš rozmyslet sám :-) Nejlepší je samozřejmě varianta, kdy si zboží koupíš tam při osobní návštěvě. Pokud je to třeba zrovna ten foťák, tak prostě vyhodíš krabici a foťák si přivezeš jako věc osobní potřeby, s kterou jsi jako že už vycestoval. Šance, že by to neprošlo, je zcela minimální.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Když jsem před časem něco vyřizoval na Celní poště v Pardubicích, tak mi ještě vyměřili DPH ze cla. Jo a protože to bylo na ičo, tak po mě chtěli smlouvu o likvidaci odpadů s některým polelářem typu Asekol, ASA a pod. Na to jsem čuměl jak puk ale maj to taky v náplni práce. Tenkrát jsem se z toho vykroutil protože pokud se prokáže, že máš za rok míň odpadů než 100kg, tak smlouva být nemusí. Jak je to dnes netuším ale pochybuju, že by nám státní moloch něco ofčanovi odpustil.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Prochy
Příspěvky: 287
Registrován: 12 lis 2011, 01:00

#6 Příspěvek od Prochy »

USA nemám zrovna v plánu navštívit :) No zkusím ten fotoaparát odychtit na ebayi v rámci EU, občas ho tam někdo prodá za 10k, což už by se mi vyplatilo víc než ta nabídka z USA. Jen to bude chtít asi chvilku trpělivosti. Já někde dva měsíce objednal z USA čtečku amazon kindle asi za 1300 Kč a naštěstí po mě nic nechtěli, dostalo se to rovnou až ke mně. :) Ale takový štěstí asi po druhé mít nebudu.

Ještě jednou díky za popis průběhu. :)

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od FHonza »

Jenom ještě bacha s tím objektivem. Nejlepší je, aby na faktuře pokud možno nebyl. Na digitální fotoaparáty je clo nulové, ale na objektivy už se platí. Osobní vyřízení na celnici se ti vyplatí jenom pokud máš čas a nemáš to daleko na Prahu 5. Stručný "návod" jsem psal v
tomto vlákně.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od FHonza »

Celeron píše:...Jak je to dnes netuším ale pochybuju, že by nám státní moloch něco ofčanovi odpustil...
Ještě loni v listopadu stačilo čestné prohlášení.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#9 Příspěvek od vrky »

Tak to se mám na co těšit. Chci elektrokoloběžku z Číny za 552$.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#10 Příspěvek od FHonza »

Můžeš začít hledat tady, hlavně řádek (33) Nomenklatura zboží. Jízdní kola připadají do stejné nomenklatury jako Tanky a jiná bojová obrněná vozidla. Ale elektrokolběžka bude asi jinde :)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#11 Příspěvek od Celeron »

FHonza píše:Ještě loni v listopadu stačilo čestné prohlášení.
K těm 100 kg odpadů?
Díky
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od FHonza »

Ano, k odpadům. Potřeboval sem k propagačnímu materiálu přidat anaglyfické brýle (takové ty červeno modré). Kvůli ceně jsem to kupoval na aliexpressu, byly to dva menší balíčky. A celníci hned zkoušeli ze mě udělat dovozce obalového materiálu. Musel jsem napsat čestné prohlášení, že se vejdu ročně do 100kg (vejdu se i do 10kg...). Jo a celé to bylo na s.r.o.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Behemot »

Poptám kolegu, jestli by to nevzal při příští cestě, resp. neposlal po někom z dalších stážistů. Jelikož už je to přeci jen hodnotnější věc, navíc se všema baleníma ne úplně malá a lehká (lítá tradičně takovejma věcma naloženej jak mezek, a kufr navíc začíná na 500 babkách) a můžou mu v tom šmejdit na letišti, zač si takové služby ceníš? :lol:

Výpalný z výpalnýho je v tomdle socanským pekle normální, přece to všichni platíte v PHM, alkoholu, tabáku a taky si nestěžujete, ne? Naopak, statisticky to 4 z 5 osazenců fóra výslovně chtějí - tak žerte.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“